Šis prestižinis apdovanojimas remia Jungtinėje Karalystėje kuriančias moteris menininkes, kurios iki šiol nėra surengusios reikšmingos asmeninės parodos, rašoma pranešime spaudai.
Tai vienintelis tokio pobūdžio vizualaus meno apdovanojimas, teikiamas kas dvejus metus nuo 2005-ųjų.
Šių metų laimėtoja Emma Talbot šešis mėnesius praleis Italijoje, specialiai jai adaptuotoje meno rezidencijoje, kurdama naujus meno kūrinius, kurie 2021 m. bus eksponuojami „Whitechapel“ galerijoje Londone, o vėliau persikels į „Max Mara“ įkūrėjo Achile Maramotti įsteigtos privačios šiuolaikinio meno kolekcijos erdves Emilijos Redžo mieste, Italijoje.
Menininkę Emmą Talbot „Max Mara“ apdovanojimo moterims menininkėms laimėtoja per specialią ceremoniją Londone paskelbė „Whitechapel“ galerijos direktorė, Britanijos imperijos ordinu už indėlį į meną apdovanota Iwona Blazwick.
E.Talbot buvo atrinkta iš penkių į apdovanojimą pretendavusių menininkių.
Apdovanojimų komisiją, vadovaujamą I.Blazwick, sudarė galerininkė Florence Ingleby, menininkė Chantal Joffe, kolekcininkė Fatima Maleki ir meno kritikė Hettie Judah.
Emma Talbot (gim. 1969 m.) gyvena ir dirba Londone. Jos kūryba, aprėpianti piešimą, tapybą, instaliacijas ir skulptūrą, tyrinėja vidinį asmeninės minties, emocijos ir naratyvo pasaulį.
Šie individualūs pastebėjimai vėliau perkeliami į platesnius naratyvus, susijusius su aktualiais šiuolaikiniais reiškiniais.
Menininkės darbai dažnai piešti ranka ar ištapyti ant šilko įkomponuojant jos pačios užrašytas mintis ar iš kitų šaltinių pasiskolintas citatas.
Jos kūryba nagrinėja asmeniškumą kaip politikos, socialinės politikos, lyčių, gamtos pasaulio ir mūsų intymumo ryšį su technologijomis bei kalba.
Apdovanojimą pelniusi Emmos Talbot meninė idėja kvestionuoja giliai įsišaknijusias galių struktūras, požiūrį į gamtą ir moters įvaizdį per itin asmeninę prizmę.
Atskaitos tašku menininkė pasirenka Gustavo Klimto paveikslą „Trys moters gyvenimo tarpsniai“ (1905 m.), kuriame vaizduojama moteris skirtingu savo amžiaus laikotarpiu – kūdikystėje, jaunystėje ir senatvėje, prisidengusi veidą pražilusiais plaukais.
Šis paveikslas saugomas Romos Nacionalinėje modernaus meno galerijoje, Emma Talbot turės galimybę jį tyrinėti gyvai rezidencijos Italijoje metu.
Senyvos moters atvaizdą E.Talbot ketina savaip interpretuoti būsimajame meno projekte, suteikdama jam tvirtybės atlaikyti eilę išbandymų (aliuzija į dvylika Heraklio žygdarbių).
Šiais išbandymais bus siekiama atskleisti moters potencialą rekonstruojant šiuolaikinę visuomenę ir pasipriešinant vyraujančiam negatyviam požiūriui į moters senėjimą.
„Collezione Maramotti“ kuruojamos šešių mėnesių rezidencijos metu Romoje, Emilijos Redže ir Sicilijoje E.Talbot tyrinės klasikinę mitologiją, tekstilės amatą bei permakultūrą.
Rezidencijos pradžioje menininkė du mėnesius leis Romoje, prestižiniame tarpdisciplininiame Britų mokyklos tyrimų centre.
Ypatingas dėmesys bus skiriamas Heraklio mitams, tyrinėjant etruskų keramikos dizainą kaip klasikinės mitologijos atspindį.
Tekstilė Emmos Talbot kūryboje užima svarbią vietą, tad Emilijos Redže ji galės įgyti naujų tekstilės gamybos įgūdžių.
Čia Emma dirbs su vietos amatininkais, mokysis žakardinio įvairiaspalvių raštų audimo technikos – ją ketina panaudoti ir savo darbe.
Keliaudama į Milaną, Florenciją ir Pratą, menininkė tyrinės tapybos ant šilko tradicijas, gajas įvairiuose Italijos mados namuose, ypatingą dėmesį skiriant futuristiniams septintojo dešimtmečio raštams.
Katanijos mieste, Sicilijoje, E.Talbot nagrinės įvairius istorijos sluoksnius: lankysis senovinėse archeologinėse vietovėse bei ieškos įkvėpimo savo kūrybai vulkaninio dirvožemio raštuose.
„Šio apdovanojimo sulaukiau pačiu tinkamiausiu metu, mat tik neseniai gavau galimybę pilnai susitelkti į savo pačios kūrybą – iki tol daugelį metų dėsčiau kitiems, kad galėčiau išlaikyti šeimą, mat esu vieniša mama, – teigė Emma Talbot. – „Max Mara“ apdovanojimas moterims menininkėms man padės tvirtai žengti šį pirmąjį žingsnį.
Pačiu geriausiu laiku sulaukusi šios paramos ir neįtikėtinos galimybės galėsiu visiškai atsidėti kūrybai.
Tikiu, kad šansas atlikti šį unikalų tyrimą pakeis mano gyvenimą.“
„Whitechapel“ galerijos direktorė Iwona Blazwick pastebi, kad Emma Talbot kuria spinduliuojančius piešinius ir įspūdingo dydžio įvairiaspalves skulptūras, ji taikliai derina žodį ir vaizdą, taip išreikšdama nagrinėjamų temų lyriškumą ir jame slypinčius skaudulius.
„Mes visi nekantraujame išvysti, kaip Italijoje įgyta patirtis paveiks šių metų laimėtojos vizionierišką estetiką!“
„Be galo didžiuojuosi ilgamete bendryste su „Whitechapel“ galerija ir asmenine draugyste su jos direktore Iwona Blazwick, – teigė mados namų „Max Mara“ vadovas Luigi Maramotti. – Emma Talbot mums pristatė labai originalų projektą, tikiuosi, ji pasinaudos neįtikėtinu potencialu, kurį jai gali pasiūlyti Italija, leisiančiu šiai menininkei nerti gilyn į meno istoriją, tekstilės technologijas ir skirtingų vietovių įvairovę.
Tai – visi svarbiausi elementai, reikalingi jos ateities sėkmei. Nekantraujame sutikti Emmą Italijoje, „Collezione Maramotti“ erdvėse.“
Apie „Max Mara“ apdovanojimą moterims menininkėms
Mados namų „Max Mara“ apdovanojimas, teikiamas kas dvejus metus, įkurtas 2005 m. bendradarbiaujant su Londono galerija „Whitechapel“.
Tai vienintelis vizualiojo meno apdovanojimas Didžiojoje Britanijoje, siekiant paremti moteris menininkes, suteikiant joms laiko ir erdvės auginti savo potencialą.
Laimėtojai skiriama šešių mėnesių rezidencija Italijoje atliepianti jos poreikius ir pasiūlyto meno projekto viziją.
Rezidencijos, kuruojamos „Collezione Maramotti“ kartu su mados namais „Max Mara“ ir „Whitechapel“ galerija, metu menininkė turi galimybę įgyvendinti ambicingą naują meno projektą, kuris vėliau pristatomas reikšmingose personalinėse parodose „Whitechapel“ galerijoje Londone bei „Collezione Maramotti“ erdvėse Emilijos Redže, Italijoje.
Į apdovanojimą gali pretenduoti moterys menininkės, gyvenančios ir kuriančios Didžiojoje Britanijoje, iki šiol nerengusios reikšmingų personalinių parodų.
Apdovanojimo partneriai bendradarbiauja kiekviename konkurso ir projekto įgyvendinimo etape. Apdovanojimų komisija, kuriai vadovauja „Whitechapel“ direktorė Iwona Blazwick, sudaroma iš galerininkių, meno kritikių, menininkių ir kolekcininkių, pateikia penkių pretendenčių sąrašą bei iš jų pasiūlytų projektų išrenka vieną nugalėtoją.
„Max Mara Art Prize for Women“, suteikusiam ne vienai menininkei galimybę žengti reikšmingą karjeros žingsnį, 2007 m. buvo įteiktas Tarptautinis Britų meno ir verslo tarybos apdovanojimas.