„Čiop Čiop“ studijos vadovė, tinklaraštininkė Urtė Mikelevičiūtė (29 m.) sako, kad iškylas ji tiesiog dievina.
„Aš visuomet bandau sukurti šventę ne tik sau, bet ir kitiems – toks yra mano receptas“, – šypsosi Urtė.
– Ar Lietuvoje iškylos populiarios?
– Deja, kol kas ne itin. Tačiau stebėdama socialinius tinklus pastebiu, kad iškylos gamtoje po truputį tampa populiaresnės. Ir tai labai džiugu. Juk daugelyje Europos sostinių ir miestų tai yra nuostabi tradicija – ar pietums suvalgyti, ar pasimatymui surengti, ar susitikti su draugais.
– Nemažai keliaujate. Galbūt pastebėjote tam tikrų tendecijų, kuo skiriasi lietuvaičių ir užsieniečių rengiamos iškylos?
Ko gero, pagrindinis dalykas, kuo netrukus skirsis, – alkoholinių gėrimų turėjimas. Mūsų valdžia nori mažinti ne alkoholizmą, o saikingą kokybiškų gėrimų vartojimą. Užsienyje įprasta rinktis prie iškylos patiekalų tinkantį vyną, putojančius gėrimus, alų, sidrą. Kita tendencija – jeigu Lietuvoje vykstama į gamtą ar mišką, būtinai su griliumi ir daugybe daiktų, o užsienyje žmonės renkasi paprastesnes iškylas – tiesiog miesto centre ar parke.
– Kokių maisto produktų reikėtų nepamiršti organizuojant iškylą?
– Svarbu atkreipti dėmesį, kokie yra iškylautojo pomėgiai, tačiau tam tikros taisykles vis dėlto galioja.
Iškylautojo krepšyje galėtų būti visa maisto piramidė. Visuomet pravers duoniukai, mėgstama duona ar įvairūs sveiki jos pakaitalai. Tai drąsiai galite naudoti sumuštiniams, tepti įvairius užtepus ar derinti prie salotų. Taigi įvairios užtepėlės – ar jau paruoštos, ar jūsų pačių gamintos – puikiai pravers iškylaujant. Jų yra įvairių – veganiškų, vegetariškų, varškės kremo, sūrio, įvairių daržovių ar visų mėgstamas humusas. Puskietis ar kietasis sūris puikiai tiks ir patiks visiems.
Visuomet rekomenduoju iš anksto pasigaminti mėgstamų salotų – juk vasarą gausu įvairių šviežių daržovių, tačiau ant jų padažo nepilkite, geriau pasigaminti ir pasiimti mažą buteliuką jau paruošto. Užpylus prieš valgant salotos išliks traškios.
Be abejo, vykstant su griliumi krepšelį galima papildyti mėsa, bulvėmis, daržovėmis, grybais, kuriuos kepsite.
– O kokius produktus derėtų pamiršti vykstant į gamtą?
– O kokią mėsą patartumėte rinktis?
– Jeigu gaminsite ant laužo ar grilio, pasiimkite jau pamarinuotos mėsos. Tai siūlau padaryti patiems. Tiks greitai iškepanti mėsa – vištiena, kalakutiena. Be galo gardūs trumpai ant ugnies pakepti ėriukų šonkauliukai. Jeigu norisi jautienos kepsnio, apgalvokite, kiek laiko ją vešite, nes ji gardžiausia ne marinuota iš anksto, o tiesiog apibarstyta druska ir pipirais. Kam norisi kiaulienos – prašom. Juk yra gausybė šašlykų marinatų, paruošimo gudrybių ir receptų.
– Kokius užkandžius reikėtų rinktis, jeigu norime sveikų ir kokybiškų?
– Įprastą duoną ar batoną galite keisti įvairiais traškiais sveikais duoniukais. Man jie net gardesni! Be to, jie gali atstoti net visų mėgstamus bulvių traškučius. Beje, puikus pastarųjų pakaitalas yra daržovių – morkų ir burokėlių traškučiai. Jeigu leidžia galimybės, paruoškite daržovių ir grybų iešmelių ir pakepkite.
– Dabar vis daugiau žmonių nusprendžia atsisakyti mėsos. Kokį maistą iškylos metu patartumėte rinktis vegetarams?
– Saldžiosios bulvės, „Portabella“ pievagrybiai, baklažanai, cukinijos puikiai tiks kepti ant laužo. Jeigu mėgstate sūrį, puikus ir labai gardus valgis – marinuotas sūris, kuris įvyniojamas į pušų šakas bei foliją. Jam abejingų nebus.
– Ką reikėtų daryti, jeigu norime, kad iškyla nebūtų buitiška, jei mums svarbi estetika?
– Kokias vietas patartumėte rinktis organizuojant iškylą?
– Iškylos neatsiejamos ir nuo desertų. Kokius reikėtų rinktis? O galbūt karštą vasaros dieną jų kaip tik reikėtų vengti?