Juvelyrikos dirbinių priežiūra pagal Jurgą Lago: ar viską darote teisingai?

2019 m. birželio 24 d. 08:58
Kaip ir bet kuris kitas daiktas, papuošalai bus gražūs tol, kol jais ne tik puošimės, bet ir saugosime, nuolat prižiūrėsime – tam tikrai nereikia daug laiko, didelių investicijų ar jėgų.
Daugiau nuotraukų (19)
Šiandien prieš perkant dar vieną daiktą į aksesuarų dėžutę madinga pagalvoti, ar tikrai juo puošimės, įsitikinti, ar jis kokybiškas.
„Daug kartų esame girdėję, kad vienas geras, madoms ir laikui atsparus bei kokybiškas daiktas nereikalaus ypatingos priežiūros, bet tarnaus daugybę metų.
Juvelyrika tuo ir skiriasi nuo bižuterijos – ji kokybiškesnė ne tik „morališkai“, bet ir medžiagų bei atlikimo prasme“, – mano juvelyrė Jurga Lago.
Kūrėja pripažįsta, kad renkantis naują papuošalą svarbiausias dėmesys turėtų būti skirtas medžiagoms, iš kurių pagamintas dirbinys.
„Derėtų atkreipti dėmesį ne tik į jų sudėtį, bet ir į masę. Dirbinys, kuris yra labai plonas, lengvas ir sukurtas taupant, visada bus pažeidžiamesnis – lengviau deformuosis, sutrūks ir susidėvės“, – pabrėžia juvelyrė.
J.Lago atkreipia dėmesį, kad sidabras yra linkęs juoduoti, tad dažnai ši jo cheminė savybė tampa išskirtinumu.
„Toks jo (sidabro. – Red.) charakteris. Dažnai juvelyrai sąmoningai pajuodina sidabrinius paviršius arba apmąsto daikto dizainą taip, kad pajuodęs jis atrodytų gražiai.
Renkantis sidabrinius papuošalus reikia žinoti, kad jie blizgės tiek, kiek jūs juos nešiosite, jais puošitės.
Jeigu sidabrinis gaminys atgula į stalčių ilgesniam laikui, jis pajuoduoja, ir tai yra natūralu.
Sidabras reaguoja ir į aplinką – vasarą prie sūrios jūros gaminiai, rodos, akimirksniu pajuoduoja – tai irgi yra natūrali sidabro savybė“, – pasakoja J.Lago.
Pastebėjote, kad mėgstami sidabriniai papuošalai prarado blizgesį? Paviršiams valyti puikiai tiks natūralios vilnos ar medvilnės skiautė, o stipresniam oksidui nuimti naudokite specialiai impregnuotus skudurėlius ar skysčius, kurių galite įsigyti juvelyrikos parduotuvėse. Valyti derėtų atsargiai ir švelniai.
Jurgos Lago papuošalų priežiūros patarimai:
* Perlai laikui bėgant linkę prarasti blizgesį. Jie nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, bet ne ką mažiau pakenksite jiems laikydami sandariuose maišeliuose. Valant juos reikėtų rinktis švelnią aksomo skiautę, plauti filtruotu vandeniu be chloro arba įsigyti specialaus skysčio. Vėrinius rinkitės tik tuos, kuriuose perliukai tarpusavyje būna atskirti mazgeliais, – taip jie nebraižo vienas kito emalio.
* Briliantai yra atsparūs ir labai kieti akmenys. Priežiūros gali neprireikti visą gyvenimą, tačiau saugoti juos būtina. Deimantai irgi nemėgsta priežiūros cheminėmis medžiagomis ar braižymo – papuošalų su briliantais atnaujinimą geriausia patikėti profesionalui. Užteks bent kartais mėgstamus juvelyrinius dirbinius su brangakmeniais nuvalyti amoniako ir filtruoto vandens tirpalu (santykiu 1:6).
* Papuošalus, ypač masyvesnius, nusiimkite sporto salėse ar dirbdami namų ruošos darbus – taip išvengsite paviršių braižymo ir apsaugosite nuo smūgių.
* Papuošalų skrynelę geriausia laikyti toliau nuo drėgmės šaltinio, tad juvelyrikos ir aksesuarų nesaugokite vonios kambaryje. Patartina nusiimti papuošalus einant į baseiną ar maudantis jūroje. Chloras gali pakenkti auksiniams papuošalams, o į druskingą ir joduotą jūros vandenį visada reaguos sidabriniai papuošalai.
* Temperatūros svyravimai (karštis ir šaltis) kenkia metalams, ypač tam jautrūs akmenys – dideli temperatūros svyravimai gali deformuoti papuošalą.
* Rankinėje turėkite papuošalams valyti skirtą nedidelę servetėlę – ji panaši į tą, kuria valote akinius. Švelni medvilnė nuvalo nešvarumus, nublizgina papuošalą. Kai kurios servetėlės padengia paviršius apsauginiu sluoksniu, tačiau joks valymas nepašalins įbrėžimų.
* Kas kelerius metus papuošalus nuneškite atnaujinti juvelyrui. Tik profesionalios priemonės ir įrankiai gali išvalyti kremo, odos, parfumerijos likučius, profesionaliai nupoliruoti, nublizginti, oksiduoti ar poliruotus paviršius padengti apsauginiu rodžio sluoksniu.
* Dėžutės, skirtos papuošalams laikyti, dažniausiai pritaikytos auskarams, žiedams ir apyrankėms. Vėriniai įprastai ten netelpa arba deformuojasi. Koljė, vėrinius ir grandinėles laikykite, pavyzdžiui, kosmetinio stalelio stalčiuje – čia jie nesideformuos, jei laikysite juos paguldytus.
* Norint išsaugoti papuošalus nepažeistu paviršiumi reikėtų vengti sąlyčio su cheminėmis medžiagomis, kosmetika, parfumerija.
* Nevalykite papuošalų dantų pasta. Venkite cheminių produktų. Ypač jų bijo gaminiai, papuošti organinės kilmės medžiagomis – perlais, perlamutru, taip pat gintaru, medžiu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.