Lina Anušauskienė atvirai apie dienas prieš karą Ukrainoje ir vyro užsikrėtimą koronavirusu: „Jautėsi įtampa, nes laikrodis tiksėjo“

2022 m. kovo 8 d. 21:04
„Visą izoliacijos laiką buvo juntamas nerimas, įtampa, nes laikrodis tiksėjo“, – atvirai kalbėjo krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko (58 m.) žmona kultūrinės veiklos specialistė Lina (30 m.). Koronavirusu ministras susirgo pačiu netinkamiausiu laiku – būtent tuomet Arvydą jau buvo pasiekusios žinios apie netrukus prasidėsiančius karo veiksmus Ukrainoje. Pastarosiomis dienomis Arvydas darbe praleisto laiko nebeskaičiuoja, o Linai tenka apsišarvuoti ramybe ir tuo pat metu dvejų metų sūnaus Martyno Leono auginimą derinti su savo darbu.
Daugiau nuotraukų (16)
Šiais neramiais laikais Arvydo dienotvarkė neturi nei aiškios pradžios, nei pabaigos – dažniausiai jo darbo valandos išsitęsia iki išnaktų. Tačiau Lina su sūnumi prie to jau įprato ir žino, kad tai yra svarbiausia Arvydo pareiga.
„Prisiimdamas šias pareigas jis prisiėmė ir visą su tuo susijusią atsakomybę. Vyras jau yra pamiršęs nepertraukiamą 8 valandų miegą, malonią veiklą, pavyzdžiui, knygų rašymą, keliavimą, sekmadieninį futbolą, nes tai tiesiog nesuderinama. Ką ir kalbėti, kad ir telefonas turi būti įjungtas visą parą. Negali 17 valandą uždaryti kabineto durų, išjungti telefono ir mėgautis laisvu laiku. Mūsų visų dienotvarkė nuolat keičiasi, ji chaotiška“, – kalbėjo L.Anušauskienė.
Nors visas pasaulis nesitikėjo, kad šis karas taps toks brutalus, vis dėlto buvo aišku, kad netrukus Ukrainoje prasidės dideli neramumai.
Arvydas tam kaupė visas mintis ir jėgas, tačiau žinia vijosi kitą: prieš pat prasidedant karo veiksmams ministras susirgo koronavirusu.
„Vos baigėsi mūsų izoliacija, ir po poros dienų prasidėjo karas Ukrainoje. Kadangi pradžioje susirgo sūnus, iškart buvo nuspręsta atskirai izoliuotis vyrui – jis nakvojo ministerijoje dirbdamas darbus, susijusius su pagalba Ukrainai. Tikėjomės, kad bent jis nesusirgs ir galės tęsti darbus, nes jau turėta žinių, kad karo veiksmų nebus išvengta, tiesiog tai buvo laiko klausimas. Vis dėlto po dviejų dienų susirgo ir vyras, tad likusias dienas izoliavomės kartu. Negalėjome atsipalaiduoti nė minutę“, – atvirai pasakojo Lina.
Moteris prisipažįsta – ir jai būna silpnumo akimirkų. Visoje šitoje sumaištyje L.Anušauskienė stengiasi nepamesti savęs.
Visai neseniai po motinystės atostogų ji grįžo į darbus Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, tad jos laukia dar vienas iššūkis, kaip visa tai suderinti.
– Būna, pagalvoju, kad taip sunku, taip trūksta žmogaus, taip reikia pagalbos auklėjant vaiką, mat turime tikrai energingą ir dėmesio reikalaujantį sūnų. Būna ir liūdesio dienų, kai suprantu, kad viskuo reikia rūpintis vienai, kad, be manęs, nėra kas nuvežtų vaiką į darželį, kad ligos atveju juo turėsiu rūpintis aš viena. Taip, iš dalies gelbėja darželis, juo esame tikrai patenkinti, tačiau sūnus sirgo tiek daug kartų, kad daugiau buvome namie nei jį lankėme, – prisipažino Lina.
– Per vieną dieną visų gyvenimas apvirto aukštyn kojom. Ką pajutote širdyje, kai prasidėjo karas Ukrainoje?
– Nuotaikos tokios, kokios ir viso pasaulio, kuris negali atsitokėti dėl pastarųjų dienų įvykių. Atrodo, gauni informaciją, matai vaizdus, stebi žinias, bet vis tiek nepalieka jausmas, kad visa tai vyksta ne realiame gyvenime, o kokiame istoriniame filme ar sapne, tuo labiau kad veiksmas vyksta taip arti.
Lyg šiuo metu žiūrėtum į kokį siurrealistinį paveikslą ir nesuprastum, kas tikrovė, o kas išgalvota. Tad savo būseną apibūdinčiau kaip neramią. Norėtųsi, kad tai kuo greičiau baigtųsi ir ukrainiečiai grįžtų į savo gimtuosius namus. Manau, kad viso pasaulio žmonių širdys šiuo metu plaka tik už Ukrainą.
Žinoma, labiausiai skauda širdį dėl paprastų Ukrainos žmonių, dėl mirštančių vaikų, civilių gyventojų, griaunamų miestų. Todėl baiminuosi, o kas toliau? Jei jau prieita prie karo XXI a., ką dar gali tas monstras?
Labai skaudu žiūrėti į draskomą tautą, atrodo, ką tik patys per tai perėjome, jau spėjome išsigydyti praeities žaizdas, pradėjome pamiršti, o dabar turėsime padėti reabilituotis savo draugams ukrainiečiams. Manau, kad šie įvykiai leidžia permąstyti savo vertybes, skatina tolerantiškumą ir atveria akis.
– Šiuo metu svarbiausia jūsų užduotis – auginti sūnų. Ar dvejus vaiko auginimo metus galėtumėte pavadinti motinystės atostogomis?
– Išeidama motinystės atostogų nemaniau, kad tie dveji metai bus tokie beprotiškai permainingi ir sunkūs. Suvokiau, kad bus sunkumų, tačiau jie bus susiję tik su vaiko priežiūros dalykais, juk mama tapau pirmą kartą.
Mūsų sunkumai, žinoma, susiję tiek su pandemija, tiek su staiga pasikeitusiomis vyro pareigomis. Tad motinystės atostogas vadinti atostogomis galiu tik kabutėse, nes su poilsiu tas laikas neturėjo nieko bendra.
Mūsų sūnus gimė mėnuo prieš paskelbiant pirmąjį karantiną, todėl drauge su visais laikėmės ribojimų, iki minimumo sumažinome kontaktus. Taip sutapo, kad ir pirmosios vaiko Kalėdos, pirmasis gimtadienis praėjo karantino sąlygomis.
Mano vaikas nebuvo miegalius, gana anksti pradėjo ilgai būdrauti dieną, o vaikštinėdama lauke turėdavau nuolat stumti vežimėlį, nes tik sustok, prisėsk ant suolo ir iškart mažylis nubunda.
Jis reikalavo nuolatinio buvimo šalia, tad dabar suprantu tą skirtumą, koks laisvas ir nepriklausomas esi, kai neturi vaikų, ir kaip apsiverčia gyvenimas jų susilaukus. Anksčiau buvau savo laiko šeimininkė, o dabar esu visiškai priklausoma nuo mažo žmogučio.
– Kas per pastaruosius metus jums buvo sunkiausia, o kas labiausiai džiugino?
– Sunkiausia buvo susitaikyti, kad neribotam laikui teks atsisveikinti su nepertraukiamu nakties miegu. Pirmieji 4 mėnesiai buvo absoliutus kosmosas, kai nebežinai, koks dienos metas ir kuri savaitės diena.
Turėjo praeiti keletas mėnesių, kol vaikas pradėjo miegoti visą naktį, tad tas laikas ir buvo sunkiausias.
Taip pat tenka susitaikyti, kad namai jau nebėra harmoningi, sutvarkyti, nes nuolat bėgi ir rankioji žaislus, drabužius.
Dabar su šypsena prisimenu tą laiką, kai laukiausi ir iki paskutinės dienos tvarkiausi namus, nušveičiau net visas grindjuostes ir stiklinius lempų gaubtus! Žodžiu, dabar tiek laiko tam tikrai nebėra. Mažytis chaosas dabar yra nuolatinis mūsų palydovas, bet suvokiu, kad taip yra pas visus, kurie turi mažų vaikų.
Iki šiol mokausi kantrybės, nes vaikas – ne suaugęs žmogus, jam turi daug kartų aiškinti, rodyti elementariausius dalykus. Pradžioje sunkiausia buvo sustyguoti miego režimą, o dabar tenka mokytis atpažinti vaiko emocijas, suprasti, ko jis nori, ką jaučia, padėti įveikti kliūtis, o tai ne visada lengva.
Vis dėlto galiu pasakyti, kad džiugina visi pirmi kartai, kuriuos patiriame atsiradus vaikui: kai sūnus nusišypsojo, kai pradėjo vaikščioti, valgyti šaukštu, lankyti darželį. Atrodo, tai tokie paprasti dalykai, tačiau jie suteikia teigiamų emocijų, nes to pasiekta bendromis pastangomis.
Visą interviu skaitykite naujausiame „Lietuvos ryto“ žurnalo „Stilius“ numeryje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.