Išdalinti jubiliejiniai „Globalios Lietuvos apdovanojimai“: pagerbė užsienyje gyvenančius ar iš jo grįžusius lietuvius

2021 m. gruodžio 30 d. 15:46
Gruodžio 29 d. iškilmingos ceremonijos šv. Kotrynos bažnyčioje metu jau dešimtąjį kartą apdovanoti „Globalios Lietuvos apdovanojimų“ laureatai.
Daugiau nuotraukų (156)
Skulptoriaus Stasio Žirgulio statulėles atsiėmė nugalėtojai aštuoniose kategorijose, o tarp laureatų – ir nepriklausomą Lietuvą kūrę diasporos atstovai, ir šiandienos veržlią Lietuvą kuriantys verslininkai, visuomenininkai, vizionieriai.
„Globalios Lietuvos apdovanojimai“ kasmet pagerbia užsienyje gyvenančius ar iš jo grįžusius lietuvius, kurie savo išskirtiniu talentu, vizijomis ir sėkmingu darbu kuria pažangią Lietuvą ir garsina jos vardą visame pasaulyje.
Apdovanojimus tradiciškai organizuoja diasporos profesionalų tinklas „Global Lithuanian Leaders“ (GLL).
Į globalios Lietuvos šventę susirinko lietuviai iš viso pasaulio – Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Švedijos, Ispanijos, Italijos, Danijos, Singapūro, Jungtinių Arabų Emyratų, JAV.
Tiesa, dėmesys buvo skirtas ne vien jiems – šiemet atsirado nauja apdovanojimų kategorija, dedikuota žmonėms, kurie nėra gimę Lietuvoje ir nėra lietuvių tautybės, tačiau savo darbais prisideda prie mūsų šalies gerovės. Tokio apdovanojimo poreikį ir svarbą savo kalboje pabrėžė ir susirinkusiuosius sveikinęs LR Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Globali Lietuva – tai po visą pasaulį pabirę drąsūs bei veiklūs žmonės, kurie niekada nepamiršo Tėvynės, kurie garsina Lietuvos vardą, palaiko inovatyvių idėjų apykaitą, skatina mokslo pažangą ir neša žinią pasauliui apie Lietuvoje gimusio verslo jėgą, savo menu populiarina mūsų šalį, jos žmones visame pasaulyje. Atskiro paminėjimo nusipelno ir šiemet atsiradusi nauja – „Lietuvos draugų valstybės pažangai“ – apdovanojimų kategorija. Tikiuosi, kad ji atkreips visų mūsų dėmesį į tuos žmones, kurie savo darbais turtina mūsų šalį, nors nėra iš jos kilę“, – sakė Jo Ekselencija.
GLL vadovė Aušra Kukelkaitė sakė, jog, anksčiau kalbėję apie Lietuvą, kuri yra visame pasaulyje, šiandien vis daugiau kalbame apie pasaulį, kuris atėjo į Lietuvą.
„Vis labiau trindami ribas su pasauliu, mes atsiveriame iš jo išbandymams. Iki šiol tarsi iš šono stebėjome, kaip Europa tvarkosi su migracijos sunkumais, kaip sprendžia tos pačios lyties partnerystės klausimus, kaip kelia sisteminius žmonių nelygybės atvejus. Tokios aplinkybės mus kviečia iš naujo apsvarstyti, kas esame, kas yra Lietuva, kas yra lietuviai, kokiais norime būti ateityje“, – teigė ji.
Vakaro metu paaiškėjo, kad naujojoje kategorijoje – „Lietuvos draugai valstybės pažangai“ – laureatu tapo JAV verslininkas Jared Isaacman.
Jared – pirmosios žmonijos istorijoje turistinės kelionės į kosmosą dalyvis, savo ribotame kelionės daiktų sąraše įsitraukęs ir Lietuvos vėliavą.
Aukščiau nei kada nors iki šiol – 585 km aukštyje – išskleidęs trispalvę Jared išreiškė padėką ir pagarbą mūsų šaliai bei čia dirbantiems „Shift4 Payments Lithuania“ kolegoms.
Ši vėliava buvo įvertinta net dviem Lietuvos rekordais ir tapo mūsų šalies istorijos dalimi.
Kategorijoje „Sugrįžimai pokyčiams Lietuvoje“ apdovanojimą atsiėmė Rita Sakus – verslo angelė, į Lietuvą atnešusi vakarietiškos antreprenerystės dvasią. Kanadoje gimusi ir užaugusi R.Sakus į Lietuvą gyventi grįžo 2002–aisiais ir jau du dešimtmečius padeda Lietuvos startuoliams ir jų ekosistemai plėstis, yra viena iš Lietuvos verslo angelų tinklo „LitBAN“ įkūrėjų.
Kategorijoje „Lietuviškos idėjos, pripažintos pasaulyje“ laureatais tapo Henrikas Rapolas Urbonas, Simona Andrijauskaitė, Domas Labokas.
Trijulė, sukūrusi sinchroninių vertimų platformą „Interactio“, su savo novatorišku produktu daro perversmą, kaip vyksta sinchroninis vertimas, naudojamas versle bei valstybinėse institucijose.
Tarp „Interactio“ klientų daugiau nei 38–iose pasaulio šalyse – didžiausios pasaulio institucijos, įskaitant Europos Parlamentą, Europos Komisiją, Jungtinių Tautų Organizaciją, bei tokios korporacijos kaip „BMW“, „JP Morgan“ ar „Microsoft“.
Kategorijoje „Sugrįžimai mokslo pažangai“ apdovanotas iš Lietuvos kilęs JAV profesorius Thomas Bryer – už iniciatyvą Kauno technologijos universitete sukurti unikalią dvigubą viešojo valdymo studijų programą.
Ši programa sudaro galimybę Lietuvos studentams mokytis ne pelno siekiančių organizacijų vadybos iš geriausių pasaulyje – JAV, kur nevyriausybinis sektorius pasižymi itin giliomis plėtros, lėšų pritraukimo ir valdymo tradicijomis.
Statulėlę iš LR Prezidento Gitano Nausėdos rankų atsiėmė kategorijoje „Lietuvos vardo garsinimas pasaulyje“ nugalėjusi dokumentinio kino režisierė ir prodiuserė Giedrė Žickytė.
Jos sukurtas dokumentinis filmas „Šuolis“ („The Jump“) papasakojo Lietuvos rezistencijos istoriją taip meistriškai ir universaliai, kad prikaustė tarptautinių auditorijų dėmesį: filmas atrinktas ir parodytas daugiau kaip 40–tyje tarptautinių festivalių Amerikoje, Europoje, Azijoje, Australijoje. Jis laimėjo 7 tarptautinius apdovanojimus – tai yra labiausiai apdovanotas lietuviškas dokumentinis filmas.
Apdovanojimas kategorijoje „Jaunųjų talentų ugdymas Lietuvai pasaulyje“ įteiktas Maironio lituanistinei mokyklai Čikagos priemiestyje Lemonte.
MLM – didžiausia pasaulyje lituanistinė mokykla, skaičiuojanti jau šešias dešimtis metų, per kuriuos tūkstančius lietuvių vaikų mokė ir vis dar moko lietuvių kalbos, papročių, istorijos, geografijos, literatūros, šokių, dainų ir tradicijų.
Užsienio reikalų ministerija specialų apdovanojimą „Už viso gyvenimo nuopelnus“ skyrė JAV lietuvei, diplomatei Gintei Bernadetai Damušis.
Žymaus lietuvių išeivio, pasipriešinimo nacių ir sovietų režimams dalyvio Adolfo Damušio dukra G. B. Damušis nuo vaikystės buvo auklėta lietuvybės dvasia, todėl nuo pat pirmųjų karjeros žingsnių dirbo vardan Lietuvos.
Įspūdingas pareigybių ir pasiekimų sąrašas – darbas Jungtinėse Tautose ir NATO, kur ji tapo pirmąja moterimi ambasadore organizacijos istorijoje, vadovavimas Lietuvos Respublikos ambasadoms Austrijoje, Kanadoje, Danijoje ir Islandijoje – G. B. Damušis buvo tik instrumentas reikšmingai prisidėti prie jaunos Lietuvos valstybės kūrimo, didelį dėmesį skiriant diasporai ir pastangoms jos narius įtraukti į Lietuvos gyvenimą bei strateginius šalies sprendimus.
„Ypatingasis apdovanojimas“ skirtas JAV lietuviui teisininkui Ernestui Raskauskui už teisinius globalios Lietuvos pagrindus.
E.Raskausko dėka Lietuvai atgavus nepriklausomybę buvo suburta profesionalų komanda kurti Lietuvos Konstitucijai, konsultuotasi su aukščiausio lygio JAV teisininkais ir pakloti teisiniai mūsų jaunos valstybės pamatai.
Apdovanojimus globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, jie organizuojami bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija, nacionaliniu transliuotoju LRT, advokatų kontora „Triniti Jurex“, Mariaus Jakulio Jason fondu, Strategic Staffing Solutions, Pasaulio lietuvių bendruomene.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.