Sužinoti galime viską: nuo seniausio pasaulio žmogaus pavardės iki to, kaip auginti rožes. Rojus žemėje!
Deja, norintiems maitintis sveikai ir ypač norinčioms lieknėti moterims toks rojus visiškai apsuka galvą.
Internetas lūžta nuo informacijos, ką valgyti, o ko geriau nė neliesti, kokie produktai tarpusavyje dera ir pan. Ta informacija labai padėtų, tačiau bėda ta, kad rekomendacijos prieštarauja viena kitai. Dar visai neseniai buvo teigiama, koks didelis blogis yra kiaušiniai ir kaip reikėtų jų vengti. Šiandien ši informacija paneigta ir, pasirodo, kiaušinius valgyti sveika.
Apie bet kurį produktą sulauksime kelių skirtingų nuomonių. Lygiai taip pat kalbant apie valgymo ritmą, laiką, valgyti ar nevalgyti pasportavus – apie viską skirtingos nuomonės ir rekomendacijos.
Vieni ekspertai teigia, kad pusryčius valgyti būtina, kiti – kad valgyti reikėtų tik nuo 12 val.
Vieni specialistai sako, kad valgyti reikia kas 2 valandas, kiti – kad daug geriau tai daryti ne mažesniais nei 3 valandų intervalais, ir dar pataria jokiu būdu neužkandžiauti. Pasiskaičius tokių vienas kitam prieštaraujančių patarimų nesinori valgyti nieko arba, atvirkščiai, norisi spjauti į visus patarimus ir valgyti viską iš eilės. Dažna taip ir daro. Tad kaip atsirinkti?
Tuo metu, kai man pradėjo rūpėti lieknėjimo temos, interneto buvo. Visa informacija, kurią galėjai gauti apie tai, kaip mesti svorį ar sveikatintis, buvo vos poroje moteriškų žurnalų ir vienoje kitoje knygoje.
Neslėpsiu, atsiradus internetui ir man pradėjo suktis galva, tačiau aš labai greitai šį klausimą išsprendžiau.
Žinoma, mano patarimai – vieni iš daugelio, tačiau jie man padeda neprarasti sveiko proto, gerai jaustis ir gana lengvai išlaikyti normalų svorį. Tikiuosi, jie bus naudingi ir jums.
1. Vadovaukitės savo galva.
Dažnai sakau: „Jei jau specialistai ir net mokslininkai nesusitaria tarpusavyje, aš pagalvosiu ir nuspręsiu, kaip man geriau.“
Stebėkite save ir savo organizmą. Jei mėgstate skaityti ir išbandyti įvairias rekomendacijas, darykite tai, tačiau gerai įsiklausykite į savo kūną. Kaip jaučiatės valgydamos vienokį ar kitokį maistą? Kaip tai veikia jūsų nuotaiką, energijos lygį? Aš išbandžiau ir valgyti pusryčius, ir nevalgyti, ir pajutau, kad daug geriau jaučiuosi, nesu linkusi prisivalgyti vakarais, negalvoju apie maistą visą rytą, kai juos pavalgau. Todėl taip ir darau.
Lygiai taip pat daug geriau jaučiuosi valgydama kas 3–4 val., o ne kas 2 val. Išbandžiau abu variantus ir man visai nepatiko antrasis, nes buvau priversta nuolat galvoti apie tai, kad jau vėl laikas valgyti. Atvirkščiai – mano tikslas buvo įprasti mažiau galvoti apie maistą ir su tuo susijusias temas. Tai tik pora pavyzdžių. Gauti informacijos puiku, tačiau labai svarbu įdėmiai klausytis savęs ir atsirinkti.
2. Rinkitės tai, dėl ko sutinka visi specialistai.
Visoje informacijos gausoje vis dėlto yra dalykų, dėl kurių sutaria visi specialistai. Man dar neteko girdėti, kad kas nors būtų kritikavęs daržoves ar gyręs riebaluose keptą maistą.
Bene visi specialistai rekomenduoja valgyti daugiau daržovių, mažiau kepto, riebaus, rūkyto maisto. Manau, vertėtų į tai atsižvelgti. Niekas nėra gyręs besaikio alkoholio ar saldumynų vartojimo ir šlovinęs tinginystės. Taigi čia taip pat rekomendacija aiški – saikingas ar visiškas alkoholio atsisakymas, minimalus saldumynų vartojimas, reguliari fizinė veikla. O viso kito vartoti saikingai, bet kaip tik apie tai – kitas punktas.
3. Nepamirškite saiko.
Didžioji problema dažnai yra ne tai, ką mes valgome, o tai, kad valgome gerokai per daug. Todėl labai svarbu šalia visų mitybos rekomendacijų, ką valgyti sveika, o ką – nelabai, valgyti su saiku, įprasti neprisivalgyti, sustoti valgius, kai jaučiate, kad skrandyje vis dar yra šiek tiek vietos.
Jei valgysite sąmoningai ir vadovausitės anksčiau pateiktomis rekomendacijomis, reguliariai judėsite, gyvensite sveiką ir aktyvų gyvenimą. O jei užmanysite jį keisti ir tapti dar didesniu sveikuoliu, puiku – svarbu, kad tai darytumėte su džiaugsmu, be įtampos ir streso.
Saikas svarbus net tada, kai kalbame apie begalinį domėjimąsi sveika mityba. Baimė suvalgyti netinkamo maisto ir maniakiškas produktų etikečių nagrinėjimas jau vadinami liga, kuri net turi pavadinimą – ortoreksija.
Nieko nenutiks, jei kartkartėmis suvalgysite gabalėlį pyrago ar kokio kito ne tokio sveiko maisto, daug daugiau žalos sau padarysite, jei po to tris dienas graušitės.
Vienintelis dalykas, kuriam nereikėtų jausti saiko, – gyvenimo džiaugsmas. Jo jums ir linkiu į valias. Juk didžiosios bėdos užpuola, kai pritrūksta būtent jo.
Straipsnio autorė Ieva Gerčienė yra holistinio lieknėjimo specialistė, knygos „Lieknėju paskutinį kartą“ autorė.