Žaidynės – istoriniuose kalnų miesteliuose
Val di Fiemė, Anterselva, Kortina d‘Ampecas, Bormijus ar Livinjas – tai maži kalnų miesteliai, kuriuose vyksta aukščiausio meistriškumo varžybos, todėl jau ištisus dešimtmečius jie vadinami žiemos sporto širdimi. O dabar jie įgijo ir olimpinių šeimininkių statusą, todėl likus nemažai laiko iki žaidynių pradžios tuo naudojasi – miestelius puošia olimpiniai žiedai bei 2026 m. Milano ir Kortinos žiemos olimpinių žaidynių atributika.
„Jaučiamas didelis olimpinių žaidynių šeimininkų entuziazmas, italai neslėpdami džiaugsmo ir pasididžiavimo sako, kad po ilgo laiko žiemos olimpinės žaidynės grįžta namo. Juk Alpės – vienas pagrindinių istorinių žiemos sporto regionų. Tiesą sakant, jos Italijoje vyko ne taip ir seniai, 2006-aisiais Turine, bet italams 20 metų laukti kito svarbiausio žiemos sporto renginio – gana ilgas laikas“, – sako kartu su kitų šalių atstovais Italijoje instruktažuose dalyvavusi Lietuvos tautinio olimpinio komiteto komunikacijos vadovė Patricija Užienė.
Šios informacinės konferencijos dalyviai apsilankė Bormijaus mieste, kuriame vyks vyrų kalnų slidinėjimo ir olimpinio debiuto laukiančio slidinėjimo alpinizmo varžybos. Livinjo miestelyje šiuo metu visu pajėgumu ant kalno dirba ekskavatoriai – formuojamas sniego parkas, čia vyks akrobatinio slidinėjimo atstovų ir snieglentininkų varžybos.
Konferencijos dalyviams važinėjant po būsimas olimpines vietoves pavyko susidaryti būsimų žaidynių bendrą vaizdą: svarbiausias 2026 m. žiemos sporto renginys atskleis įvairiapusišką Šiaurės Italijos kraštovaizdį, nes vyks daugybėje miestų, provincijų ir regionų.
Iš viso bus keturios pagrindinės olimpinių žaidynių bazės: Milane, Kortinoje kartu su Anterselva, Valtelinoje ir Val di Fiemėje.
Meilės mieste Veronoje planuojama nuleisti olimpinių žaidynių uždangą – čia vyks uždarymo ceremonija. Atidarymo iškilmės bus surengtos legendiniame Milano „San Siro“ stadione.
„Italija pagrįstai laikoma viena geriausių slidinėjimo vietų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Parinkdami varžybų vietas italai siekia parodyti savo šalies siūlomas žiemos sporto galimybes ir įvairovę. Bormijų ir Kortina d‘Ampecą skiria beveik šešios valandos kelio automobiliu, bet viename jų vyks vyrų kalnų slidinėjimo varžybos, o kitame – moterų. Tokia įvairovė padeda organizatoriams planuoti ir įrengti skirtingo sudėtingumo trasas“, – pasakoja P.Užienė.
Logistikos iššūkiai
Nacionalinių olimpinių komitetų atstovai dalyvavo plenarinėse sesijose, per kurias organizacinio komiteto nariai papasakojo, kur būsimų olimpinių žaidynių dalyviai gyvens, kaip važinės, kokia bus akreditacijos procedūra. Taip pat kalbėta apie būsimą žiniasklaidos atstovų ir fotografų darbo specifiką.
2026 m. Milano ir Kortinos žiemos olimpinės žaidynės iš kitų neabejotinai išsiskirs tuo, kad čia varžybų arenos viena nuo kitos bus labai nutolusios. Prie kompaktiškų olimpinių žaidynių pripratę sportininkai, delegacijų nariai, žurnalistai ir žiūrovai greičiausiai turės prisitaikyti prie naujos realybės: kalnų keliais nuo vienos varžybų bazės iki kitos per dieną suvažinėti ir pažiūrėti kelių skirtingų varžybų bus praktiškai neįmanoma.
Nuo Livinjo, kuriame rungtyniaus akrobatinio slidinėjimo atstovai ir snieglentininkai, kelionė iki lygumų slidininkų varžybų vietos Val di Fiemėje užtruktų beveik keturias valandas automobiliu. Nuo Livinjo iki Anterselvos, kurią puikiai pažįsta biatlonininkai dėl čia vykstančių Pasaulio taurės etapų, – apie pusketvirtos valandos automobiliu.
Tiesa, organizatoriai siūlys naudotis viešuoju transportu, bet ne viskas bus pasiekiama ir juo, todėl akredituotiems asmenims kursuos specialūs autobusai. Planuoti laiką bus dar sudėtingiau dėl permainingų oro sąlygų kalnų keliuose, kai kurie viešbučiai nuo varžybų vietų irgi bus gerokai nutolę.
Gyvenamoji vieta – irgi nemenkas iššūkis. Pavyzdžiui, Livinjuje numatyti tik 67 kambariai, skirti žurnalistams apgyvendinti.
Nauja realybė
Vienas iš „Olimpinės darbotvarkės 2020“ siekiamų tikslų – organizuoti tvarias ir naujoviškas žiemos žaidynes, optimaliai panaudojant jau esamas vietas, kurios ir taip reguliariai naudojamos tarptautiniams renginiams.
„Anksčiau organizatoriai būdavo kritikuojami dėl to, kad stato per daug naujų sporto objektų, kurie vėliau tiesiog stovi tušti. Dabar siekiamo tvarumo tikslas – kuo labiau išnaudoti jau esamas arenas ir bazes. Tarptautinis olimpinis komitetas tikina, kad tai – naujas standartas, kuris užduos toną ir kitoms būsimoms olimpinėms žaidynėms“, – sako P.Užienė.
2026 m. Milano ir Kortinos žiemos olimpinės žaidynės bus išskirtinės dar ir tuo, kad jose dalyvaus daugiausiai iki šiol moterų: iki visiškos lygybės dar šiek tiek trūksta, bet sportininkių bus 47 proc. Šiemet vykusiose Paryžiaus vasaros olimpinėse žaidynėse pirmąkart istorijoje buvo pasiekta visiška lygybė – jose dalyvavo po lygiai vyrų ir moterų.
Šiuo metu aktyviai ir žaismingai įvairias sporto šakas pristato šių žaidynių talismanas Milo. Nors iki žaidynių kiek daugiau nei 400 dienų, Šiaurės Italijoje jau dabar jaučiama olimpinė dvasia ir užsidegimas.