Nepakenčia stereotipų
Rūtai Lapei tenka itin dažnai kalbinti žinomus žmones apie santykius, jų peripetijas, tačiau ir jos pačios santuoka verta atskiro pasakojimo.
„Jei jau visai atvirai, kartais bijau viešai reikšti savo nuomonę santykių tema, nes būčiau labai nepopuliari. Kiek dabar būtų pasipiktinusių, jei pasakyčiau, kad jau septynerius metus kas rytą nešu vyrui kavą į lovą? Kad kiekvieną vakarą gaminu visiems trims savo vyrams vakarienę iš dviejų patiekalų ir tvarkau namus? Ir kad man tai ne kažkokia prievolė? Tiesiog taip aš suprantu šeimos gyvenimą. Bet taip pat, kaip ir visos sveiko proto moterys, priešinuosi bet kokiems tobulos moters stereotipams – pedantiška šeimininkutė su prijuoste – ne, tai tikrai ne apie mane“, – sako Rūta.
Nors užmiesčio name pušyne gyvenančius bei pametinukus Mykolą ir Motiejų auginančius sutuoktinius drąsiai galėtume pavadinti šeima iš reklaminio paveikslėlio, visgi Rūtą labai skaudina faktas, kad mūsų visuomenėje dar labai daug stereotipų, kokie yra tobuli santykiai ir kas yra geras gyvenimas.
„Todėl kai, pavyzdžiui, laidos herojė Rasa Martens atvirai pasako, jog neturėti vaikų yra sąmoningas jos pasirinkimas, o jiems su vyru visus dvidešimt santuokos metų yra normalu dėl darbų ir komandiruočių nesimatyti po savaitę laiko, esu labai dėkinga už tokį atvirumą. Net neabejoju, kad tokia santuoka yra netgi labai sėkminga, ir apie tai reikia garsiai kalbėti.
Tas bandymas visus matuoti pagal save yra labai neteisingas. Kuriai moteriai, ištekėjusiai už vyresnio sėkmingo vyro, neteko išgirsti apie save kalbų, kad viskas tik dėl pinigų? Mano vyras vyresnis vienuolika metų, tad galiu patvirtinti savo kailiu – visoms tenka“, – dalijasi pašnekovė.
Į santuoką žengė itin greitai
„Su vyru, jo prašymu, mane supažindino bendras draugas ir mes labai greitai supratome, kad vienas kitam tikrai tinkame. Puolėme į santykius – po 3 mėn. jis man pasipiršo, po pusės metų susituokėme, o per dvejus santuokos metus gimė 2 vaikai.
Nėra ko stebėtis, kad mūsų santykiai taip greitai vystėsi, juk jau buvome nebe jaunuoliai“, – pasakojo žurnalistė.
Tačiau ji pabrėžia, kad tai nebūtinai visiems tinkamas receptas. „Labai jauniems žmonėms taip skubėti gal nereiktų, tačiau jei vyras nesiperša kelerius metus, moterys, darykite išvadas – juk tai parodo, kad žmogus bijo, nenori prisiimti atsakomybės.
Suprantu, kad mūsų draugystės vystymasis iš šono galbūt atrodė rizikingas, tačiau mano vyras yra būtent toks, apie kokį svajojau – intelektualus, stiprus, orientuotas į šeimą. Bet nebūčiau norėjusi laukti metų metus, kol man pasipirš“, – dalijosi moteris.
Santykiuose nėra universalių taisyklių
Pasak TV laidų vedėjos, santykiuose nėra universalių taisyklių.
„Mano šeimoje turime tik vieną taisyklę – nestabdyti vienas kito polėkio ir augimo profesinėje srityje. Daug investuojame į saviugdą, hobius, profesinį tobulėjimą. Mano vyras niekada manęs neskatino būti namų šeimininke, nors galėjo sau tai leisti. Ir mums niekada nekyla ginčas, ką geriau įsigyti – kelionę į šiltus kraštus ar naują mikrofoną laidų įgarsinimui.
Džiaugiuosi, kad daug tokių pavyzdžių matau ir tarp savo pašnekovų. Pavyzdžiui, skulptorius Tadas Gutauskas užaugo žinomo rašytojo ir tapytojo Leonardo Gutausko bei pianistės Loretos Skripkutės šeimoje, ir matė, kad nors kurį laiką šeimai teko pragyventi iš mamos pianistės atlyginimo, tačiau tėčio talentu visuomet buvo tikima. Nebuvo pragmatiško požiūrio, ar veikla atsiperka, nors jo meno sovietmečiu beveik nepirko“, – savo požiūrį atskleidžia R. Lapė.
Visgi, moteris nepiešia savo šeimos vien idealistinėmis spalvomis. Tačiau iškilus barniui visada prisimena priesaiką, duotą bažnyčioje.
„Esame karštakošiai, tad konfliktai tikrai gali lengvai įsiplieksti. Bet tokiais atvejais prisimenu pasižadėjimą, išsakytą santuokos bažnyčioje metu ir bandai ieškoti sprendimų. Per 7-erius santuokos metus jaučiuosi be galo pasikeitusi – išmokau ir maistą gaminti, ir namus prižiūrėti. Ir žinote, džiaugiuosi, kad į viską žiūrėjau kaip į pamoką, ir nekėliau ultimatumų, kad tai – ne man“, – atvirauja žurnalistė.
Ritualai suartina
Kaip jau minėta, TV laidų vedėjos šeimoje labai svarbūs ritualai.
„Mane sužavėjo pašnekovės, verslininkės Dana Ribas žydiška šeimos tradicija – nepaisant nieko, visa šeima, net su sūnumis, kuriems dvidešimt penkeri, trisdešimt metų, penktadieniais vakarieniauja kartu.
Šeimoje ir santykiuose labai svarbus darbas su savimi, savo poreikių patenkinimas. Tuomet visai kitokią energiją skleisite šeimos nariams, ir su visai kita jėga kursite naujus projektus.
Pavyzdžiui, kai vaikai buvo labai maži ir miegodavo, tą laiką griežtai skirdavau tik sau. Nesitvarkydavau, negamindavau, bet tiesiog leisdavau sau ilsėtis. Ir ar dabar gailiuosi, kad kažkada kambaryje mėtėsi nesutvarkyti vaikų žaislai? Tikrai ne“, – savo patirtimi dalijasi R. Lapė.