Amerikietis M. Eckstrandas padeda originaliai pasipuošti panevėžietėms

2013 m. kovo 12 d. 00:25
Rasa Stundžienė
Žinomas stiklo menininkas amerikietis Markas Eckstrandas kovo 4-ąją savo 59-ąjį gimtadienį atšventė ne gimtajame Sietle, bet Panevėžyje. Prieš kelerius metus šiame Lietuvos mieste įsikūrusį kūrėją su gimtadieniu sveikino ne tik būrys bičiuliais tapusių lietuvių, tačiau ir jo studijoje nors trumpam stiklo menininkais pasijuntantys lankytojai – nuo darželinukų iki solidžių damų.
Daugiau nuotraukų (1)
Programa panevėžiečius sudomino
Panevėžietėms pasisekė – ne viena jų puošiasi vienetiniais rankų darbo stikliniais papuošalais: segėmis, auskarais, pakabukais. Šias grožybes vienos pasigamina pačios, kitoms dovanoja M. Eckstrando stiklo studijoje rengiamose edukacinėse programose dalyvavę jų vaikai.
Kartu su Panevėžio miesto dailės galerija M. Eckstrando vadovaujama viešoji įstaiga „Stiklo svajonės“ edukacines programas rengia jau trečius metus.
Pradėti šį gražų bendradarbiavimą įkvėpė Panevėžio miesto dailės galerijoje surengta M. Eckstrando ir jo kolegės iš Rusijos Jekaterinos Ostapenko surengta meninio stiklo paroda „Kartu“. Dar veikiant šiai parodai galerijoje amerikietis menininkas lankytojams sutiko parodyti, kaip iš stiklo kuriamos įvairios grožybės.
Ši programa, kurioje patys lankytojai savomis rankomis kūrė papuošalus, sulaukė didžiulio pasisekimo. Todėl buvo nuspręsta tokių pamokų surengti ir daugiau, o užsiėmimai persikėlė į M. Eckstrando studiją Klaipėdos gatvėje.
Edukacinės programos M. Eckstrando studijoje keičiasi – prieš šv. Kalėdas kuriamos stiklinės dekoracijos eglutei, Valentino dienai galima pasigaminti originalią stiklinę širdelę, prieš Motinos dieną menininko dirbtuves užplūsta vaikai, norintys mamas pradžiuginti savo rankomis sukurtu papuošalu.
Spalvų ir formų įvairovė
Susirinkę pirmiausia „apginkluojami“ apsauginiais akiniais, kad šiukštu akių nesužalotų kokia smulki stiklo šukė, ir imasi darbo. Išsirinkę vieną iš daugybės šeimininko paruoštų įvairių spalvų stiklo plokštelių lankytojai sugalvoja, ką gamins – auskarus, pakabuką ar segę, o gal – nedidelę detalę namų interjerui pagražinti.
Iš plokštelės išpjaunamas norimos formos pagrindas. Jo briaunos specialiu aparatu nušlifuojamos, o tuomet ateina laikas panaudoti savo fantaziją – iš daugybės spalvų ir formų smulkių detalių išsirinkti, kuo dekoruoti pagrindą.
M. Eckstrandas, stebintis, kaip naujai iškeptiems stiklo menininkams sekasi darbuotis, visuomet pataria, pagelbėja. Neretai vyrui tenka priminti, kad stiklas sunkus, todėl didelių papuošalų gaminti nereikėtų – juos paprasčiausiai nebus patogu nešioti.
Sudėliojus norimą motyvą, visos detalės trupučiu klijų prilipdomos prie stiklo plokštelės ir sudedamos į specialią studijoje įrengtą krosnį. Joje naktį stiklo kūrinėliai „iškepami“. Panašiai kaip dažant Velykoms margučius, lieka intriga, kaip atrodys darbelis didžiuliame karštyje išsilydžius stiklo detalėms.
Reklama – iš lūpų į lūpas
Kaip lrytas.lt sakė Panevėžio miesto dailės galerijos fondų saugotoja, šios edukacinės programos koordinatorė Rasa Stružienė, daugiausia galimybe savo rankomis sukurti originalų stiklinį papuošalą domisi moterys ir merginos, nors kartais į programas ateina ir stipriosios lyties atstovų. Vieni jų nori sukurti mielą smulkmeną savo mylimosioms, kitus domina meninio stiklo galimybės ir gamybos technologija.
Kelios valandos stiklo menininko studijoje neprailgsta. Ne vienas lankytojas M. Eckstrandui yra prisipažinęs, kad knebinėjimasis su stiklo gabalėliais tapo puikia relaksacija nuo kasdieninės rutinos ir amžino bėgimo su reikalais. Todėl neretai į šią programą susirenka draugių ar bendradarbių, norinčių smagiai praleisti laiką, kompanijos.
Pasak R. Stružienės, šioms edukacinėms programoms reklamos nereikia – informacija apie galimybę pasidarbuoti stiklo studijoje sklinda iš lūpų į lūpas, o norinčiųjų čia apsilankyti vis daugėja.
Apsilankyti M. Eckstrando studijoje nori ne tik Panevėžio gyventojai. Edukacines programas užsisako ir aplinkinių rajonų gyventojai, grupė pedagogų buvo atvykusi net iš Pagėgių savivaldybės.
Suaugusiajam mokestis už edukacinę programą M. Eckstrando studijoje – 20 litų. „Galima sakyti, kad menininkas užsiima labdara, nes medžiagos šiems užsiėmimams, darbų kaitinimas krosnyje kainuoja brangiai“, – sako R. Stružienė.
Tuo tarpu vaikams užsiėmimai amerikiečio studijoje – nemokami.
Įtraukia likimo nuskriaustus vaikus
Spalvingoje M. Eckstrando studijoje ant sienų kabo ne vienas įrėmintas vaikiškas piešinys. „Ačiū, dėde Markai“, – parašyta vieno Panevėžio vaikų darželio auklėtinių nupieštame paveikslėlyje. Iš tiesų, išskyrus padėkas ir mielas dovanėles, amerikietis menininkas iš vaikų, išbandančių stiklo galimybes jo studijoje, jokio atlygio negauna.
„Negaliu iš jų imti pinigų – kaip jaustųsi vaikas, jei neturėdamas pinigų negalėtų pas mane papulti?“ – paprastai lrytas.lt paaiškino Panevėžyje įsikūręs JAV kūrėjas. Jis nemažai projektų daro būtent su likimo nuskriaustais vaikais, pavyzdžiui, augančiais vaikų namuose.
Prieš kelerius metus M. Eckstrandas Panevėžio A. Bandzos vaikų globos namų auklėtiniams padėjo stikle pavaizduoti, apie kokią savo ateitį, profesiją jie svajoja. Įspūdingi spalvingi darbeliai iki šiol su dideliu pasisekimu eksponuojami įvairiose erdvėse.
Pernai balandį, po visuotinės talkos „Darom“, Panevėžio J. Miltinio dramos teatro fojė išdygo didžiulis „Ekomedis“. Jo metalines šakas puošia 288 lapai, pagaminti iš išlydytų butelių.
Kiekvienas šio medžio lapas yra vis kitaip dekoruotas. Jiems piešinius kūrė skirtingi autoriai – minėto teatro aktoriai, moksleiviai, A. Bandzos vaikų globos namų auklėtiniai, grupė miesto gydytojų.
Metalinį medžio kamieną sukonstravo ir ant perpjauto lauko akmens pritvirtino bendrovės „Vitaka ir Ko“ specialistai. Didžiulis metalo ir akmens gaminys specialia technika teatro fojė buvo statomas kelias valandas.
Duodamas gauna
Pirmasis M. Eckstrando projektas surengtas prieš daugiau nei 20 metų Teksase, kur menininkas vaikams pasakė: „Štai parkas prie mokyklos ir vandenyno – įsivaizduokite, kad esate paukščiai, skrendate virš parko. Nupieškite tai, ką matote.“ Amerikietis kūrėjas įsidėmėjo tuomet projekte dalyvavusią mažą juodaplaukę mergaitę – jos tėvas buvo kalėjime, motinos ji nepažinojo, mažylę augino senelė. 
Praėjus daug metų ši mergaitė paskambino M. Eckstrandui ir pasakė: „Prieš 20 metų leidote man prisiliesti prie stiklo. Tai buvo laimingiausia diena mano gyvenime. O šiandien aš gavau Teksaso universiteto skulptūros specialybės magistro diplomą...“
Pasak M. Eckstrando, jo šviesios atminties mama jam nuolat kartodavo, kad duodamas žmonėms jis būtinai gaus atgal. „Aš esu ne verslininkas, bet menininkas“, – sako amerikietis, šiuo metu savo namais, į kuriuos grįžta iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių, vadindamas Panevėžį.
Po pasaulį keliaujantis menininkas
M. Eckstrandas – plačiai žinomas stiklo menininkas, su šia trapia medžiaga dirbantis jau daugiau nei 35 metus. Jis yra baigęs Vašingtono dailės universitetą, pats dėstė ir mokė stiklo paslapčių studentus įvairiose pasaulio šalyse: JAV, Brazilijoje, Austrijoje, Japonijoje, Čekijoje, Latvijoje, Lietuvoje.
Menininkas aktyviai dalyvauja meninėje veikloje, stiklo simpoziumuose, parodose bei projektuose įvairiausiuose pasaulio kampeliuose, nemažai dėmesio skiria edukacinei veiklai. M. Eckstrando originalių kūrinių yra įsigiję įvairių pasaulio šalių muziejai ir privatūs kolekcininkai.
SietlasPanevėžysstiklo studija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.