Atsivėsinti „iš anksto“
Ne paslaptis, kad sportuojant karštą dieną organizmas patiria daug didesnį krūvį, nei tuomet, kai oro temperatūra svyruoja apie 20 laipsnių šilumos. Kai oras labiau įšyla, kūnas turi susitvarkyti su temperatūros padidėjimu mūsų organizme. Todėl prakaituojame.
Daugiau kraujo patenka į mūsų odą – tam, kad šiluma būtų kuo greičiau išskirta. Be kita ko, tai apsaugo mūsų smegenis nuo perkaitimo. Nors iš vienos pusės šis procesas mums naudingas, iš kitos – mažiau kraujo bei deguonies patenka į raumenis, todėl treniruotė karštą dieną tampa kančia.
Specialistai ginčijasi, ar įmanoma atvėsinti organizmą „iš anksto“ taip, kad karštą dieną žmogus galėtų sportuoti be didesnių problemų. Tai leistų žmogui pasirinkti ir ilgesnes treniruotes, nes pradžioje kūno temperatūra būtų žemesnė.
Atsivėsinti „iš anksto“ galima keliais būdais. Pirmiausia padės šaltas dušas. Antras patarimas gali pasirodyti kiek neįprastas, tačiau taip pat veiksmingas – reikėtų apsivilkti specialią liemenę arba šortus, kuriuose būtų kišenės. Į jas galima įdėti sušaldytus „kompresus“. Atsivėsinti galima taip pat vartojant gėrimus su trintais ledukais.
Šie būdai padės ne tik sumažinti kūno temperatūrą iš išorės (atvėsinant odą), bet ir iš vidaus.
Kurie būdai geriausi?
Brightono universiteto mokslininkai pabandė atsakyti į klausimą – kuris būdas atsivėsinti geriausias ir tikrai nepakenks sveikatai. Jie atliko tyrimą, kurio metu stebėjo, kaip ilgai gali bėgioti vyrai itin karštą ir drėgną dieną. Intensyvi treniruotė truko 30 minučių. Mokslininkai stebėjo, kaip keitėsi vyrų kūno temperatūra, pulsas. Klausė, ar jiems karšta, ar ne.
Tiriamieji buvo padalyti į tris grupes. Pirmoji prieš treniruotę sėdėjo šiltoje patalpoje ir gėrė šiltus saldintus gėrimus. Kita tiriamųjų grupė turėjo išgerti maždaug puslitrį šalto saldinto gėrimo, kuris staigiai sumažino jų kūno temperatūrą. Trečioji grupė 20 minučių prieš treniruotę vėsino kūną laikydami prie sprando šaltus kompresus, panardindami rankas į šaltą vandenį, užsidėdami šaldančius rūbus, į kuriuos buvo pridėta ledo.
Pastarasis būdas tiriamiesiems buvo maloniausias, tyrimo rezultatai atskleidė, kad maloniausia – gali būti ir naudingiausia. Mat pastarosios tiriamųjų grupės kūno temperatūra augo palaipsniui, o tų, kurie gėrė šaltus gėrimus, kūno temperatūra staigiai „šoktelėjo“ treniruotės metu.
Visgi specialistai pataria – jei norime maksimalaus rezultato, turėtume ne tik vėsinti odą, bet ir išgerti šaltą saldų gėrimą. Tiesa, nereikėtų perlenkti lazdos. Jei ilgai būsime šaltame vandenyje ir dar išgersime ledinį gėrimą, kūno temperatūra gali nukristi per daug.
Jeigu karštą dieną norite ne sportuoti, o tiesiog apsipirkti, tačiau neperkaisti, patariama prieš einant į lauką pridėti šaltą kompresą prie sprando ir palaikyti keliolika minučių. Tada išgerkite saldų šaltą gėrimą – ir būsite pasiruošę žengti pro duris. Tai užtikrins, kad mažiausiai pusvalandį jūsų kūno temperatūra nekils ir galėsite patogiai apsipirkti.