Kur slypi namų dulkių erkės?

2015 m. gegužės 9 d. 09:00
Gerda Morozovienė
Sakoma, kad XXI amžiaus rykštė – alergija. To neneigia ir daugybė alergologų, kasdien dirbančių su nuo įvairiausių alergijų kenčiančiais žmonėmis. Apie vieną dažniausiai pasitaikančių alergijų, kurias sukelia namų dulkių erkės, pasakoja Vilniaus Universiteto docentė, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro alergologė ir klinikinė imunologė Audra Blažienė.
Daugiau nuotraukų (1)
Kur veisiasi namų dulkių erkės
„Namų dulkių erkių yra kelių rūšių. Jos įjautrina žmogaus organizmą ir dėl to pasireiškia alerginės ligos. Paprastai daugiausiai namų dulkių erkės yra randamos tiesiog ten, kur kaupiasi dulkės. Dažniausiai pūkinėje patalynėje, nes ten yra baltymo ir drėgmės, kuri atsiranda žmogui prakaituojant, todėl esant tokioms palankioms sąlygoms, jos ten sėkmingai dauginasi“, – teigia pašnekovė.
Gydytoja sako, kad namų dulkių erkės veisiasi ir kilimuose, balduose bei knygose. „Jei norite, kad namuose nesiveistų erkės, reikia imtis priemonių. Visų pirma, patalynė turi būti sintetinio pluošto, o ne pūkinė. Taip pat ją būtina dažnai skalbti.
Kalbant apie kilimus, juos būtina dažnai ne tik siurbti, bet ir plauti, o uždaros knygų lentynos turi būti dažnai ir gerai išvalomos. Taip pat svarbu stebėti, ar namuose nesusidaro pelėsinis grybas, nes būtent juo minta dulkių erkės.“
Ligos, kurias sukelia namų dulkių erkės
A.Blažienė teigia, kad labai svarbu reaguoti į savo organizmą, nes alerginės slogos simptomai atsiranda bet kokiame amžiuje. „Namų dulkių erkės dažniausiai sukelia tokias alergines ligas kaip alerginę slogą ir alerginę astmą.
Tai kvėpavimo sistemos ligos, nes įkvepiame namų dulkių erkių baltymą. Jei kankina nuolatinė sloga ar astmos simptomai, būtinai reikėtų tirtis dėl alergijų. Pastaruoju metu įsijautrinimas būtent namų dulkių erkėms yra labai dažnas.“
Paklausta, ar kiekvienam išsivysto alerginės reakcijos, medikė tikina, kad tikrai ne. „Gali labai ilgą laiką gyventi patalpoje, kurioje yra namų dulkių erkių, bet nieko nebus. Viskas priklauso nuo žmogaus organizmo savybių – įsijautrins organizmas prieš namų dulkių erkes ar ne, gamins antikūnius ar negamins.“
Alergijų gydymo būdai
Šiais laikais, kai alergija – daugelio palydovė, būtina ją tinkamai ir gydyti bei laiku sureaguoti. „Alergines ligas gydo gydytojai alergologai – klinikiniai imunologai. Alerginės ligos simptomus gali panaikinti vaistai.
Tačiau išgydyti ligos jie negali. Vienintelis būdas kuriuo galima išgydyti alergines ligas, ypač alerginę slogą, yra specifinė imunoterapija. Tai mažiausiai trejus metus trunkantis gydymo būdas, kurio metu organizmas „pripratinamas“ nebereaguoti į alergenus.“
Vaikai ir namų dulkių erkės
„Įsijautrinimas įvairiems alergenams gali prasidėti jau kūdikystėje. Alerginė sloga ar astma gali pasireikšti jau 3-5 metų, o kartais ir dar anksčiau. Kalbant apie vaikų alergijas, svarbu paminėti patalpą, kurioje jie žaidžia.
Jei nustatyta, kad jūsų vaikas alergiškas, reikia imtis tam tikrų priemonių – žaislai turi būti plaunami ar skalbiami. Patalynė turėtų būti nepūkinė, o pagaminta iš sintetinio pluošto, lengvai skalbiama ir dažnai keičiama. Čiužinys taip pat turėtų būti dažnai valomas“, – teigia gydytoja.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.