Danijos princesės vizito Lietuvoje detalės: susitikimai su politikos elitu ir Juozas Statkevičius

2021 m. spalio 9 d. 13:19
Lietuva sulaukė ypatingos viešnios – į sostinę trumpam atvyko viena stilingiausių karališkosios šeimos narių tituluojama Danijos kronprincesė Mary (49 m.). Danijos sosto įpėdinio princo Frederiko (53 m.) žmona Vilniuje apsilankė norėdama pagerbti jau šimtmetį tarp Danijos ir Baltijos valstybių puoselėjamus diplomatinius ryšius.
Daugiau nuotraukų (13)
Danijos karališkosios šeimos atstovės vizitas taip pat susijęs su dar viena iškilia data – 30-osiomis diplomatinių ryšių atkūrimo metinėmis po to, kai 1991 m. Lietuva, Latvija ir Estija atsiskyrė nuo tuometės Sovietų Sąjungos. Apskritai Danija yra viena pirmųjų šalių, sukūrusių ir atkūrusių diplomatinius santykius su Baltijos valstybėmis.
Mūsų šalies pirmoji ponia Diana Nausėdienė (57 m.) princesės priėmimui Prezidentūroje pasirinko bronzos spalvos suknelę. Apdarus tokiems renginiams aiškiai apibrėžia protokolas, tačiau audinį, sukirpimo dailumą diktuoja tik kūrėjo meistriškumas.
Vizito metu princesė Mary nepamiršo Lietuvos ir Danijos bendradarbiavimo vizualiųjų menų, kino, teatro, šokio, muzikos, archyvų, bibliotekų ir muziejų srityse. Lietuvos diasporos dailės muziejuje kartu su D.Nausėdiene princesė atidarė savo šalies tapytojų parodą „Bundančios tautos. Danų tapybos aukso amžius“.
Atėjus pirmosios vizito dienos vakarui princesė pasipuošė įspūdinga mėlyna suknele. Taip pasidabinusi ir vis dar lydima pirmosios ponios ji dalyvavo Šokio teatre surengtame koncerte, kur pasirodė Baltijos šalių ir Danijos muzikantai.
Renginio nepraleido dizaineris Juozas Statkevičius, ne kartą puošęs princesę savo kurtomis sukniomis. Po koncerto kviestiniai svečiai skubėjo į Danijos Karalystės ambasadą, kur Danijos ambasadorius Lietuvoje Hansas Braskas jiems surengė privačią vakarienę.
Kitą dieną princesės Mary dienotvarkė buvo kiek mažiau oficiali. Princesė apsilankė sostinės širdyje įsikūrusiame „Senatorių pasaže“.
Apsilankymo proga šefų komanda – Rokas Vasiliauskas, Andrius Kubilius ir Justinas Misius – bendradarbiaudama su danų kolegomis sukūrė specialų valgiaraštį, skirtą pademonstruoti tvarumo bei maisto ruošimo be atliekų principus.
Pietūs pradėti užkandžiu – Portabella grybais, sviestiniu moliūgu ir juodintų ąžuolų lapų arbata su trimitėliais ir baravykais.
Po užkandžio patiekta jautiena su sviestiniu moliūgu, alaus ir subproduktų padažu, cukinija.
Desertui pasiūlytas moliūgo meduolinis pyragaitis su mėlynių džemu.
Princesės vizitą Lietuvoje vainikavo susitikimas su čia dislokuotais danų kariais.
Princesė – iš Australijos
* Danijos princesė Mary yra kilusi iš Australijos. Ten ji susipažino su būsimu vyru Frederiku.
* Mary augo netoli Australijos esančioje Tasmanijos saloje keturių vaikų šeimoje. Akademikų šeimoje gimusi mergaitė domėjosi sportu, skambino pianinu, grojo fleita ir klarnetu, tačiau baigusi mokslus nėrė į reklamos pasaulį – tapo vienos įmonės rinkodaros vadove. Moteris persikraustė į Sidnėjų, kur prieš 21 metus susipažino su Danijos princu. Poros pažintis užsimezgė viename restorane, kuriame vyko vakarėlis po olimpinių Sidnėjaus žaidynių.
* 2004 metais įvyko Mary ir Frederiko vestuvės. Nors Mary neturėjo karališkojo kraujo ir buvo iš tolimosios Tasmanijos, jai pavyko užkariauti danų širdis.
* Pora augina keturis vaikus: sūnų Christianą, dukrą Isabellą ir dvynius Josephine bei Vincentą, kuriuos princesė pagimdė būdama 38-erių.
Danų karališkąją šeimą tapė lietuvis
* Vilniuje atidarydama parodą Danijos princesė Mary teigė, kad danų keliautojas ir etnologas Age Meyeris Benedictsenas dar XIX amžiaus pabaigoje apsilankė Lietuvoje ir savo knygoje „Lietuva. Bundanti tauta“ plačiai pristatė Lietuvą Danijos publikai, apskritai buvo vienas pirmųjų užsieniečių, kurie detaliai aprašė Lietuvą.
* Danijos ir Lietuvos kultūriniai ryšiai stiprūs iki šiol. Tą patvirtina ir tai, kad Danijos karališkosios šeimos portretus tapė vilnietis dailininkas Vilmantas Marcinkevičius.
* 2004-aisiais dailininkas sukūrė princo Joachimo portretą. Tada jam pozavęs princas Joachimas dar buvo neišsiskyręs su tuomete žmona Alexandra. Vilnietis taip pat nutapė jųdviejų sūnus Nikolai bei Felixą. Šeima iširo, bet lietuvio darbai liko Danijoje.
* 2014-aisiais V.Marcinkevičius piešė karalienės Margrethe II sutuoktinį princą Henriką, mirusį 2018-aisiais. Portretas, vaizduojantis princą, vilkintį kariška uniforma ir su apdovanojimais ant krūtinės, buvo iškilmingai įteiktas Danijos karališkajai šeimai priklausančioje Fredensborgo pilyje maždaug 30 kilometrų nuo Kopenhagos. 95x105 cm portretas – Danijos kariuomenės dovana princui Henrikui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.