Norvegijos moterų rankinio rinktinė į Europos pirmenybes atvyko be trijų ryškiausių žvaigždžių. Tačiau varžovėms dėl to nebuvo lengviau – sekmadienį Vienos miesto sporto rūmuose, stebint 8,8 tūkst. žiūrovų, Norvegijos rankininkės finalo rungtynėse sutriuškino Danijos komandą 31:23 (13:12) ir jubiliejinį dešimtąjį kartą tapo žemyno čempionėmis.
Bronzos medalius laimėjo Vengrijos rankininkės, mažajame finale įveikusios pasaulio čempionę Prancūzijos komandą 25:24 (13:12). Vengrės ant garbės pakylos grįžo po dvylikos metų pertraukos.
Finalas
Norvegijos rankininkės finalo rungtynių baigtį nusvėrė antrojo kėlinio pradžioje. Iškart po pertraukos jos įmetė tris įvarčius paeiliui, nutolo 16:12 ir likusią rungtynių dalį neleido varžovėms atsitiesti.
Tuo tarpu pirmojo kėlinio pradžia čempionės vardą gynusiai Norvegijos komandai buvo daug sudėtingesnė. Norvegės pirmąjį įvartį įmetė tik 8-ąją min., kai sumažino atsilikimą 1:2. Vis dėlto danėms įgyti bent kiek žymesnio pranašumo nepavyko ir pirmajame kėlinyje.
Geriausios finalo žaidėjos prizu buvo apdovanota viena iš Norvegijos rinktinės lyderių Henny Reistad.
Sekmadienį daug atkakliau vyko rungtynės dėl trečiosios vietos. Jose ilgiau pirmavo vengrės, bet prancūzės vis pavydavo ir rezultatas net 14 kartų buvo lygus.
Vengrijos komandos pergalę nulėmė paskutinę minutę Viktorijos Gyori-Lukacs įmestas įvartis ir prancūzių pražanga puolant.
Medaliai
Norvegijos rinktinė Europos čempione tapo dešimtąjį kartą per 16 turnyrų. Anksčiau norvegės aukso medaliais buvo apdovanotos 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016, 2020 ir 2022 metais. Be to, Norvegijos rankininkės triskart iškovojo sidabro ir vieną kartą – bronzos medalius.
Nuo 1994 metų, kai buvo pradėtos rengti Europos pirmenybės, norvegės be medalių namo grįžo tik du kartus.
Danijos rinktinė iškovojo septintąjį medalių komplektą. Danės triskart buvo Europos čempionės (1994, 1996 ir 2002 m.) ir šiais metais ketvirtąjį kartą tapo vicečempionėmis.
Vengrijos rankininkės medalius laimėjo penktąjį kartą. Vengrės buvo 2000 metų Europos čempionės ir dabar ketvirtąjį kartą užėmė trečiąją vietą.
Norvegės ir danės pastaraisiais metais medalius laimi vos ne visuose didžiuosiuose turnyruose. Paprastai kartu su šiomis komandomis ant garbės pakylos stovėdavo prancūzės. Tačiau šių metų Europos pirmenybėse Prancūzijos ekipą pasislinkti privertė Vengrijos rinktinė, kuri praėjusius didžiųjų turnyrų medalius iškovojo 2012 metais.
Atsisveikinimas
Norvegijos rinktinė rugpjūčio mėnesį tapo Paryžiaus olimpinių žaidynių čempione. Vis dėlto į Europos pirmenybes, kurias kartu su Austrija rengė Vengrija ir Šveicarija, Norvegijos komanda atvyko žymiai susilpnėjusi.
Komandai trūko trijų lyderių: kapitonės 33-ejų Stinės Oftedal, jos bendraamžės Noros Mork ir 34-erių Veronicos Kristiansen. Šios rankininkės dar neatsisveikino su rinktine, bet pageidavo praleisti olimpinių metų pabaigoje surengtas Europos pirmenybes.
Kartu jos praleido ilgamečio trenerio islando Thoriro Hergeirssono palydėtuves. Net 24 metus Norvegijos rinktinėje dirbęs rankinio specialistas rugsėjo mėnesį paskelbė, kad po Europos pirmenybių norėtų pabandyti jėgas kitoje darbovietėje.
Th.Hergeirssonas rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbo nuo 2009 metų, bet prieš tai – nuo 2001 metų – buvo trenerio padėjėjas. Islandas tvirtai įleido šaknis Norvegijoje ir jo dukra žaidžia Norvegijos moterų futbolo rinktinėje.
Vien per laikotarpį, kai Th.Hergeirssonas ėjo vyriausiojo trenerio pareigas, Norvegijos rankininkės iškovojo keturis olimpinius (po du aukso ir bronzos), penkis pasaulio pirmenybių (tarp jų – tris aukso) ir septynis Europos pirmenybių (tarp jų – šešis aukso) medalių komplektus.
Geriausios
Europos rankinio federacija (EHF) prieš lemiamas rungtynes paskelbė simbolinę geriausių turnyro žaidėjų komandą. Į ją pateko vartininkė danė Anna Kristensen, aikštės žaidėjos danė Emma Friis, slovėnė Tjaša Stanko, norvegė Henny Reistad, juodkalnietė Tatjana Brnovič, vengrės Katrin Klujber ir Viktoria Gyori-Lukacs, gynėja prancūzė Pauletta Foppa ir geriausia jauna rankininkė vengrė Petra Simon.
Įdomu, kad daugiau nei pusė laureačių yra jaunosios ar vidurinės kartos žaidėjos ir į simbolinę komandą išrinktos pirmą kartą. Anksčiau tokio pripažinimo jau buvo sulaukusios tik H.Reistad, E.Friis, K.Klujber ir P.Foppa.
Rezultatyviausia turnyro žaidėja buvo K.Klujber. Vengrijos rinktinės lyderė per 9 rungtynes įmetė 60 įvarčių. Norvegė H.Reistad pelnė 50 įvarčių, slovėnė T.Stanko – 48 įvarčius.
Naudingiausios turnyro žaidėjos prizu apdovanota Danijos rinktinės vartininkė A.Kristensen.
Kelialapiai
Rankininkės Europos pirmenybėse kovojo ne tik dėl medalių, bet ir dėl trijų tiesioginių kelialapių į 2025 metų pasaulio pirmenybes. Dar prieš Europos pirmenybes teisę žaisti pasaulio pirmenybėse turėjo čempionės vardą ginsianti Prancūzija bei turnyro šeimininkės Vokietija ir Nyderlandai.
Europos pirmenybėse tris kelialapius iškovojo Norvegija, Danija ir Vengrija. Kitos Senojo žemyno komandos gaus antrą galimybę. Jos dėl likusių 11 kelialapių kovos Europos zonos atrankos turnyre, kurio rungtynės bus žaidžiamos balandžio mėnesį.
Kituose žemynuose kelialapius į pasaulio pirmenybes iškovojo Brazilija, Argentina, Urugvajus (Pietų ir Centrinė Amerika), Angola, Senegalas, Tunisas, Egiptas (Afrika), Japonija, Korėja, Kazachstanas ir Iranas (Azija).
Vardinį kvietimą į pasaulio pirmenybes gavo JAV. Dar vienas kelialapis bus įteiktas per Šiaurės Amerikos ir Karibų šalių pirmenybes.
Varžovės
Sekmadienį Vienoje buvo ištraukti pasaulio pirmenybių atrankos Europos zonos atkrintamojo etapo burtai. Per juos paaiškėjo, kad Lietuvos rinktinė balandžio 9–10 ir 12–13 dienomis dėl kelialapio į pasaulio pirmenybes kovos su Farerų Salų rankininkėmis.
Farerų Salų rinktinė šiais metais debiutavo Europos pirmenybėse, iškovojo pirmąjį tašką (sužaidė lygiosiomis su kroatėmis) ir galutinėje lentelėje užėmė 17-ąją vietą.
Finalas
Norvegija – Danija 31:23 (13:12). Reistad 8, Hovden 6, Bratsett 4, Herrem 4, Deila 3, Skogrand 2, Solberg-Isaksen 2, Aardahl 1, Bakkerud 1 / A.Hansen 5, Hojlund 5, Hageso 3, Aagot 3, Moller 3, Nielsen 1, Friis 1, Iversen 1, Halicevic 1 /
Dėl 3 vietos
Vengrija – Prancūzija 25:24 (13:12). Klujber 9, Kuczora 5, Gyori 5 / Zaadi 4, Foppa 4, Nze Minko 4.
Kitas vietas užėmė
5. Švedija, 6. Nyderlandai, 7. Vokietija, 8. Juodkalnija, 9. Lenkija, 10. Slovėnija, 11. Rumunija, 12. Šveicarija,
13. Ispanija, 14. Austrija, 15. Čekija, 16. Islandija, 17. Farerų Salos, 18. Šiaurės Makedonija,
19. Kroatija, 20. Turkija, 21. Serbija, 22. Portugalija, 23. Ukraina, 24. Slovakija.