Žinoma, nėra taip paprasta. Daugybė naujokų biržoje pašauktų sportininkų niekada nepasiekia to lygio, kokio laukė treneriai ir agentai. Taip pat dažnai ir sutartys su brangiais laisvaisiais agentais lūkesčių nepateisina.
Pateikiame prasčiausiai vertinamas NBA klubų sudarytas sutartis:
10. Penny Hardaway
Atakuojančio gynėjo ir lengvojo krašto puolėjo pozicijoje rungtyniavęs 201 cm ūgio krepšininkas puikiai rungtyniavo „Orlando Magic“ ekipoje, tačiau taip ir neįrodė, kad yra vertas milžiniško kontrakto, kuriuo jį įsigijo „Phoenix Suns“. 87 mln. JAV dolerių per septynerius metus – „Suns" tikrai galvojo, kad rado tobulą partnerį Jasonui Kiddui. Tačiau, vietoje to, P.Hardaway statistikos rodikliai ženkliai krito ir jis buvo išmainytas į „New York Knicks“.
9. Raefas LaFrentzas
R.Lafrentzas yra puikus pavyzdys, kaip kartasi NBA skautai kai ką pražiopso. Puolėjas pasirašė 7 metų 70 mln. JAV dolerių vertės kontraktą su „Dallas Mavericks“, tačiau lūkesčių nepateisino ir neilgai trukus klubas jį perleido „Boston Celtics“. R.LaFrentzas ir čia ilgai neužsibuvo. Vis dėlto, „Portland Trail Blazers“ nusprendė jam pasiūlyti 12 mln. JAV dolerių vertės kontraktą. Iki šiol sunku suprasti, kodėl.
8. Allanas Houstonas
Jis puikiai žaidė „New York Knicks" trečiajame savo amžiaus dešimtmetyje. Tačiau kai baigiantis kontraktui jo žvaigždė ėmė leistis ir krepšininkas nebežibėjo, 30-mečiui gynėjui „Knicks“ pasiūlė jam naują 6 metų 100 mln. JAV dolerių vertės kontraktą. Daugeliui krepšinio specialistų tai iki šiol yra nesuvokiama. Tokia suma net ir šiais laikais atrodo didelė, o tuomet žaidėjams mokami pinigai buvo mažesni.
7. Jaredas Jeffriesas
Čia nušvilpiamas dar vienas „Knicks“ krepšininkas. Jei kiti vaikinai šiame sąraše bent vienu metu rungtyniavo puikiai, J.Jeffriesas „Washington Wizards“ komandoje praleido ketverius visiškai vidutiniškus metus. Tačiau sulaukė 5 metų 30 mln. JAV dolerių vertės sutarties iš „Knicks“. Jis retai būdavo naudingas „Knicks“ atakoms, o kartais, net pats to nenorėdamas, padėdavo varžovams. Štai jo klaida rungtynėse su „Celtics“ 2011-aisiais Niujorko komandai kainavo atkrintamąsias varžybas.
6. Jimas McIlvaine'as
Puikus nepavykusių kontraktų pavyzdys 1996-aisiais. Tuo metu NBA klubų algų kepurės buvo gerokai mažesnės nei dabar. Todėl žvaigždės uždirbdavo po mažiau nei 5 mln. JAV dolerių per metus.
Vis dėlto, J.McIlvaine'as pasirašė septynerių metų 35 mln. JAV dolerių kontraktą su „Seattle Sonics“. Jo statistika niekada nebuvo geresnė, nei 3 taškai ir 3 atkovoti kamuoliai per rungtynes. Tačiau jis uždirbdavo daugiau nei Karlas Malone'as, Scottie Pippenas ar komandos draugas Shawnas Kempas.
5. Rashardas Lewisas
„Magic“ klubo atžvilgiu būtų garbinga paminėti, kad tuo metu, kai pasirašė sutartį R.Lewisas buvo nuostabus metikas iš toli, o 2007-ųjų laisvųjų agentų rinka – klaiki. Vis dėl to, šešerių metų 118 mln. JAV dolerių vertės sutartis – juokinga.
Jo pelnomų taškų ir atkovotų kamuolių skaičius krito kasmet ir jeigu ne Dwighto Howardo iškilimas ir pagalba, jis galėtų atsidurti pirmojoje sąrašo vietoje. R.Lewisas šią sutartį turėjo vos trejus metus – tada turėjo atsisveikinti su komanda.
4. Jonas Koncakas
Dar prieš Jimą McIlvaine'ą buvo J.Koncakas. „Atlanta Hawks“ 1989 metais pasirašė su juo šešerių metų 13 mln. JAV dolerių sutartį. Atminkite, kad tuo metu lygoje minimumas buvo 110 tūkst.
J.Koncakas vidutiniškai pelnydavo mažiau nei penkis taškus per rungtynes, bet uždirbo daugiau nei Michaelas Jordanas, Magicas Johnsonas ar Larry Birdas. Vaikinas, kuris aikštėje praktiškai nieko neveikė, per metus gaudavo daugiau nei 2 mln. JAV dolerių.
3. Jerome'as Jamesas
Už tokiu karjeros skaičius – 4,9 taško ir 3,5 atkovoto kamuolio per mačą – „Knicks“ J.Jamesui sumokėjo nepaaiškinamą 30 mln. JAV dolerių sumą.
Pirmaisiais metais jis sužaidė vos penkias minutes, o treniruočių stovykloje pasirodė visiškai praradęs sportinę formą. Antrajame sezone jis anksti patyrė traumą, kuri likusį laiką privertė praleisti ant suolo.
2. Darius Milesas
D.Milesas savo ankstyvaisiais metais „Los Angeles Clippers“ ir „Cleveland Cavaliers“ klubuose žavėjo. Kai jam buvo 22 metais, „Portland Trail Blazers“ nutarė, kad būtent jis gali tapti jų ateities atakuojančiu gynėju ir pasiūlė jam šešerių metų 48 mln. JAV dolerių sutartį.
Daug laiko neprireikė ir D.Milesas pradėjo nesutarti su treneriu Maurice'u Cheeksu, o iš jo burnos pasipylė rasistiniai įžeidimai. Tada krepšininkas sėdo ant suolo, bet iš „Blazers“ klubo gaudavo 18 mln. JAV dolerių.
1. Eddy Curry
E.Curry neįtikėtinai pasisekė, kad „Knicks“ jam pasiūlė 60 mln. JAV dolerių per šešerius metus. Jis „Knicks“ atakoms nesuteikė praktiškai nieko, bet sugebėjo priaugti tiek svorio, kad svarstyklės rodė 136 kilogramus.
Nepaisant to, kad jam būtų labiau tikę grumtis amerikietiškojo futbolo varžybose, E.Curry tęsė karjerą NBA. Ir nepaisant to, kad uždirbo krūvą pinigų, E.Curry juos iššvaistė ir galiausiai turėjo 4 milijonų JAV dolerių skolą.