Kaip sustiprinti vaikų organizmą?

2016 m. sausio 13 d. 08:00
Besimokantiems vaikams ir jaunuoliams neretai žiema ima stigti būtinų medžiagų. Nieko keista, ne visada visavertė mityba, intensyvus protinis darbas, fizinės veiklos stoka daro savo. Prieš kelerius metus atlikti vaikų kraujo tyrimai patvirtino medikų pastabas, kad tik kas dešimtas vaikas sveikas. Tuomet profilaktinių sveikatos patikrinimų metu net 83 proc. vaikų nustatyta įvairių sveikatos sutrikimų. Tad mamai ar tėčiui dažnai kyla klausimas, kaip pastiprinti savo vaikų organizmą? Kaip išrinkti tinkamus vitaminus besimokantiems vaikams, pataria vaistininkė Justina Sargūnaitė.
Daugiau nuotraukų (2)
Svarbiausios medžiagos protinei veiklai
Svarbu žinoti, kad protinei veiklai svarbiausios yra nesočiosios riebalų rūgštys. Pagrindinė jų – dokozaheksaeno rūgštis (DHR). Tai – omega-3 riebalų rūgštis (RR), gaunama su maistu. Daugiausia jos turi šaltųjų vandenų žuvys, pavyzdžiui, skumbrė, lašiša, tunas. Ši medžiaga svarbi neuronų veiklai: atminties formavimuisi ir susikaupimui.
Taip pat labai svarbūs B grupės vitaminai, ypač B1, vadinamasis tiaminas. Trūkstant šio vitamino vaikas gali sunkiai įsiminti naujus dalykus, tapti dirglus, ar net skųstis galvos skausmais. B1 vitaminų galima rasti riešutuose, mėsoje, rupiai sumaltuose grūdiniuose produktuose.
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Sargūnaitė teigia, kad mokymasis dažnai vaikams sukelia papildomo streso ir įtampos. „Todėl tokiai situacijai suvaldyti rekomenduojamas vitamino B6 ir magnio kompleksas. Vitaminas B6 stiprina nervų sistemą, o magnis atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus. B6 vitamino daug turi kiaušiniai, žuvis, mėsa“, – vardijo vaistininkė.
Vitaminų tik iš maisto gali nepakakti
Pasak specialistės, pasitaiko tėvų, galvojančių, kad vaikas pakankamai vitaminų gauna iš maisto, todėl papildomai jiems nieko nereikia. „Tačiau ar tikrai jūsų vaikas per dieną suvalgo penkias porcijas, iš viso keturis šimtus gramų, šviežių vaisių ir daržovių, ar kas antrą dieną gauna riebios žuvies? Verta susimąstyti. Dažnai tėvai skundžiasi, kad jų vaikai išsiblaškę, dirglūs, hiperaktyvūs, o pasiteiravus, ar vaikas vartoja žuvies taukus, atsiranda abejonių. Mes, vaistininkai, kalbėdami su tėveliais randame geriausią sprendimą jų vaikų sveikatai“, – sako J.Sargūnaitė.
Vitaminai ir mineralai dažnai dalyvauja vieni kitų pasisavinimo procese ir apykaitoje, todėl trūkstant vieno vitamino, dažnai pasireiškia ir kito, dalyvaujančio jį pasisavinant, trūkumas. Nustatyti, kokių  vitaminų jūsų vaikui trūksta, tikrai sunku, todėl rekomenduojama vartoti kompleksinius vitaminus.
„Tų vitaminų, kurių jūsų vaikui netrūksta, organizmas nekaups, o tiesiog pašalins su išmatomis ar šlapimu. Organizme kaupiami tik keturi vitaminai A, D, E ir K, bet šių vitaminų į vaikų multivitaminus dedama labai mažai. Geriant tik vienos medžiagos vitaminą ar mineralą didelė tikimybė, kad jis nebus pasisavintas, nes trūks jo apykaitai reikiamo kito vitamino ar mineralo. Būtent dėl to vaikams rekomenduojami multivitaminai, arba multimineralai, pavyzdžiui, kalcis-magnis-cinkas“, – vardijo vaistininkė.
2014 metais Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikams atliktų bendrojo vitamino D kraujo tyrimų rezultatai atskleidė, kad 89,5 procento mokyklinio amžiaus vaikų dažniau serga dėl vitamino D trūkumo.
Tiesa, vaistininkė nepataria vitaminų pirkti vien savo nuožiūra. „Svarbiausia prisiminti, kad visada prieš renkantis preparatus geriausia pasitarti su specialistais. Kiekvieno žmogaus organizmas turi savo ypatumų, todėl reikia atsižvelgti į kiekvieno žmogaus individualumą ir, pasitarus su profesionalais, parinkti tinkamiausią mitybą, papildomus vitaminus ir mineralus“, – patarė vaistininkė.
Taip pat svarbu žinoti, kad vaikams rekomenduojama neviršyti 100 proc. vitaminų paros dozės, t.y. vartoti tik vaikams skirtus vitaminus pagal amžiaus grupes.
Būkime sveikiVitaminaiMokiniai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.