Ekstravagantiškai, savo originalia kūryba nuolat stebinančiai dizainerei tuo metu buvo 27 metai.
Prieš 22 metus iš 1998 m. sausio 23 d. „Stiliaus“ viršelio žvelgė mąsli garbanota rudakė, valiūkiškai užsimaukšlinusi odinę kepurę su snapeliu.
Pirmą kartą Sandros vardas ryškiau nuskambėjo, kai ji po pirmo kurso 1990 metais savo kolekciją „Ironiški angelai“ pristatė Jūrmalos avagardinės mados festivalyje. K
oks buvo jos pirmasis sukurtas drabužis, dizainerė sakė neprisimenanti. Greičiausiai tai buvusi suknelė lėlei.
Anais laikais kalbėdama apie savo aprangą Sandra pasakojo, jog drabužius ji skolinasi iš savo kolekcijų arba perka.
Neslėpė, jog ką nors neretai išsirenka dėvėtų drabužių parduotuvėse.
S.Straukaitės drabužių stilius priklausąs nuo nuotaikos. Vieną dieną ji galinti apsirengti ekscentriškai, kitą – paprasčiau.
Paklausta, kokia apranga būtų ekscentriška, Sandra paaiškino, jog tai galėtų būti darbininko kostiumas, suderintas su vakariniu blizgančiu švarku.
Žiemą jai patikdavo nešioti kailinę kepurę su ausytėmis, kuri sulaukdavo įvairių praeivių replikų.
„Man patinka tokios reakcijos. Norisi, kad žmogus, pamatęs įdomesnį daiktą, pagalvotų, jog galima gyventi ne taip nykiai ir liūdnai. Kad galima žaisti“, – sakė Sandra.
Interviu metu paklausta, kaip gyvena, dizainerė atsakė: „Šuorais.“ Esą ji dirba arba labai daug, arba nedaro nieko.
Sandra neslėpė, kad kartais jai patinka šokiruoti kitus. Kartą S.Straukaitė su dviem draugais menininkais nuėjo į klasikinės muzikos koncertą Filharmonijoje vilkėdami neįprastus kostiumus.
Vientisiniai kostiumai dengė ne tik kūnus, bet ir galvas bei veidus. Kai trijulė atsisėdo į vietas, administratorė paklausė, ar tie keistuoliai nesirengia kokiam nors įžūliam veiksmui.
„Patikinome, jog atėjome tik pasiklausyti koncerto. Tačiau vienas muzikantas iš orkestro pamanė, kad atėjome jo nužudyti. Mat jis buvo kažkam labai įsiskolinęs.
Vos nepabėgo išsigandęs, kad jam išmušė keršto valanda. Kiti žmonės irgi labai įdomiai reagavo. Vien jau tai, kad nematė mūsų veidų, juos labai gąsdino“, – pasakojo S.Straukaitė.
Kalbėdama apie ateities planus Sandra sakė, jog juokaudama galėtų postringauti apie troškimą atidaryti savo drabužių parduotuves didžiuosiuosi pasaulio miestuose, bet materialūs dalykai esą nėra jos tikslas. Jos tikslas – gyventi, būti savimi ir jaustis gerai.
Tada Sandra dar nežinojo, kad 1999 metų rudenį ji, taip pat kiti grupei „7+“ priklausantys dizaineriai bei keletas jiems prijaučiančių mados kūrėjų išeis iš keletą metų rengiamos Mados savaitės.
Dizaineriai nutarė burtis į alternatyvų renginį. Buvo surengtas festivalis „Mados infekcija“. Šio festivalio idėjos autorė iki šių dienų yra S.Straukaitė.
(Nuo 1999 metų kiekvieną pavasarį vykstančioje „Mados infekcijoje“ savo kūrybą pristato per 16 dizainerių iš Lietuvos ir užsienio. 2008 metais festivalis pradėjo rengti perspektyviems talentams skirtą konkursą „Injekcija“. Per visą konkurso istoriją kompetentinga komisija atrado daugiau kaip 50 naujų mados talentų ir padėjo jiems iškilti. Šį pavasarį bus surengta 22-oji „Mados infekcija“. – Aut.)
2000 metų pradžioje S.Straukaitė publiką nustebino sukūrusi 15 modelių kolekciją, kuri buvo padaryta per tris dienas. Įdomiausia, kad visi drabužiai buvo iš popieriaus. Dizainerė šios idėjos ėmėsi nežinodama, kas iš to išeis, – ji norėjo patikrinti ir savo, ir naujos medžiagos galimybes.
Drabužius ji kūrė dviem būdais: formavo iš stangraus kartono lakšto arba iš šlapio popieriaus lipdė modelį tiesiai ant manekeno.
Sandra tikino, kad jos sukurti drabužiai neplyšta, nevaržo judesių, nors moteris jaučiasi kaip lukšte. Vienintelis perspėjimas – reikia saugotis lietaus, nes suknelė paprasčiausiai ištiš.
2001 kovą Sandra „Mados infekcijoje“ pristatė kolekciją įmantriu pavadinimu „Ikra su liureksu“, kurioje buvo daug kailio, odos bei nuogo kūno.
Tuomet renginyje viešėjęs maskvietis teatro kostiumų, performansų ir skulptūrų kūrėjas Andrejus Bartenevas pasakė: „Manau, kad Sandra yra jūsų nacionalinis laimėjimas, ji kuria geriau nei „Gucci“, „Kenzo“, „Dolce & Gabbana“.
Po šios kolekcijos pristatymo lietuvės sukurti drabužiai atsirado populiariuose Maskvos butikuose. Netrukus dizainerė savo kolekciją „Ikra su liureksu“ parodė Maskvoje, Kazanės geležinkelio stotyje, vykusiame Europos avangardinės mados festivalyje „Albomoda 2001“.
Kolekcijų pristatymo viešnia buvo ir ekscentriškoji britų dizainerė Vivienne Westwood. Sandra su garsiąja brite pabendravo per V.Westwood garbei surengtą priėmimą Didžiosios Britanijos ambasadoje.
Po šio festivalio lietuvė gavo daug Maskvos prekybininkų pasiūlymų pardavinėti savo modelius jų parduotuvėse.
Sandra yra prisipažinusi, kad nemėgsta papuošalų: „Visada į aksesuarus žiūriu su ironija. Netinka jie man. Bet kai kiti pasipuošia – gražu.“
Vis dėlto kūrėja kartais pasipuošia. Viename vakarėlyje dizainerė pasirodė ant kaklo pasidabinusi iš plaukų sukurtu papuošalu.
Tai buvo papuošalas iš vienos jos kolekcijos: sidabrine odos juostele sutvirtintos plaukų sruogos gali virsti apyranke ar diržu.
Festivalio „Mados infekcija“ iniciatorė jau daug metų kuria ne tik kasdieninę aprangą, bet ir kostiumus teatro ir baleto scenai.
Taip pat Sandra savo kūrybinius iššūkius perkėlė ir į kino ekranus. Dizainerė kūrė kostiumus 2019 metų rugsėjį pasirodžiusiam režisieriaus Igno Jonyno filmui „Nematoma“.
Kadaise prasitarusi, jog norėtų savo drabužius dalyti dykai, 2006 metais sostinės Senamiestyje atidarė parduotuvę, kurią pavadino „Salionu“.
Interjeras už konceptualumą pelnė Lietuvos architektų sąjungos apdovanojimą. S.Straukaitei buvo svarbu, kad pravėręs salono duris žmogus iš karto pasijustų patekęs į nenuspėjamą pasaulį.
Ten ir tualetas buvo neįprastas. Vieną tualeto šoną Sandra išklijavo japoniškais komiksais, o tualeto pompos virto rankšluosčio ir tualetinio popieriaus laikikliais. Daugiau nei po metų parduotuvė persikėlė į naują vietą.
Vienus garsi dizainerė priverčia aiktelėti dėl nežabotos fantazijos kurdama įspūdingas kolekcijas, kitus – dėl pavydėtino darbštumo organizuojant „Mados infekciją“.
Kartą pasakodama apie naują kolekciją sakė, kad daro tik dešimtadalį to, ką galėtų padaryti: „Mada yra labai brangus dalykas, todėl negaliu daryti tiek, kiek norisi. Šiaip kolekciją sukuriu per mėnesį. Nemoku kaip kiti žmonės viską padaryti iš anksto ir paskutinėmis dienomis nieko nebeveikti.
Visada rasiu dar ką nors pataisyti, sukurti papildomą modelį. Viską darau pati – kerpu, daigstau, matuoju, tik siuvėja siuva.
Iki paskutinės akimirkos gali būti siuvamas kolekcijos modelis, kuris ant podiumo bus įnešamas per mados renginio pertrauką.“
Kūrėjai niekada nebuvo ankšta Lietuvoje? Ji sako turėjusi pasiūlymą dirbti Maskvoje, bet vidus tam siaubingai priešinosi. 2011 metais Sandra pirmą kartą dalyvavo Berlyno mados savaitėje ir sulaukė palankių įvertinimų.
2018 metų pabaigoje Katovicų mados savaitėje „KTF Fashion Week“ S.Straukaitė surengė originalų, efektingą įvairiaspalvės „darbo aprangos“ stiliaus kolekcijos FORGET.ME.NOT pristatymą, kuris renginyje dalyvavusių Lenkijos mados žinovų, dizainerių, mados žurnalų redaktorių bei tinklaraštininkų buvo sutiktas audringomis ovacijomis, o Lenkijos žurnalas „Elle“ parašė: „Po šio šou auditorijai kilo tik vienas klausimas: kas ji?“
„Kadangi tai buvo pirmas lietuvių dizainerių prisistatymas Lenkijoje, norėjau, kad tai būtų energingas ir įsimintinas mados šou“, – džiaugėsi kūrėja.
2019 metų pavasarį vykusioje „Mados infekcijoje“ S.Straukaitė pristatė kolekciją „Lobotomija“. Paklausta, kokią žinutę norėtų perduoti savo kūryba, dizainerė sakė, kad jos kolekcija kalba apie šiuolaikinio žmogaus sutrikimą, didžiulį chaosą jo galvoje.
„Štai pažvelkite vien į supantį informacijos srautą: kurios naujienos šiandien tikros, o kurios – ne? Kas yra gerai, o kas – blogai?
Savo kūryboje ir kalbu apie šį susipainiojimą. Lobotomija, kaip žinome, yra smegenų pamakalavimas dviem strypeliais – jie įkišami į smegenis ir šiek tiek pamaišoma.
Tad aš noriu mesti iššūkį ir dar labiau sujaukti žmogaus protą, kad dar labiau viskas susimaišytų. Gal tai privers jį susimąstyti, pabūti tyloje, pažvelgti į save iš šalies“, – pernai kalbėjo Sandra.
Dizainerė šiuo metu vėl intensyviai ruošiasi balandžio pabaigoje vyksiančiai 22-ajai „Mados infekcijai“. Vienturtis 21 metų S.Straukaitės sūnus Gustas studijuoja Vilniaus universitete.