Atsakė, kas būna vaistus vartojant su alkoholiu

2016 m. liepos 1 d. 15:23
Elzė Laužikaitė
Nors dauguma vaistų gamintojų nurodo, kad jų vartojimas su alkoholiu nėra pati geriausia mintis, daugybei žmonių vis tiek klausimas kyla klausimų, ar tikrai medikamentų maišymas su svaigalais yra blogai. Dažniausiai tai būna pagirių, vakarėlio ar panašios progos metu malšinamas galvos ar kitoks skausmas.
Daugiau nuotraukų (1)
Norėdami pagaliau išsiaiškinti, kokie iš tikrųjų yra šio dalyko padariniai, kalbinome Kauno klinikų gydytoją klinikinį toksikologą Joną Šurkų.
„Greičiausiai nėra nei vieno vaisto, kurio informaciniame lapelyje būtų nurodyta teigiama sąveika su alkoholiniais gėrimais. Vis dėlto, kartais ir patys alkoholiniai gėrimai kaip vaistas. Taip būna tik dviem atvejais – apsinuodijus etilenglikoliu (antifrizu) arba metanoliu (medžio spiritu).
Visgi, nepaisant įspėjimų, yra daug žmonių, kurie šio patarimo nesilaiko. Neretai tai sergantieji lėtinėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu, hipertonija) ir kasdien vartojantys vaistus. Nesuklysiu teigdamas, kad dauguma jų, deja, bet nėra abstinentai“, – kalbėjo medikas.
Pagrindinės galimos vaisto ir alkoholinių gėrimų sąveikos
Žinant, kad yra daug žmonių, kurie bent kartais medikamentus pavartoja kartu su alkoholiniais gėrimais, svarbu nurodyti galimus poveikius. Tokiu būdu asmenys, pasirinkę nepaisyti įspėjimų gali žinoti, kokią riziką kelia savo sveikatai.
„Galime išskirti keletą galimų vaistų ir alkoholinių gėrimų sąveikų: vaisto veikimo silpninimas arba stiprinimas, todėl gydymas gali atitinkamai tapti neveiksmingas arba grėsti per didelės dozės pavartojimas. Taip pat gali atsirasti įvairių gydymo komplikacijų tikimybė, liaudiškai vadinama šalutiniu poveikiu.
Taip pat medikamentai gali paveikti ir tai, kaip alkoholis veikia organizmą. Asmuo gali tiek greičiau apsvaigti, tiek visai nejausti alkoholio poveikio. Deja, tai nėra taip „gerai“, kaip gali pasirodyti – yra didelė komplikacijų grėsmė, panaši į tą, kuri kyla vartojant vienas kitam prieštaraujančius narkotikus. Tokie eksperimentai gali baigtis ir mirtimi“, – tvirtino J. Šurkus.
Kaip alkoholis gali pakenkti kotraceptinių vaistų funkcijoms
Visų pirma, tai labai skirtingi vaistai, kurie skiriasi ne tik savo poveikiu, bet ir jų įvairove. Pavyzdžiui, antibiotikų ir vaistų nuo skausmo yra labai daug ir labai įvairių. Kiekvienu konkrečiu atveju derėtų skaityti informacinį vaisto lapelį arba konsultuotis su gydytoju.
Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacijos pirmininkas J. Šutkus teigia, kad atsakyti į tokį klausimą yra nelengva užduotis, kadangi medikamentai tarpusavyje yra labai skirtingi, be to, visi jie plačiai vartojami.
„Kontraceptiniai vaistai paprastai yra vartojami reguliariai, juos skiriant nėra uždraudžiama vartoti alkoholinių gėrimų. Visgi tai daryti derėtų atsakingai, žinant, kad alkoholiniai gėrimai gali silpninti šių vaistų poveikį. Taip pat, ypač girtaujant ilgesnį laiko tarpą, atsiranda ne tik nepageidaujamo nėštumo pavojus, bet ir padidėja rizika pastoti būnant girtai.
Kitas aspektas yra nesaugūs lytiniai santykiai, kurie neretai įvyksta apsvaigus – tokiais atvejais yra taikoma skubioji kontracepcija. Didesnės bet kokių vaistų dozės, net ir be alkoholio, yra susijusios su didesniu komplikacijų pavojumi, o „sekančio ryto“ piliulė yra būtent didelės koncentracijos medikamentas“, – teigė gydytojas.
Nuskausminamieji – ne visuomet yra geriausia išeitis
Vaistų nuo skausmo yra labai daug ir jų veikimo principas, nepageidaujamas poveikis ir apsinuodijimo simptomai gali būti itin skirtingi. Lygiai taip pat yra labai įvairi jų sąveika su alkoholiniais gėrimais.
„Skirtumus tarp vaistų poveikio organizmui gali nulemti ir gėrimo įpročiai, pvz., jeigu žmogui skauda galvą po vieno „vakarėlio“, pusė ar vienas gramas paracetamolio ne tik gali padėti, bet ir yra saugi, vartojimui tinkanti dozė. Tuo tarpu girtavusiam ilgesnį laiko tarpą, net ir gydomosios vaisto dozės gali pažeisti kepenis.
Mano asmenine nuomone, pagirios yra ne liga, o Dievo bausmė. Bausmės yra atliekamos, bet ne gydomos. Be to, kategoriškai nepatariu nei užsiimti savigyda (teko matyti daug komplikacijų, ir net labai sunkių), nei pagirias gydyti aspirinu. Tai pigus, bet tikrai ne pats saugiausias vaistas“, – buvo įsitikinęs specialistas.
Apie tai, kaip alkoholis paveikia antibiotikus, trūksta informacijos
Kaip bebūtų keista, informacijos apie daugelio antibiotikų sąveiką su alkoholiniais gėrimais trūksta. Tokia situacija tęsiasi jau ne vienerius metus, o į tai dėmesį attkreipė ir J. Šurkus.
„Vienas šviesios atminties vidaus ligų gydytojas ir dėstytojas tarybiniais laikais yra sakęs: „jeigu alkoholis trukdytų antibiotikams, tai traumatologijos skyriuose nepasveiktų nei vienas pacientas“.
Tai nereiškia, kad nėra nepageidaujamos sąveikos – yra nemažai antibiotikų, kurių veiksmingumas gali sumažėti dėl alkoholio vartojimo.
Taipogi yra antibiotikų, kurie gali sukelti disulfiramo tipo reakciją (padidėja jautrumas alkoholiui). Kita vertus, jeigu žmogus serga ir vieną ar dvi savaites turi vartoti antibiotikų, tai tikrai yra įmanoma šį laikotarpį praleisti blaiviai“, – tvirtino medikas.
Komplikacijos gali būti mirtinos
„Man pačiam yra tekę gydyti pacientų, kurie mirė dėl komplikacijų, atsiradusių vaistą pavartojus su alkoholiu. Deja, bet dauguma žmonių galvoja, kad jiems tai nepavojinga.
Per dažnai atrodo, kad jeigu kas blogo ir gali atsitikti, tai tik kitiems. Deja, toks neatsakingas požiūris pasireiškia ne tik vaistų vartojimu ir girtavimu, bet ir vairavimu ar maudymusi išgėrus, vaikų palikimu be priežiūros ir pan.“, – visuomenę mąstyti skatino toksikologas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.