Garsus Amerikos dainininkas Lenny Kravitzas, amerikiečių hiphopo atlikėjas, dainų prodiuseris Pharrellas Williamsas, Holivudo žvaigždė Johnny Deppas, klasikinio smuiko virtuozas vokietis Davidas Garrettas jau seniai nešioja papuošalus.
Jų neatsisako ir ispanas Josepas Guardiola – tik kuklesnių. Pastarasis nėra popmuzikos ar Holivudo žvaigždė. Jis – buvęs futbolininkas, dabar Miuncheno „Bayern“ (Vokietija) komandos treneris. Akivaizdu, kad papuošalus vis dažniau nešioja ne tokie žymūs ar visiškai šio statuso neturintys vyrai.
Ant plaukuotų vyrų krūtinių spindi masyvios auksinės grandinėlės, ant rankų – žiedai su kaukolėmis ir net perlų apyrankės.
„Pastaraisiais metais ši sritis mums buvo labai sėkminga“, – sako vokiškų papuošalų dizainerių rinkos lyderis Thomas Sabo. Vyrų papuošalai – labiausiai auganti ir populiarėjanti sritis.
Vyriški papuošalai ilgą laiką apsiribodavo marškinių sąsagomis, vestuviniu žiedu ir brangiu laikrodžiu. Blizgančius, į akis krintančius dalykėlius nešiojo tik gangsterių repo (gangsta rap) stiliaus atstovai, ilgaplaukiai individualistai ir skoningai apsirengę metroseksualai, tokie kaip buvęs Didžiosios Britanijos futbolininkas Davidas Beckhamas.
Vyriški papuošalai turi ilgą istoriją. Viduramžiais turtingi stipriosios lyties atstovai dabindavosi kaklo vėriniais, žiedais, apsiaustus segdavo brangiausių metalų segėmis ar brangiomis sagomis.
Renesanso laikais vyriški drabužiai buvo puošiami brangakmeniais ir grandinėlėmis. Didžiausio puošeivos titulas neabejotinai priklauso Prancūzijos karaliui Liudvikui XIV.
Jo Didenybė, kuris į istoriją įėjo kaip Karalius Saulė, nešiojo brangiai kainuojančius pudruotus perukus, mėgo rauktinius, ryškius, margaspalvius it papūga drabužius su auksine jo valdžią simbolizuojančia grandine, rankas puošė daugybe žiedų, avėjo batais, kurių priešakyje pūpsojo auksinės sagtys, puoštos brangakmeniais.
Devintajame dešimtmetyje ant plaukuotos vyriškos krūtinės vėl buvo populiarios auksinės grandinėlės – su leopardo pakubučiu ar auksine Versace medūza.
Dabar vyriški papuošalai tapo stilingesni.
„Svarbu individualumas. Daugeliui vyrų, kurie kasdien privalo vilkėti kostiumą, kuklus, neįkyrus papuošalas yra vienintelė galimybė išsiskirti iš kitų“, – sako danų gyvenimo stiliaus prekės ženklo Georg Jensen vadybininkas ir dizaineris Davidas Chu.
Būtent jis Miuncheno (Vokietija) centre atidarė vieną pirmųjų Vokietijoje vyriškų papuošalų parduotuvių. Jos stiklinėse vitrinose puikuojasi D.Chu sukurtų vyriškų papuošalų kolekcija: kuklios sidabrinės apyrankės, grandinėlės, minimalistinio stiliaus sidabriniai žiedai su kaldintu sidabro antspaudu.
„Šiuo metu vyrų mada labai keičiasi. Aprangos taisyklės, kuriomis vadovaujasi 40-mečiai, nebetinka 20-mečiams. Jie bando viską, kartais apsirengia net moteriškiau, kartais – kaip tikri džentelmenai“, – tvirtina D.Chu.
Naujos pastarojo meto vyrų ambicijos turi įtakos ir papuošalų pasirinkimui. Dar prieš keletą metų kiekvienas stipriosios lyties aksesuaras atliko tam tikrą funkciją: sąsagos skirtos marškinių rankogaliams susegti, vestuvinis žiedas bylojo apie santykių statusą, laikrodis rodė laiką, nors šią funkciją pastaruoju metu vis dažniau atlieka mobilusis telefonas.
Dabar vyrai sau leidžia ir žaismingą požiūrį į madą ir tapatybę. Tailando papuošalais apsikarstęs vyras stengiasi būti panašus į nerūpestingą, nevaržomą paplūdimio kostiumą vilkintį vaikinuką, o nešiojantis dizainerio Th.Sabo sukurtą kaukole puoštą žiedą – roko žvaigždę. O jei laukia svarbus susitikimas, į akis krintantį papuošalą vyras gali trumpam nusiimti.
„Nešiodamos papuošalus moterys nori parodyti, ką jos turi, ką sugeba ir ką jos reiškia vyrui. Vyrai išskirtinį dėmesį skiria tik laikrodžiui, nes jis akivaizdžiai byloja apie turtą“, – sako mados ekspertas ir tinklaraštininkas Jorgas Messerschmidtas.
Kiti papuošalai su brangakmeniais turėtų atspindėti asmenybę. Tai galioja ir žiedui su antspaudu.
„Jo savininkas, nešiodamas paveldėtą daiktą – žiedą su antspaudu, nori parodyti, kad jam svarbios senosios vertybės“, – įsitikinęs J.Messerschmidtas.
Panašios nuomonės laikosi ir vyriškų papuošalų dizaineris Olafas Tegeleris. Savo dirbtuvėse Berlyne jis kuria vyriškus papuošalus jūreiviams, buriuotojams: pakabučius su inkaru, masyvias, sunkias apyrankes, piratiškus – puoštus kaukole – žiedus.
Tokių papuošalų paklausa itin didelė. Ir tai nė kiek nestebina O.Tegelerio.
„Moterų aprangai galioja taisyklė: gili iškirptė arba trumpas sijonas. Vyrų papuošalams: geriau vienas, išskirtinis nei visur blizgučiai“, – pabrėžia stiliaus ekspertas J.Messerschmidtas.
Daugelis, ko gero, su siaubu prisimena populiaraus dueto „Modern Talking“ nario Thomo Anderso auksinę grandinėlę su masyviu užrašu „Nora“.
Auksinius papuošalus specialistas pataria nešioti tik po 50-ies.
„Jei nesate Ph.Williamsas, tuomet neatrodysite taip įspūdingai, o tik senas“, – tvirtina J.Messerschmidtas.
Dirbantiems verslo srityje reikia būti itin atsargiems renkantis papuošalus su brangakmeniais, o laisvalaikiu tinka viskas.
Kaip ir drabužiai, taip ir papuošalai daug ką pasako apie jo savininką: su ta pačia grandinėle vienas vyras jaučiasi nevaržomai, o kitas – nejaukiai.
Dizaineris J.Messerschmidtas pataria stipriajai lyčiai nešioti tik tokius papuošalus, su kuriais jie gerai jaučiasi.