Per pandemiją Japonijoje likusį lietuvį gaubia ramybė: „Lietuvoje sąlygos kur kas griežtesnės“

2020 m. gegužės 30 d. 22:34
Interviu
Per pandemiją Japonijoje dirbti likęs modelis iš Lietuvos Jogilas Musteikis (19 m.) atsidūrė itin saugioje aplinkoje: vilnietis nepastebėjo jokių draudimų – tik rekomendacijas.
Daugiau nuotraukų (10)
Be to, Osakoje modelių agentūra pažadėjo, kad mokės už gyvenimą šiame mieste, kiek tik tai truktų, ir pasirūpins jo grįžimu į Lietuvą, kai bus įmanoma.
Tarp 127 milijonų Japonijos gyventojų per 7 tūkstančių užsikrėtusių koronos virusu, o mirusiųjų skaičius siekia 800. Infekcijos atvejai mažiausiai šešis kartus retesni nei Lietuvoje.
Žinomo skulptoriaus Kęstučio Musteikio sūnus gimtinėje likusius artimuosius nuramino – Tekančios Saulės šalyje jis ne tik saugus, bet ir viskuo aprūpintas.
– Ar išsigandote, kai atvykus į Japoniją pasaulyje prasidėjo tokia sumaištis?
– Išsigąsti neišsigandau, bet buvau sunerimęs. Išvykdamas nesitikėjau, kad viskas taip pasisuks. Japonijoje buvo ramu, bet padėtis vis prastėjo. Sekiau naujienas – susirgusiųjų skaičius vis augo, gatvėse daugėjo žmonių su kaukėmis.
– Jei galėtumėte rinktis, kur geriau praleisti karantiną – Japonijoje ar Lietuvoje?
– Lietuvoje karantino sąlygos kur kas griežtesnės nei Japonijoje. Osakoje gali išeiti į miestą, vaikščioti. Taigi per pandemiją lengviau gyventi Japonijoje. Bet Lietuvoje būčiau karantinavęsis su savo šeimos nariais. Tad, ko gero, būtų smagiau dabar būti namuose.
Toks griežtas karantinas kaip Lietuvoje Japonijoje nepaskelbtas. Kiek žinau, tai tiesiog rekomendacija žmonėms mažiau eiti iš namų, jei nebūtina, o verslams sustabdyti savo veiklą, kol vėl bus normali padėtis.
– Jūsų modelių agentūra irgi nesustabdė veiklos, o modeliai ir toliau dirba?
– Mūsų modelių agentūra veiklos nesustabdė, bet dabar tokia padėtis, kad sunku. Daugelis verslų, įskaitant ir tuos, kurie bendradarbiauja su šia modelių agentūra, savanoriškai nutraukė veiklą. Tiesiog mažiau pasiūlymų. Atrankos atšauktos.
Bet kartą man teko vestuvių organizatorių reklamoje vaidinti pabrolį.
– Jei nereikia dirbti, galbūt liko laiko stebėti Japoniją iš vidaus?
– Kai atvažiavau į Japoniją, visa šalis jau buvo sunerimusi dėl pandemijos, prasidėjo apribojimai, turistų lankomos vietos buvo uždarytos, todėl daug negalėjau pamatyti.
Bet susidūriau su kultūrų skirtumais – žmonės elgiasi kitaip, kitaip reaguoja.
Čia žmonės labai malonūs, paslaugūs ir mandagūs. Be to, griežtai laikosi etikos taisyklių. To būdamas Lietuvoje nesitikėjau. Ne tik modelių agentūroje, su kurios darbuotojais mane sieja sutartis, bet ir parduotuvėse, gatvėse.
Japonų reakcija skirtinga. Jei papasakoji juokingą istoriją, jie išraiškingai reaguoja. Humorą supranta, bet visai kitaip. Ypač stebina televizijos humoro laidos. Nesuprantu nė žodžio, bet labai įdomu žiūrėti – pervaidintos emocijos, hiperbolizuotos mimikos.
Osakoje mažai gamtos, mažai parkų. Betonas, asfaltas, sugrūsti namai, maži butukai, žmonės gyvena susikimšę. Man atrodo, kad gatvės pilnos žmonių, bet neturiu su kuo palyginti. Šiuo metu su manimi modelių agentūroje dirba dar du modeliai iš Lietuvos, kurie Japonijoje buvo anksčiau. Jiems atrodo, jog gatvės ištuštėjusios.
Dauguma restoranų uždaryta, bet galima maistą išsinešti. Dažniausiai valgį gaminu namie – bute, kurį man išnuomojo agentūra.
– Kaip japonams pavyko taip sėkmingai suvaldyti pandemiją?
– Jie labai drausmingai nešioja kaukes. Absoliuti dauguma. Pandemijai prasidėjus jiems tai nebuvo problema, nes ir iki tol japonai buvo įpratę vaikščioti gatvėse su kaukėmis dėl oro užterštumo. Žmonės labai daug dėmesio kreipia į savo saugumą, itin kruopščiai plauna rankas. Jokio išgąsčio nepastebėjau. Negirdėjau jokių pastabų, skundų, pasipiktinimo. Viešumoje – jokių konfliktų.
Darbo vietoje – jokios panikos, laikomasi visų taisyklių. Čia visi labai sąmoningi – jei paprašyta neiti iš namų, jie ir neina be būtino reikalo.
– Jūsų modelių agentūra neturėtų būti labai laiminga dėl verslo situacijos. Ar tai matyti iš darbuotojų elgesio?
– Greičiausiai nėra labai laimingi, bet to neparodo. Elgiasi mandagiai, labai mumis rūpinasi. Tik prasidėjus pandemijai kiekvienam modeliui nupirko ir įteikė po butelį dezinfekcinio skysčio. Jie ir toliau žada mus išlaikyti, kai sutartis pasibaigs.
Buvau šiek tiek sunerimęs, nes tikėjausi priešingai, nežinojau, ką daryti. Bet agentūra pasakė, kad prisiima atsakomybę ir nepaliks ant ledo, pasirūpins grįžimu namo.
– Gal nuostolius jiems padengs Japonijos valdžia?
– Tiksliai nežinau, bet, mano manymu, juos tikrai šiek tiek valdžia parems.
– Kam Japonijos reklamose reikalingi europiečiai? Ar reklamos, kuriose filmuojatės, skirtos Europai?
– Reklama, kurioje dalyvauja europiečiai, skirta ne Europos, o Azijos rinkai. Šiek tiek keista. Gal europiečiai modeliai jiems egzotika?
Azijoje – ten, kur esu buvęs – europiečiai laikomi labai gražiais. Miestų gatvėse žmonės atkreipia dėmesį, jaučiu žvilgsnius iš visų pusių. Kartais paprašo nusifotografuoti, vis pastebiu, kad kas nors labai įdėmiai į mane žiūri. Kinijoje kartais eidamas gatve jausdavau dešimtis įsmeigtų žvilgsnių.
– Ko šis laikotarpis jus išmokė?
– Pagalvojau, jog niekada negali tikėtis, kad tavo planas pavyks. Visada gali įvykti nenumatytų dalykų. Bet planų nepakeičiau. Kol kas nutraukti modelio veiklos neplanuoju. Pažiūrėsime, kaip klostysis įvykiai.
– Sako, po pandemijos pasaulis keisis, gal nebereikės ir tiek daug modelių?
– Akivaizdu, kad artimiausiu metu modelių agentūros susidurs su sunkumais, ko gero, jau susiduria, sunkumų neišvengs ir modeliai. Bet tai ilgai netruks, padėtis pasitaisys. Modeliai tikrai nepražus, nes agentūros greitai atsigaus.
Mane traukia galimybė pakeliauti, pamatyti skirtingas kultūras. Be to, teoriškai svarstant galima tikrai nemažai užsidirbti – nors, aišku, tai priklauso nuo individualių savybių.
– Kaip tapote modeliu?
– Kartą brolis pamatė skelbimą, kad Vilniuje vyksta modelių atranka, ir pakvietė mane dalyvauti kartu. Iki tol nesidomėjome mada, bet nutarėme pamėginti. Nuėjome ir abu tapome modeliais. Jis vasarą išvažiavo į Pietų Korėją, aš – į Kiniją.
– Modelis – gana moteriška profesija. Vis dažniau kalbama apie moterų išnaudojimą mados pasaulyje. Ar su vyrais modeliais vyksta kas nors panašaus?
– Taip, vyrų tarp modelių kur kas mažiau. Iš kitų modelių esu nemažai girdėjęs, kad visko būna.
Nemanau, kad šiame versle kas nors vyksta per prievartą. Kiekvienas žmogus turi galimybę pasakyti „ne“ – ar jis moteris, ar vyras. Gal tik moterims ši problema opesnė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.