Renginyje dalyvavę svečiai, tarp kurių laidų vedėjas, „Elle homme“ redaktorius, renginių organizatorius Saugirdas Vaitulionis, projekto „La maistas“ autorė tinklaraštininkė Dovilė Ramoškaitė, gydytoja dietologė Dalia Petrauskienė, zumba instruktorė ir renginių organizatorė Augustė Juknė ir kiti, sėmėsi patirties iš žinomiausio šalyje itališkos virtuvės šefo Gian Luca Demarco, ragavo naujieną Lietuvoje – ekologišką kaštainių kremą, bandė atrasti skaniausius vasaros derinius su itin tirštu balzaminiu actu iš Modenos.
Itališkos virtuvės šventėje dalyvavę LIVIN tiekėjo „Alce Nero“ atstovai iš Italijos – Naoko Ito ir Fabrizio Rosso – pristatė jų ekologiškų produktų kokybės paslaptis. Vienydami daugiau nei 1000 Italijos ekologinių ūkių jie gamybai naudoja žaliavas tik iš regionų, kuriuose jos pasižymi geriausiomis skonio ir maistingumo savybėmis. Pavyzdžiui, ryžiai ir ankštiniai auginami Pjemonto regione, alyvuogės – Sicilijoje, Kalabrijoje, o pomidorai renkami Emilija-Romanija regione, kuris ribojasi su Adrijos jūra, pasižymi sūriu dirvožemiu. Būtent dėl šio dirvožemio jie tokie sultingi ir saldaus išraiškingo skonio. Beje, visuose šių itališko maisto gamintojo produktuose nenaudojami sintetiniai konservantai, skonio stiprikliai, dažikliai, o gaminių sudėtys itin trumpos ir aiškios.
„Retas lietuvis nėra ragavęs gausiai aromatingu padažu užlietos pastos, itališkos focaccia duonos ar kremiškos tekstūros itališkų gelato ledų, tačiau tik nedaugelis ryžtasi eksperimentuoti ir šiuos patiekalus gaminti namuose. Subūrėme kokybiško, ekologiško maisto entuziastus siekdami parodyti, kad naudojant kokybiškus ingredientus, gardžius itališkus patiekalus galima nesunkiai pasigaminti ir kiekvieno lietuvio virtuvėje,“ – sakė didžiausio Baltijos šalyse ekologiškų produktų tinklo LIVIN atstovė Agnė Jakubonė.
Vakarienės metu G. L. Demarco atskleidė, kad italai, priešingai nei lietuviai, rytais valgo laibai mažai, tačiau skaniai ir sočiai vakarienei skiria ypatingą dėmesį. Tą jis padarė ir renginio metu, kviesdamas svečius pasigaminti trijų patiekalų itališką vakarienę. Charizmatiškasis šefas su svečiais gamino focaccia duoną, kurią gardino ekologiškais artišokais, saulėje džiovintais pomidorais, ypač gausiai šlakstė ekologišku alyvuogių aliejumi, rekomendavo ragauti su pesto padažais. Pagrindinis vakarienės patiekalas – rissotto su smidrais ir šafranu – buvo ruošiamas milžiniškoje keptuvėje ir stebino ne tiks sodria spalva bet ir skoniu. Vakarą vainikavo itališkas šokoladinis pyragas torta tenerina su ledais ir LIVIN naujiena – ekologišku kaštainių kremu. Virtuvės šefas atskleidė, kad kaštainių kremą galima keisti ir Lietuvoje labiau pažįstamu šokoladiniu lazdyno riešutų kremu.
„Visiems rekomenduoju paragauti lazdyno riešutų kremą būtent iš Pjemonto regione išaugintų lazdynų. Tas kremas tiesiog kelia priklausomybę!“ – susirinkusiems sakė G. L. Demarco.
Kalbėdamas apie išraiškingo pyrago gamybos ypatumus virtuvės šefas pasakojo, kad lietuviai užsiciklinę ties įprastais kvietiniais miltais vis dar neskiria ir nesupranta, kuo jie skiriasi nuo 00 tipo miltų, retai kuris žino, kas yra semolina miltai, kam jie naudojami ir paskatino visus būtinai tuo pasidomėti detaliau bei pakelti savo kepinių kokybę į kitą lygį.
Vakaro svečius itin sužavėjo itališka focaccia, tad kviečiame pasigaminti ją namuose.
Itališka focaccia su priedais
Tešlai reikės:
600 g kvietinių 00 TIPO miltų
350 ml vandens
15 g šviežių mielių
22 g smulkios druskos
1 a. š. cukraus
5 v. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus
Priedai:
Artišokai aliejuje
Saulėje džiovinti pomidorai
Šviežias rozmarinas
Žalios alyvuogės be kauliukų
Pagardai:
Alyvuogių aliejus su čili ar/ ir česnaku
Žaliasis ir raudonasis pesto padažai
Gaminimo eiga
· Šviežias mieles sutrupiname ir ant jų užberiame cukrų. Paliekame kelioms minutėms, kol mielės su cukrumi pradeda skystėti. Visą masę pilame į šiltą vandenį, ten pat pilame ypač tyrą alyvuogių aliejų ir viską sumaišome. Dubenyje sumaišome miltus ir druską. Lėtai į miltų mišinį pilame vandenį su aliejumi ir mielėmis. Viską sumaišome iki vientiso kamuoliuko. Dedame tešlą į dubenį, gausiai užpilame alyvuogių aliejumi, apvyniojame jį maistine plėvele ir paliekame šaldytuve per naktį.
· Kepimo skardą ištepame aliejumi ir spaudžiame su pirštais tešlą, kol tolygiai pasiskirstysime per visą skardą ir paliekame kambario temperatūroje 2–3 val., kol tešla dar šiek tiek pakils.
· Ant viršaus dedame artišokus, saulėje džiovintus pomidorus, alyvuoges, šviežią rozmariną.
· Dedame kepti į orkaitę su kaitinimu iš apačios ir vėjeliu. Kepame 210°C apie 25–30 minučių kol gražiai paskrus.
· Kaip pagardus rekomenduojame: pesto padažus, alyvuogių aliejų su čili ir česnaku.
Tinklaraštininkė D. Ramoškaitė besimėgaudama focaccia žavėjosi, kad 00 tipo miltai, kuriuose mažiau glitimo, lėta tešlos fermentacija ir gausus kiekis (kiek tikrai nesitikėtum) kokybiško alyvuogių aliejaus, pavertė, regis, „tiesiog duonelę“ kulinariniu šedevru.