Iki 30 metrų siekiantis Rockefellerio centrą puošiantis medis atrenkamas itin kruopščiai. Atsakingos pareigos jau ne vienus metus patikimos vyriausiajam šio centro sodininkui Erikui Pauze’ui.
Savotišku Kalėdų Seneliu kiekvieną lapkritį tampantis vyras idealiausios eglės ieško už Niujorko ribų, miesto centre atsidurti galinčios žaliaskarės siūlomos ir internetiniame vietos puslapyje.
Svarbiausiais Kalėdų eglutės atrankos kriterijais išlieka jos forma ir sugebėjimas ant šakų išlaikyti sunkias puošmenas – jau pakeliui į naujuosius namus prestižiniame Manhatano rajone medis dažnai papuošiamas milžiniškais raudonais kaspinais.
Dangoraižių apsuptyje stovintis didžiausių metų švenčių simbolis dabinamas dešimtimis tūkstančių lempučių, jo girliandų ilgis siekia apie aštuonis kilometrus, spindesiu nenusileidžia ir eglės viršūnė – „Swarovski“ kristalais puošta žvaigždė. Greta žaliaskarės gausu įvairiausių dekoracijų: šviesos instaliacijomis nusidažo aplinkui esantys pastatai, šalia paprastai veikia ledo arena po atviru dangumi.
Populiarioji eglė Niujorko centrą puošia daugiau nei 80 metų, kaip ir kiekvienas panašaus amžiaus sulaukęs senolis, ji matė visko.
Pirmą kartą žaliaskarė pastatyta pasaulį krečiant Didžiajai ekonominei krizei. Paprasti statybininkai tada sutaupė pinigų, nukirto medį ir papuošė namuose pagamintomis dekoracijomis – tokiu būdu norėjo aplinkiniams įkvėpti vilties ir optimizmo.
2020-aisiais, koronaviruso pandemijos laikotarpiu, Rockefellerio eglė ir vėl atgimė kaip tam tikras solidarumo simbolis. Gruodžio pradžioje eglutės įžiebimo ceremoniją, kaip ir Lietuvoje, norintieji buvo raginami stebėti per televizorių.
Pliką, dar nepapuoštą eglę seniau išvydę niujorkiečiai juokavo, kad šių metų žaliaskarė puikiai atspindi visus metus, kurie daugeliui buvo iš tiesų sunkūs.
Kiti eglės ragino nekritikuoti ir prisiminti, kad medis miestiečiams nieko nekainavo. Niujorko vadovybė laikosi tradicijos eglę gauti nemokamai, o vėliau, ją nupuošus, jos medieną paaukoti tam tikroms organizacijoms.
Parengė: Agnė Mačiulytė.