Su klastinga liga susiduria vis daugiau žvaigždžių, tačiau nauji gydymo būdai – teikia vilties

2024 m. rugpjūčio 15 d. 14:18
Krūtyje piktybinis auglys. Ši diagnozė sukelia šoką kiekvienai moteriai. Gera žinia: nauji individualūs gydymo būdai padeda kovoti su vėžiu tikslingiau nei bet kada.
Daugiau nuotraukų (15)
Praėjusią vasarą buvusi Jorko kunigaikščio Andrew (63 m.) sutuoktinė Jorko kunigaikštienė Sarah (64 m.) išgyveno tai, ko nenori patirti nė viena moteris. Privačioje Londono klinikoje jai buvo atlikta operacija.
Ankstyvos stadijos krūties vėžys buvo aptiktas mamografijos – vieno svarbiausių krūtų ligų diagnostinių tyrimų – metu. Iki tol Jorko kunigaikštienė nejautė jokių negalavimų. Jei ne ankstyvas diagnostinis tyrimas, auglys būtų likęs nepastebėtas.
Galiausiai, nors gydymas buvo sėkmingas, kunigaikštienei buvo diagnozuotas ir odos vėžys.
Nors 2019 m. buvusiai pirmajai Prancūzijos poniai Carlai Bruni (56 m.) buvo diagnozuotas krūties vėžys, apie jį ji prabilo tik įveikusi ligą. Vėžys buvo ankstyvos stadijos.
Krūties vėžys iš pradžių dažniausiai nepastebimas. Jei auglys apčiuopiamas arba sukelia skausmus, neretai būna jau mažiausiai 1–2 centimetrų skersmens.
Krūties vėžys – iki šiol labiausiai tarp moterų paplitusi vėžio rūšis. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų. Apie 550 moterų miršta nuo šios ligos. Europos Sąjungoje krūties vėžys nustatomas maždaug 1 iš 10 moterų.
Dažniausiai ši liga paliečia Jorko kunigaikštienės Sarah amžiaus moteris. Tik trims iš dešimties vėžio diagnozė šiuo metu nustatoma jaunesnėms nei 55 metų mo-terims. Vidutinis krūties vėžio pacienčių amžius – 64 metai.
Specialistai pataria 50 metų perkopusioms moterims reguliariai atlikti mamografiją. Pastaruoju metu esama krūties ligų specialistų, linkusių manyti, kad ankstyvąjį diagnostinį tyrimą moterims reikėtų atlikti nuo 45 metų.
Bet kai kurie su šiuo požiūriu nesutinka, nes jaunesnėms nei 50 metų moterims aptikti krūties vėžį atlikus mamografiją sudėtinga. Kuo jaunesnė moteris, juo tankesnis krūties audinys ir dėl to diagnostiniu tyrimu sunkiau aptikti nedidelius auglius.
Moterys turėtų stebėti savo krūtis ir nuolat kreipti dėmesį į mažiausius jų pakitimus.
Dėl apčiuopiamų mazgų krūtyse, pažastyse, sustandėjusios odos ar iškilimų, skysčio iš spenelių būtina nedelsiant kreiptis į ginekologą. Sustandėjimai ir iškilimai geriausiai matomi stovint prie veidrodžio ir pakėlus abi rankas.
Po to paprastai atliekama mamografija ir ultragarso tyrimas siekiant nustatyti simptomus. Pakitimų atveju, taikant vietinę nejautrą, atliekama biopsija – greita, patogi procedūra, kai audinio tiesiog paimama iš įtartino ploto.
Iš mėginio galima nustatyti patologiją ir vadinamąją auglio biologiją, kuri nulemia gydymo kryptį.
Anksčiau pacientėms tekdavo pirmiausia laukti operacijos, kad sužinotų, ar serga krūties vėžiu, ar ne. Dabar rezultatą jos sužino daug greičiau. Ir krūties vėžio diagnozės atveju svarbu, kad auglys būtų aptiktas ankstyvos stadijos ir pradedamas gydyti kuo anksčiau.
Bet auglio dydis nėra pagrindinis prognozės veiksnys. Lemia tai, ar vėžys išplito į limfmazgius ir ar yra metastazių, o tai nustatoma kas ketvirtai penktai moteriai.
Dar svarbiau nei auglio dydis – jo biologija. Yra mažų darinių, kurie labai agresyvūs, ir didelių, kurie auga lėtai.
Dabar krūties vėžys išgydomas ne tik dėl ankstyvos diagnozės, bet ir dėl didžiulės medicinos pažangos. Operacija, chemoterapija, spindulinė ir hormonų terapijos jau seniai nebėra tie vieninteliai ginklai, kurie įveikia auglį krūtyje.
Molekulinės biologijos terapijos, kurios tikslingai apriboja auglio augimą, imunoterapija, kuri įspėja imuninę sistemą dėl vėžinių ląstelių, ir gydymo būdai, turintys sumažinti riziką ligai atsinaujinti. Tai tik dalis kovos su vėžiu ginklų, suteikiančių galimybę taikyti individualų gydymą.
Moterų lytiniai hormonai progesteronas ir estrogenai turi įtakos krūties vėžio augimui ir plitimui. Daugelyje vėžinių ląstelių tūno vadinamieji hormonų receptoriai – progesterono ir estrogenų jungimosi zonos.
Jei hormonai prisijungia prie atitinkamų receptorių, ląstelė gauna signalą augti. Hormoninio gydymo tikslas – sumažinti moteriškų lytinių hormonų kiekį arba užkirsti kelią jiems prisijungti prie vėžinės ląstelės receptorių, tokiu būdu priverčiant vėžines ląsteles badauti.
Bet, kaip ir anksčiau, žinia apie krūties vėžį sukelia šoką. Dabar moterys, išgirdusios šią diagnozę, gali būti kur kas labiau įsitikinusios, kad šiuolaikinė medicina gali jas pagydyti nuo šios klastingos ligos.
Ryžtasi operacijai ir prevenciškai
Kai 2013-aisiais žymiai amerikiečių atlikėjai Anastaciai (55 m.) atsinaujino krūties vėžys, jai buvo pašalintos abi krūtys. Dabar ji jaučiasi gerai, išleido naują muzikos albumą, tačiau baimė dėl naujo piktybinio auglio išlieka.
Dienraščiui „The Wall Street Journal“ supermodelis Linda Evangelista (58 m.) atskleidė, kad jau daugelį metų kovoja su krūties vėžiu. Pirmoji skaudi diagnozė kanadietę užklupo 2018-aisiais po eilinio pasitikrinimo.
Nuo krūties ir kiaušidžių vėžio mirė Holivudo superžvaigždės Angelinos Jolie (48 m.) motina, senelė ir teta. Viena gražiausių pasaulio moterų ryžosi abiejų krūtų ir kiaušidžių pašalinimo operacijai. Apie tai ji prabilo viešai.
„Po šoką sukėlusios diagnozės nusprendžiau, kad neleisiu vėžiui valdyti savo gyvenimo“, – sakė Vokietijos Meklenburgo-Priešakinės Pomeranijos ministrė pirmininkė Manuela Schwesig (49 m.). Jau treji metai politikė neserga vėžiu.
Vokietijos aktorei Katerinai Jacob (65 m.) krūtyje buvo aptikti penki mazgeliai, laimė, ankstyvos stadijos. Chemoterapija buvo sunki, bet dabar jėgų kupina aktorė vėl filmuojasi.
Iš Austrijos kilusiai vokiečių aktorei Muriel Baumeister (52 m.) praėjusiais metais buvo diagnozuotas krūties vėžys. Nors chemoterapija buvo labai sunki, aktorė lieka optimistiškai nusiteikusi.
Aktorė Shannen Doherty (53 m.) jau daug metų kovoja su krūties vėžiu. Klastinga liga jai buvo diagnozuota 2015 m., ir po dvejų metų kovos liga atsitraukė. Tačiau neseniai vėžys atsinaujino ir išplito į smegenis.
Neseniai aktorei Oliviai Munn (43 m.) buvo atlikta dviguba mastektomija. Tai reiškia, kad jai buvo pašalintos abi krūtys. Atlikusi vėžio genų testą ji gavo neigiamą rezultatą, tačiau gydytojas primygtinai reikalavo atlikti papildomus tyrimus.
„Man buvo diagnozuotas krūties vėžys. Per pastaruosius dešimt mėnesių man buvo atliktos keturios operacijos ir lovoje praleidau daugiau dienų, nei galiu suskaičiuoti“, – teigė ji.
Prieš penkerius metus dizainerė Diana Vapsvė (40 m.) ryžosi mastektomijai. Moteris vėžiu nesirgo, tačiau priimti tokį sprendimą paskatino didelė krūties vėžio rizika, ankstyva mamos mirtis nuo šios ligos, skausmingi tyrimai ir penkerius metus kankinusi baimė, kad gali praleisti vėžio pradžią.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.