Geriate kavą ir vartojate vaistus? Jums gresia dideli nemalonumai!

2017 m. kovo 24 d. 09:01
lrt.lt, laida „Klauskite daktaro“
Vaistažolių, kaip gydomųjų preparatų, nereikėtų nuvertinti, tačiau būtina žinoti jų savybes. Pasak LSMU profesoriaus Alvydo Unikausko, tai svarbu, nes vartodami dvi skirtingas medžiagas galime sustiprinti jų teigiamą arba neigiamą poveikį organizmui.
Daugiau nuotraukų (2)
Dažnai nepagalvojame, kad vartojamos vaistažolės lygiai taip pat sąveikauja su sintetiniais vaistais, kaip ir tarpusavyje. Todėl vaistažoles reikėtų vartoti tik esant tam tikram negalavimui. Gydytojas A. Unikauskas įvardija spanguolių, valerijonų, česnako, ramunėlių ir dilgėlių naudą bei žalą.
Daug vitaminų turinčios spanguolės gelbsti nuo avitaminozės ir dėl jose esančių mikroelementų stiprina kraują. Taip pat šios uogos slopina uždegimus. Svarbu žinoti, kad spanguolės gali būti ir kenksmingos.
Pirmiausia jos gali sudirginti virškinimo traktą, todėl šių uogų ir jų sulčių nepatariama vartoti žmonėms, sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige ar esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui. Vartojant spanguoles taip pat gali paūmėti inkstų akmenligė.
Be to, spanguolės gali būti pavojingos žmonėms, kurie vartoja kraują skystinančius vaistus, nes spanguolių derinys su šiais vaistais gali sustiprinti pastarųjų poveikį. Tokiu atveju žmogui susižeidus ant jo kūno gali atsirasti mėlynių ar kraujosruvų, gali tapti sunku sustabdyti kraujavimą, kraštutiniu atveju galimas net nukraujavimas.
Vaistinis valerijonas – vienas iš labiausiai paplitusių vaistinių augalų, naudojamų tiek tradicinėje, tiek liaudies medicinoje. Valerijonas naudingas nervų sistemai, širdies ir kraujagyslių veiklai bei virškinimui gerinti. Tačiau valerijonas gali būti ir žalingas, nes sukelia priklausomybę, didina kraujo krešėjimą ir, vartojant per dideles valerijono dozes, užuot slopinęs jis gali pradėti stimuliuoti.
Kitas labai dažnai vartojamas augalas – česnakas. Žmonės vartoja česnakus, nes jie turi natūralaus antibiotiko savybių, yra naudingi širdžiai ir kraujagyslėms bei padeda mažinti kraujospūdį. Tačiau vartojamas per dideliais kiekiais česnakas gali pakenkti virškinimo traktui, skystinti kraują ar pakenkti kepenims.
Lietuviai taip pat dažnai vartoja ramunėles, nes jos gerina virškinimą, išoriškai naudojamos jos skatina žaizdų gijimą ir puoselėja odą bei plaukus. Retas žmogus žino, kad vaistinių ramunėlių preparatai gali turėti ir šalutinį poveikį organizmui, pavyzdžiui, sukelti priešlaikinį gimdymą, mėnesinių ciklo sutrikimus ar alergiją.
Galiausiai gydytojas A. Unikauskas įvardija dilgėlių naudą ir žalą. Dilgėlės vertinamos už tai, kad užkerta kelią mažakraujystei, puoselėja plaukus ir dezinfekuoja žaizdas. Tačiau dilgėlės pasižymi ir kenksmingomis savybėmis, dėl kurių jas reikėtų vartoti atsargiai, pavyzdžiui, didina kraujo krešėjimą, skatina priešlaikinį gimdymą ir yra nerekomenduojamos žemą kraujospūdį turintiems žmonėms.
Tuo tarpu, fitoterapeutas Juozas Ruolia papsakojo, kada žalos gali pridaryti imbieras, kofeinas ir kada žolelės nedera su vaistais.
„Gerbiamieji žiūrovai, džiugu, kad gerbiate vaistažoles, kad iš 10 moterų 8 nusiperkate vaistažolių, bet ar jūs su vaistininku aptarėte, kad kraujažolė, dilgelė, barkūnas ramiai galima vartoti gydytojui paskyrus plaviksą, varfariną. Ar jūs vaistininkui pasakėte? Ar jūs šeimos gydytojui jūs pasakysite?
O šiaip reikėtų žinoti, kad ąžuolo žievės, sidabražolės, kuri prieš vėžinė, populiari, įvairių rūgčių, šaknų nuovirų, negalima vartoti su antibiotikais, su priešuždegiminiais vaistais, aktyvumą sumenkina.
O pavyzdžiui, jei jūs vartojate varvariną, plaviksą ar hepariną į pilvą jums leidžia ir dar pagersite barkūno arbatos, išsilies jums kraujas į smegenis ir neįtars nei šeimos gydytojas nei jūs neįtarsite, kad gražus, nuostabus, medaus nektaro žieduose turintis barkūnas jums iššaukė hemoraginį insultą.
Jeigu jūs vartosite dirvuolę, gyslotį, kad ir nekaltą medetką ir vartojate širdies kraujagysles plečiančius vaistus, gausite sutraukiantį efektą, nes sąveikauja į vandenį perėjusios medžiagos su širdies raumenį veikiančiomis, su kraujagysles veikiančiomis medžiagomis – vaistais. Sąveikauja ir pastarųjų aktyvumą sumenkina.
Ir paskutinis prašymas – meldžiu, nekvailiokite, neniekinkite gydytojų, neniekinkite slaugytojų, gerdamos kavą su kofeinu ir vartodamos kraujospūdį mažinančių vaistų.
Neiškreipkite vaistų cheminio, fiziologinio, biologinio poveikio dominuojant kofeinui. Kofeinas yra labai gera priemonė. Nedidelis jo kiekis sužadina energijos gamybą nervų sistemoje ir tada sąmonė ir pasąmonė, visos mūsų sistemos veikia. Bet jeigu jūs vartojate ir taip susiaurintų kraujagyslių praplėtimui vaistus ir dar kofeiną, nekaltinkite nieko, o kaltinkite tik save. Gerkime kavą, arbatą be kofeino arba su mažu kiekiu kofeino ir vaistažolės netaps infarkto bei insulto kaltininkės“, – kalbėjo specialistas.
žolelėsperspėjimaiJuozas Ruolia
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.