Kam jai reikia tokio streso, kodėl žiemą brenda į ledinį upės vandenį?
„Todėl, kad esu žmogus, linkęs į avantiūras. Arba smalsus žmogus, kuriam įdomu išbandyti viską“, – sakė aktorė.
Į ledinį Vilnios vandenį Redita pasineria jau trečia žiema, maudosi trečiadieniais, penktadieniais ir sekmadieniais.
„Man labiausiai patinka Vilnios atkarpa prie Pūčkorių atodangos. Vilnia – šalta upė, man patinka, kad jos vanduo prisotintas deguonies, labai skiriasi nuo ežerų vandens“, – sakė aktorė.
Lįsti į ledinį vandenį geriau, kai esi susikaupęs, nesiblaškai. Tai geriau padeda koncentruotis į savo kūną, įsiklausyti į save. Tada tokios maudynės būna kaip meditacija. Todėl labiausiai jai patinka maudytis vienai.
Vilnios pakrantės nuo Pūčkorių atodangos iki Belmonto – mėgstama vilniečių pasivaikščiojimo vieta. Pro šalį einantys žmonės pamojuoja mauduolei. Būdama vandenyje Redita matė palei upę vaikštinėjantį prezidentą Gitaną Nausėdą. Ir kaipgi nepamatysi, jei ji maudosi beveik po prezidento namų langais!
Tokioms maudynėms reikia pasiruošti. Pirmiausia ant upės kranto Redita atlieka kvėpavimo pratimus, taip paruošdama organizmą.
Žmogui pakanka 3–5 minutes pabūti šaltame upės vandenyje ar eketėje. Reikia įsiklausyti į savo kūną. Labai svarbu susikalbėti su savo organizmu ir pajusti, kur yra ribos.
„Pirmas dalykas, nuo ko viskas priklauso, – mūsų vidinis nusiteikimas. Ar prieš užsiimdamas nauja veikla, ar prieš lįsdamas į šaltą vandenį turi su savimi pasikalbėti ir nuspręsti, ar tikrai to nori.
Visa kita – paskui. Matau tokią tendenciją, kad daug ką žmonės daro dėl mados. O kai daro dėl mados, prisidaro savo organizmui daugiau žalos negu naudos.
Maudynės priklauso nuo mano savijautos. Jeigu tą dieną blogai jaučiuosi, pasikalbėjusi su savimi tikrai nebrendu į šaltą upę.
Arba atvirkščiai – būna dienų, kai jaučiu didelę įtampą, yra krūvos darbų, organizmas išsekęs, prasta nuotaika ir psichologinė būsena. Tada atvirkščiai – brendu į Vilnią.
Nes, pirma, maudynės šaltame vandenyje yra antidepresantas, pagalba galvai. Po maudynių nusiplauna bloga energija – perkrauni savo organizmą“, – pasakojo R.Dominaitytė.
Trumpiausiai žiemą vandenyje Redita išbūna dvi minutes, ilgiausiai – apie septynias. Giliai kvėpuodama ji ramiai įbrenda į Vilnią ir atsisėda vandenyje, panyra iki pečių ar iki kaklo – upė nėra gili.
Kadangi Vilnios dugnas nelygus, akmenuotas, į vandenį ji brenda su paplūdimio šlepetėmis. Jeigu labai šalta, nuogomis pėdomis lipti ant sniego pavojinga – gali nušalti galūnes, nes tiesiog nejauti šalčio ir yra rizika susižaloti.
Praėjusią žiemą Redita maudėsi ežero eketėje, kai buvo 23 laipsniai šalčio. Bet ežerai, stovintis vanduo jai nepatinka.
„Mano stichija – Vilnia. Ji labai srauni ir reikia įtempti raumenis, kad vanduo nenuneštų. Tad tam tikra prasme vyksta sporto treniruotė“, – sakė aktorė.
Kokį maudymosi kostiumėlį ji velkasi – vientisą ar bikinį?
„Priklauso nuo nuotaikos. Jei noriu spalvingo, išeiginio maudymuko, tokį ir velkuosi“, – juokėsi Redita.
Bet geriau bikinis, nes jį lengviau nusivilkti.
Ar krečia drebulys išlipus iš ledinio vandens, nes visiems atrodo, kad šaltame vandenyje tuoj pat sušalsi? Redita tvirtino, kad drebulys nekrečia. Ji nepuola prie rankšluosčio ir sausų drabužių. Kokias penkias minutes pabūna ant kranto, daro specialius apšilimo pratimus.
Sekmadienis Reditai ir jos partneriui Deiviui – šeimos diena. Tada ji maudytis važiuoja su vaikais, tačiau į ledinę Vilnią lenda tik dukra Upė (18 m.). Sūnus Ugnius Gabrielius (16 m.) bent jau turi pabūti šalia.
Kai prieš trejus metus keliese pradėjo maudytis Vilnioje žiemą, savo grupę pavadino „Vilnelės pankai“. Redita – tos bendruomenės dalis, tad kartais maudosi su bendraminčiais. Kai bendruomenė atidaro maudynių sezoną, sugalvoja surengti pikniką ar nueiti į pirtį, ji mielai prisijungia prie kompanijos.
Tokiomis maudynėmis galima grūdinti, stiprinti organizmą, stabdyti senėjimo procesą. Ji išsigydė kai kurias ligas.
„Turėjau chronišką šlapimo pūslės uždegimą. Nuo pat jaunystės juo sirgau gal 20 metų, du kartus per metus ištikdavo net priepuoliai.
Ta liga labai skausminga ir kai užeidavo priepuoliai, būdavo labai sunku. Ir štai po trejų metų, kai lendu į šaltą vandenį, nebeturiu šių problemų“, – džiaugėsi R.Dominaitytė.
Ir tai dar ne viskas. Anksčiau kas antrą savaitę jai lūpas išberdavo pūslelinė. Dabar per metus – porą kartų, kai ištinka didelis stresas.
„Pūslelinė atsiranda dėl susilpnėjusio imuniteto, įtampos, pervargimo, depresijos, – vardijo Redita. – Jeigu grūdinimasis pašalina įtampą, kitos ligos išnyksta. Todėl noriu grįžti prie to, kad maudynės šaltame vandenyje pirmiausia yra antidepresantas.“
Kartais Redita ir jos bendraminčiai mauduoliai būna krikštatėviai – į ledinį vandenį palydi žmones, kurie nori išbandyti tokį grūdinimąsi. Kadangi pirmas kartas visada būna baisus, svarbu pačiam neeksperimentuoti, o pasitelkti žinovų pagalbą.
Reditai teko palydėti ne tik pavienius žmones, kurie kreipiasi į ją asmeniškai, bet ir grupes.
„Neseniai į Gilužio ežerą įvedžiau vienos įmonės darbuotojus. Tai jiems pasiūlė vadovas.
Kaune esu įkūrusi filialą, paruošiu žmones maudynėms ir jie maudosi Lampėdžių karjere.
Neketinu tapti sertifikuota lektore, mano tikslas – pasidalinti savo patirtimi ir padėti tiems, kuriems reikia pagalbos“, – sakė aktorė ir režisierė R.Dominaitytė.