Naujasis šachmatų karalius – jauniausias visų laikų čempionas iš Indijos, dėl kurio darbą metė tėvas

2025 m. sausio 11 d. 15:39
Rolandas V.EIDVILAS
Indijos šachmatai išgyvena aukso amžių. 2024 metais didžiausios pasaulio valstybės vyrų ir moterų rinktinės pirmą kartą tapo šachmatų olimpiados nugalėtojomis, o vos pilnametystės sulaukęs Gukeshas Dommaraju laimėjo mačą dėl pasaulio čempiono vardo.
Daugiau nuotraukų (2)
2024 metų pabaigoje pasaulio šachmatų bendruomenės žvilgsniai krypo į Singapūrą, kur prie šachmatų lentos susėdo du didžiausių pasaulio valstybių didmeistriai. Jų tikslas buvo stipriausio pasaulio šachmatininko vardas.
Po beveik 3 savaites trukusios kovos nauju šachmatų karaliumi buvo tituluotas 18-metis indas G.Dommaraju, permainingame mače 7,5:6,5 nugalėjęs titulą gynusį 32-ejų kiną Ding Lirenį ir tapęs jauniausiu visų laikų pasaulio čempionu.
Vis dėlto FIDE pasaulio reitinge G.Dommaraju metus užbaigė būdamas tik penktas – indą (ELO reitingas 2783) lenkė dėl titulo nekovojęs buvęs čempionas norvegas Magnusas Carlsenas (2831), amerikiečiai Fabiano Caruana (2803) ir Hikaru Nakamura (2802) bei kitas indas Arjunas Arigaisi (2801). Ding Lirenis (2728) jame – tik 22-as (2728).
Dėl sūnaus metė darbą
Suaugusiųjų šachmatų turnyruose šiais laikais galima sutikti penkerių ar šešerių metų žaidėjus, o indas Anishas Sarkaras pernai atviruosiuose greitųjų šachmatų turnyruose varžėsi būdamas vos trejų!
Palyginti su kai kuriais šachmatų vunderkindais, Gukeshas prie lentos atsisėdo vėlai – būdamas septynerių. Tačiau jo šachmatininko talentas atsiskleidė vos ne akimirksniu ir jau po poros metų berniukas iš Čenajaus tapo Azijos devynmečių čempionu.
Gukesho pergalės vaikų turnyruose vijo viena kitą, o šachmatų talentas derėjo su aistra, kurią jaunasis indas jautė jį įtraukusiam žaidimui. Šachmatų aistra greitai pakeitė ne vien Gukesho, bet ir visos Dommarajų šeimos gyvenimą. Gukeshas jau po ketvirtos klasės paliko mokyklą ir nuo tada mokėsi namie, o jo tėvas Rajinikanthas metė chirurgo darbą, kad galėtų lydėti sūnų į turnyrus ir padėtų plėtoti jo šachmatų karjerą.
„Buvo sunku suderinti mano darbą ir jo karjerą. Išėjau iš darbo, kad paremčiau sūnų. Tai – sudėtinga, bet, matydami Gukesho rezultatus, esame laimingi dėl visko, ką dėl to paaukojome“, – prieš kelerius metus, kai Gukeshui buvo suteiktas didmeistrio vardas, leidiniui „India Today“ sakė jaunojo šachmatų genijaus tėvas R.Dommaraju.
Rajinikanthui išėjus iš gerai mokamo darbo vienintele šeimos maitintoja liko mikrobiologe dirbusi šachmatininko motina Padmawathi.
Sūnaus kelionėms ir šachmatų pamokoms reikėjo nemažai lėšų, o didelės valstybės ar Indijos šachmatų federacijos paramos šeima tuo metu nesulaukė, todėl susidūrė su nemažais finansiniais sunkumais, kuriuos išspręsti padėjo pinigus skolinę buvę tėvo bendradarbiai.
„Tapti pasaulio čempionu svajojau nuo septynerių. Bet tėvai apie tai svajojo turbūt labiau negu aš“, – tapęs pasaulio čempionu šypsojosi G.Dommaraju, kuris oficialiuose šaltiniuose dažniausiai įvardijamas kaip Gukeshas D.
Dvylikametis didmeistris
Gukesho karjera rutuliojosi devynmyliais žingsniais. Jaunasis talentas ne tik nugalėdavo bendraamžius, bet ir vis dažniau įveikdavo patyrusius šachmatų meistrus.
2018 metų kovo mėnesį vienuolikmečiam Gukeshui buvo suteiktas tarptautinio meistro vardas, o 2019 metų sausį jis jau tapo antras tarp jauniausių visų laikų didmeistrių.
Kai Gukeshas įvykdė didmeistrio reikalavimus, jam buvo 12 metų 7 mėnesiai ir 17 dienų. Iki tol per visą žaidimo istoriją jaunesnis – ir tai tik 17 dienų – didmeistriu tapo tik iš Krymo kilęs, bet dabar Rusijai atstovaujantis Sergejus Kariakinas.
Gukeshas turėjo galimybę pagerinti S.Kariakino rekordą. 2018 metų gruodį Katalonijos kurorte Sidžese vykusiame turnyre jam trūko pusės taško.
Kita vertus, prieš tai jaunajam indui labai pasisekė Bankoko turnyre, kuriame jis pirmą kartą įvykdė didmeistrio reikalavimus (tai reikia padaryti triskart).
Per vieną iš partijų jo varžovas, patyręs anglas Nigelas Shortas, pranašesnėje padėtyje po ėjimo pamiršo paspausti laikrodžio mygtuką. Gukeshas sulaukė, kol ištiksėjo N.Shorto laikas, ir vietoj pralaimėjimo gavo pergalę.
„Stengiausi, kad jis per daug neįsijaustų į rekordo karštinę. Sakiau jam, kad didmeistrio vardas nėra svarbiausias laimėjimas, kurio jis turėtų siekti. Yra kur kas didesnių tikslų“, – kalbėjo Gukesho treneris didmeistris Višnu Prasanna.
Dabar 35-erių patyręs didmeistris veikiausiai jau tuomet galvojo apie tą dieną, kai jo auklėtinis Gukeshas kovos dėl pasaulio čempiono vardo.
Paneigė ekspertų prognozes
Šachmatininkai dėl pasaulio čempiono vardo kovoja mače, kuriame susitinka čempiono vardą ginantis žaidėjas ir pretendentas.
Pretendentas paaiškėja pagal painią atrankos sistemą, kurios paskutinis etapas – Kandidatų turnyras. Teisę žaisti Kandidatų turnyre gauna pagal įvairius kriterijus (reitinge užimamą vietą, pergales ankstesniuose atrankos etapuose ir pan.) atrinkti aštuoni geriausi pasaulio šachmatininkai, neskaičiuojant pasaulio čempiono.
Gukeshas į Kandidatų turnyrą pateko kaip šachmatininkas, kuris aukščiausio lygio FIDE turnyruose surinko daugiausia reitingo taškų, bet nebuvo iškovojęs kelialapio pagal kitus kriterijus. Galima sakyti, kad Gukeshas prasmuko pro adatos skylutę, nes jam atiteko vienas iš paskutinių kelialapių.
Kandidatų turnyre Gukeshas buvo jauniausias ir pagal reitingą vienas silpniausių.
„Jei 17-metis gautų teisę žaisti mače dėl pasaulio čempiono vardo, šachmatų bendruomenė būtų sukrėsta! Gukeshas žaidžia labai rizikingai, o tai istoriškai nėra pergalės receptas Kandidatų turnyre“, – aiškino Gukesho galimybėmis netikėjęs Anglijos didmeistris Davidas Howellas.
Portalas chess.com Gukesho galimybę tapti Kandidatų turnyro nugalėtoju įvertino vos 7 proc.
Nepalankios prognozės neturėjo jokios įtakos – Indijos didmeistris 2024 metų balandį Toronte surengto turnyro priešpaskutiniame ture aplenkė iki tol ilgai pirmavusį rusą Janą Nepomniaščį ir gavo teisę mesti iššūkį pasaulio čempionui kinui Ding Lireniui.
Gukeshui neabejotinai padėjo kita aplinkybė. Dalyvauti Kandidatų turnyre vėl atsisakė FIDE reitinge pirmąją vietą tvirtai užimantis norvegas M.Carlsenas, kuris 2013 metais tapo pasaulio čempionu, po to keturis kartus apgynė čempiono vardą, bet 2023 metais atsisakė žaisti dar vieną mačą dėl čempiono karūnos ir ją atidavė be kovos.
Lemtinga varžovo klaida
G.Dommaraju ir Ding Lirenio mačas dėl pasaulio šachmatų karūnos prasidėjo netikėtai.
Pirmoji partija paprastai būna rami ir dažniausiai baigiasi lygiosiomis – prieš vienuolika metų M.Carlsenas ir indas Vishwanathanas Anandas per pirmąją partiją rankas paspaudė jau po 16-ojo ėjimo.
Bet šįkart Singapūre pirmąją partiją juodaisiais žaidęs Ding Lirenis iškart pribloškė varžovą ir privertė Gukeshą pasiduoti po 42-ojo ėjimo.
„Nesvarbu, kad jautiesi pasiruošęs. Kai tau 18 metų ir pralaimi pirmąją partiją taip, kaip aš pralaimėjau, tai slegia“, – jau po finalo mačo pradžią prisiminė Gukeshas.
Nors pralaimėjimas slėgė, jaunojo šachmatininko tai nesugniuždė. Gukeshui padėjo ir patyrusio tautiečio, buvusio pasaulio čempiono V.Anando padrąsinimas.
Buvęs ir būsimasis pasaulio čempionai atsitiktinai susitiko lifte. Matydamas, kad jaunasis kolega pernelyg susikrimtęs, V.Anandas nepuolė jo guosti ir teištarė vieną sakinį: „Man buvo likusios 11 partijų, tau liko 13 partijų.“
Gukeshas žinojo, ką V.Anandas turėjo omenyje.
2010 metais V.Anandas dėl pasaulio čempiono vardo kovojo su bulgaru Veselinu Topalovu. Indas pralaimėjo pirmąją partiją, bet po to išlygino rezultatą ir laimėjo mačą. Anuomet mače dėl čempiono vardo buvo žaidžiamos tik 12 partijų, todėl V.Anandas turėjo mažiau galimybių pataisyti padėtį.
Gukeshas rezultatą išlygino trečiojoje partijoje. 11-oje partijoje indas išsiveržė į priekį, bet kinas jau kitą dieną sugrąžino pusiausvyrą. Šachmatų bendruomenė buvo nusiteikusi stebėti pratęsimą greitaisiais šachmatais, bet 14-ojoje partijoje įvyko tai, ko niekas nesitikėjo, – jau anksčiau nuovargiu skundęsis Ding Lirenis endšpilyje padarė vieną žiopliausių klaidų mačų dėl pasaulio čempiono vardo istorijoje.
„Kartais istorija ateina iš ten, iš kur nesitiki. Tai atsitiko ketvirtadienį. Buvau užsiėmęs ir nestebėjau tiesioginės 14-osios partijos transliacijos, tik retsykiais mestelėdavau žvilgsnį į ekraną.
Maniau, kad partija baigsis lygiosiomis ir kitą dieną bus žaidžiamas pratęsimas. Tik staiga pamačiau, kad Ding Lirenis padarė didelę klaidą, ir jam neliko galimybės išvengti pralaimėjimo. Bum! Akimirka buvo dramatiška, viskas pasikeitė per kelias sekundes“, – „The Indian Express“ leidiniui dramatišką akimirką pakomentavo buvęs pasaulio čempionas V.Anandas.
Įkūrė pergalių kalvę
V.Anandas drąsiai gali save vadinti Gukesho pergalės bendraautoriu.
2007 metais pasaulio šachmatų čempionu tapęs ir 2013 metais karūną praradęs V.Anandas yra daugybės jaunųjų Indijos šachmatininkų idealas, o prie Gukesho karjeros jis daug prisidėjo ir tiesiogiai.
Buvęs pasaulio čempionas 2020 metais, padedant „WestBridge Capital“ investicijų bendrovei, Čenajaus mieste, kuriame daug metų gyvena V.Anandas ir užaugo Gukeshas, įsteigė „WestBridge-Anand“ šachmatų akademiją (WACA).
Šioje akademijoje treniruojasi beveik visi geriausi jaunieji Indijos šachmatininkai, tarp jų – naujasis pasaulio čempionas.
WACA jauniesiems šachmatininkams tapo ne vien žinių kalve, akademijos rėmėjai jiems suteikia ir svarbų finansinį užnugarį.
„Mes patenkiname didžiausius Gukesho poreikius. Šachmatai – nelengva sporto šaka, šachmatininkams reikia rėmėjų. Jiems reikia išteklių, ir mes stengiamės aprūpinti Gukeshą“, – dar prieš G.Dommaraju pasiekiant didžiausias pergales „The Times of India“ tvirtino už finansinę pusę atsakantis WACA vadovas Sandeepas Singhalis.
V.Anandą ir G.Dommaraju taip pat sieja stiprus asmeninis ryšys.
„Dažnai pasikalbame, susitinkame per turnyrus. Jis – linksmas vaikinas. Dažnai juokiasi, su juo malonu bendrauti. Dažnai kalbamės apie šachmatus. Kai jis grįžta namo į Čenajų, man paskambina ir sako: „Pone, noriu pasidalinti mintimis.“ Tada išeiname pasišnekučiuoti. Man tai patinka“, – „The Indian Express“ pasakojo V.Anandas.
55-erių didmeistris, dabar einantis FIDE viceprezidento pareigas, yra penkis kartus tapęs pasaulio čempionu ir padėjęs pamatus Indijos šachmatų klestėjimui. Būtent jis 1988 metais tapo pirmuoju Indijos didmeistriu ir turi didžiulį autoritetą.
„Stebėjau jo meteoro skrydį. Auksinė Indijos šachmatų karta įsitvirtina viršūnėje. Jauniausiu pasaulio čempionu tapusio Gukesho pergalė – išskirtinė, – teigė V.Anandas. – Neįtikėtina tapti pasaulio čempionu būnant 18-os metų.
Manau, pergalę nulėmė jo požiūris. Jis buvo pasiruošęs kovoti visas 14 partijų. Ding Lirenis daugelyje partijų dvejojo, 14-ojoje partijoje jis pernelyg stengėsi sužaisti lygiosiomis. Gukeshas kiekvieną dieną bandė laimėti ir jam buvo atlyginta už užsispyrimą.“
Indijos šachmatų ledkalnis
Naujasis pasaulio čempionas G.Dommaraju šiuo metu yra tarsi milžiniško Indijos šachmatų ledkalnio viršūnė. Pasaulio šachmatų elite jau įsitvirtino ne vien jis, bet ir keli kiti indai.
Praėjusiais metais Kandidatų turnyre dėl teisės mesti iššūkį Ding Lireniui varžėsi net trys Indijos šachmatininkai.
Tarp Gukesho varžovų buvo jo tautiečiai 19-metis Rameshbabu Praggnanandhaa ir 30-metis Viditas Gujrathi. Rugsėjo mėnesį šie trys vyrai kartu su 21 metų A.Erigaisiu ir 38 metų Pentala Harikrishna kovojo dėl Indijos garbės šachmatų olimpiadoje ir pirmą kartą laimėjo aukso medalius.
2024 m. rudenį Budapešte vykusioje šachmatų olimpiadoje Indija šventė dvigubą pergalę. Moterų turnyre pirmąją vietą irgi užėmė Indijos rinktinė. Indijos moterys čempionėmis tapo pirmą kartą.
Tad dabar Indijos šachmatams liko tik viena neužkariauta viršūnė – kol kas nė viena indė nėra tapusi pasaulio moterų šachmatų čempione. Šio titulo reikės palaukti bent iki 2027 metų, nes šiais metais mače dėl pasaulio moterų čempionės vardo kovos dvi Kinijos šachmatininkės.
„Į FIDE reitingo geriausiųjų šimtuką patenka daug Indijos šachmatininkų. Yra keli lyderiai, bet taip pat yra nemažai kitų žaidėjų, kurie seka iš paskos. Šiuo atžvilgiu Indijos padėtis labai gera. Mūsų didžiausi tikslai – mačas dėl pasaulio čempiono vardo ir šachmatų olimpiada. Esu įsitikinęs, kad Indijos šachmatų ateitis yra šviesi. Norime, kad geriausiųjų pavyzdžiu sektų kiti Indijos šachmatininkai. Dėl to ir įkūrėme akademiją“, – sakė buvęs pasaulio čempionatas V.Anandas, kuris FIDE reitinge dabar yra 10-as.
Tarp 50 geriausių vyrų FIDE reitinge yra net devynių Indijos šachmatininkų pavardės, o šimtuke jų – trylika.
Moterų FIDE reitingo šimtuke yra vienuolika Indijos atstovių, bet ten pirmąsias keturias pozicijas užima Kinijos šachmatininkės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.