Nors ir su kliūtimis, bet Omano teismo rūmai atsivėrė teisininkei R. Vaičekauskytei: „Ten viskas sudėtingiau“

2024 m. gegužės 23 d. 18:29
Lina Vaškytė
Žinoma teisininkė Rasa Vaičekauskytė apkeliauti pasaulį pasiryžusi ne tik dėl noro pažinti nematytus kraštus, bet ir siekdama pamatyti, kaip užsienyje veikia teismai, kaip atrodo Temidės rūmai ten, kur gyvenimas verda visai kitu ritmu.
Daugiau nuotraukų (13)
Užvėrusi erdvaus biuro viename sostinės dangoraižių duris ir nusispyrusi aukštakulnius Rasa neskuba įjungti poilsio režimo – apie darbą mąsto ir namuose. Iš pirmo žvilgsnio daugeliui šaltas teisės pasaulis jai jau seniai tapo gyvenimo būdu, todėl net keliaudama moteris stengiasi poilsio malonumus derinti su profesiniu smalsumu. Ir jai tai puikiai pavyksta.
„Man be galo įdomu, kaip teismo procesai vyksta kitose šalyse, koks ten teisinis reguliavimas, proceso tvarka... Mėgstu lyginti, susipažinti su vietos kolegomis advokatais, diskutuoti, atrasti ką nors naujo, gal net tai, ką galėčiau bandyti taikyti Lietuvos teismuose“, – prisipažįsta teisės pasaulyje jau keliolika metų nardanti R.Vaičekauskytė.
Antai visai neseniai Omane ji turėjo išskirtinę galimybę vietos teisme stebėti teismo procesą. Tiesa, dėl to teko įveikti nemažai kliūčių – pereiti patikrinimą ir gauti specialų leidimą. Prireikė vietos kolegų pagalbos, kad šios šalies teismo rūmai atsivertų viešniai iš Lietuvos.
„Ten viskas kitaip ir daug sudėtingiau nei Europoje. Tiesą sakant, turėjau mažai vilties, kad pavyks, bet man neįveikiamų užduočių nėra“, – nusišypso Rasa.
Kuo skiriasi teismas Omane ir Lietuvoje? Teisininkei tai buvo išties unikali patirtis.
„Mūsų teismuose nestovi apsaugos postas su daugybe pareigūnų saugumui užtikrinti. Dar iki patenkant į teismo pastatą iš manęs buvo paimta rankinė, telefonas, negalėjau su savimi turėti nieko. Pastato viduje keletą kartų mane sustabdė pareigūnai, buvau apklausta nepaisant to, kad mane visur lydėjo vietos advokatė ir teismo pirmininko paskirta įgaliota raštinės darbuotoja.
Teisme buvau vienintelė europietė. Čia įleidžiami tik vietos advokatai, jokių kitų asmenų daugiau neteko matyti. Visų pirma man leido stebėti teismo procesą, tada aprodė visą teismo pastatą ir suteikė galimybę pabendrauti net su vyriausiuoju šeimos bylų asmeniu teisme“, – džiaugsmo neslėpė Rasa.
Daug su skyrybų procesais Lietuvoje dirbanti teisės specialistė su šiuo žmogumi daug diskutavo apie šariato teisės veikiamas skyrybas Omane ir jų procesą teisme. Pats teismo posėdis jai pasirodė visai kitoks nei mūsų šalyje ar kitur Europoje: „Sunku net lyginti, nes skiriasi beveik viskas. Tačiau itin nustebino ir tvarka iki posėdžio. Nustebau, kad koridoriuose ant palangių, suoliukų padėtos bylos, jos tiesiog paliktos...
O advokatai ateina vėliau ir jas pasiima. Pasitikėjimas sistema, tvarka yra be galo didelis. Tiesa, dauguma advokatų – vyrai, teisėjų moterų Omane nėra. Man paaiškino, kad Omane moterys turi labai daug teisių, yra pakankamai daug advokačių, tačiau atsidūrus teismo salėje susidarė visai kitoks įspūdis – joje pamačiau vos keletą moterų, vyrų buvo akivaizdi dauguma. Lietuvoje niekada nesu pajutusi, kad būtų skirtumas, kas atėjo į teismo procesą atstovauti – vyras ar moteris, man atrodo, kad mūsų šalyje šis požiūris jau senokai neaktualus.“
Dar vienas įrašas Rasos socialiniuose tinkluose išduoda, kad prieš kurį laiką teismo procesą ji stebėjo ir Paryžiuje. Madai neabejinga moteris mados sostinėje lankosi dažnai, tačiau kur kas mieliau už garsių prekės ženklų parduotuves ji lanko... teismo rūmus. Beje, ne tik iš smalsumo.
„Ir šiuo metu atstovauju ne vienoje tarptautinėje skyrybų byloje Lietuvoje, kai mūsų tautiečių santuokos yra sudarytos su Prancūzijos piliečiais. Paryžiaus teismų sistema ir bylų nagrinėjimo procesas taip pat be galo įdomus, jau susipažinau su civilinių bylų nagrinėjimu, artimiausiu metu vyksiu stebėti ir baudžiamųjų bylų proceso“, – darbo užkulisius atskleidžia teisininkė.
Gal už šių neįprastų kelionių slypi planas karjeros aukštumų siekti ir už Lietuvos ribų?
„Nežinau, kur vieną dieną nuves mano nestandartinis požiūris į bylas ir savo darbą. Noriu būti savo klientams ne tik profesionali atstovė teismuose, bet ir jaučianti pasaulines tendencijas įvairiais klausimais, kultūrinius skirtumus. Man pačiai įdomu, kur šis kelia veda“, – paslaptingai atsako Rasa. Ir čia pat priduria, kad kelionėse įgyta patirtis ir žinios jai ne tik praverčia darbe mūsų šalyje, bet ir tobulina ją kaip asmenybę.
Kokioje dar šalyje teismo procesą lietuvė norėtų pamatyti iš arti? R.Vaičekauskytė nė nesusimąsčiusi sako, kad tai būtų Jungtinės Amerikos Valstijos.
„Ten visai kita teisės sistema, pabandysiu patekti į įdomios bylos nagrinėjimą, kad galėčiau pajusti šiuos procesinius skirtumus iš arti. Pažadu procesą užfiksuoti ir juo pasidalinti su savo sekėjais“, – pokalbį baigia dešimtis tūkstančių sekėjų socialiniuose tinkluose turinti teisininkė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.