Trečiadienio vakaro vyšnaitė ant torto – olimpinis disko metimas: pagrindiniai M. Aleknos ir A. Gudžiaus varžovai

2024 m. rugpjūčio 7 d. 10:46
Trečiadienį vakare „Stade de France“ stadione dėl Paryžiaus olimpinių žaidynių medalių kovos du Lietuvos disko metikai. Į finalą, kaip ir laukta, pateko Mykolas Alekna ir Andrius Gudžius.
Daugiau nuotraukų (20)
Atranka
Didžiausių optimistų lūkesčiai neišsipildė, tačiau Paryžiaus olimpinių žaidynių disko metimo varžybų finale trečiadienį vakare į sektorių žengs du Lietuvos sportininkai.
Pirmadienį ryte atrankos varžybose diską sėkmingai mėtė 21 metų Mykolas Alekna ir 33 metų Andrius Gudžius. Tuo tarpu 23 metų Martyno Aleknos mestas diskas skriejo per arti ir vyresnysis olimpinio čempiono Virgilijaus Aleknos sūnus tarp dvylikos galingiausiųjų neprasibrovė.
Atrankos normatyvą įvykdė tik keturi sportininkai. Pirmadienį toliau negu 66 metrus diską numetė Myk.Alekna (67,47 m), australas Matthew Denny (66,83 m), austras Lukasas Weisshaidingeris (66,72 m) ir vokietis Clemensas Pruferis (66,36 m).
Olimpinis ir pasaulio čempionas švedas Danielis Ståhlis, Europos čempionas slovėnas Kristjanas Čehas, buvęs pasaulio ir Europos čempionas A.Gudžius, keli kiti pajėgūs sportininkai pirmadienį ryte dar buvo apsnūdę. Šių vyrų rezultatai buvo prastesni negu atrankos normatyvas, bet pakankamai geri, kad jie patektų tarp dvylikos geriausiųjų. Jie taip pat iškovojo teisę trečiadienį vakare atlikti svarbiausius olimpinio ciklo metimus.
Myk.Alekna
Mykolas Alekna į sektorių žengs būdamas ne šiaip sezono lyderis. 21 metų vilnietis balandžio 14 dieną JAV mieste Ramonoje (Oklahoma) numetė diską 74 metrus 35 centimetrus ir pagerino beveik 38 metus gyvavusį vokiečio Jurgeno Schulto pasaulio rekordą.
Myk.Alekna rekordą pasiekė neįprastomis aplinkybėmis. Metikai sezono pradžioje į Ramoną atvyksta gaudyti palankaus vėjo ir siekti rekordinių rezultatų, bet šių varžybų rangas nėra aukštas.
Vis dėlto vėliau Myk.Alekna diską labai toli mėtė ir „normaliuose“ turnyruose. Jis šiais metais laimėjo septynerias iš aštuonerių varžybų, tarp jų – visus tris Deimantinės lygos etapus, ketveriose varžybose diską numetė toliau negu 70 metrų.
Myk.Alekna vienintelę sezono nesėkmę patyrė birželio mėnesį per Romoje vykusias Europos pirmenybes. Jose lietuvis diską numetė 67,48 metro ir užėmė tik trečiąją vietą. Naująjį pasaulio rekordininką keliomis dešimtimis centimetrų aplenkė slovėnas Kristjanas Čehas (68,08 m) ir austras Lukasas Weisshaidingeris (67,70 m).
Myk.Alekna olimpinėse žaidynėse dalyvauja pirmąjį kartą. Tačiau jo kolekcijoje jau yra Europos pirmenybių aukso (2022 m.) ir bronzos (2024 m.), pasaulio pirmenybių sidabro (2022 m.) ir bronzos (2023 m.) medaliai.
A.Gudžius
33 metų Andrius Gudžius šio sezono pasaulio lyderių lentelėje užima tik 25-ąją vietą. Jo mestas diskas toliausiai (66,57 m) nuskriejo liepos pradžioje per Sėkešfehėrvare (Vengrija) vykusias varžybas, kuriose A.Gudžius užėmė trečiąją vietą.
A.Gudžius šiais metais irgi dalyvavo visuose trijuose Deimantinės lygos etapuose, bet nuo lyderių atsiliko gana žymiai: Marakeše užėmė penktąją vietą, Osle ir Stokholme – septintąją vietą.
Didžiausias karjeros pergales A.Gudžius pasiekė praėjusį dešimtmetį, kai tapo pasaulio (2017 m.) ir Europos (2018 m.) čempionu. Šiame olimpiniame cikle jis labiausiai blykstelėjo per 2022 metų pasaulio pirmenybes, kuriose iškovojo bronzos medalį.
Patyręs lengvaatletis per visas varžybas stabiliai numeta diską apie 63–65 metrus, tačiau, siekiant kovoti dėl olimpinio medalio, to neužtenka.
Sezono lyderiai
Šiais metais toliau negu 70 metrų diską numetė trys sportininkai. Be pasaulio rekordininko Myk.Aleknos, didmeistrišką ribą po vieną kartą pasiekė Alexas Rose‘as iš Samoa (71,48 m) ir K.Čehas (70,48 m).
Myk.Alekna yra vienintelis lengvaatletis, šiais metais diską toliau negu 70 metrų numetęs Europos stadionuose. Lietuvio diskas Osle nuskriejo 70,91 metro, Sėkešfehėrvare – 70,20 metro.
A.Rose‘as asmeninį sezono rekordą pasiekė Alendeile (Mičiganas, JAV), K.Čehas – Dohoje (Kataras).
Oklahoma
Kai Oklahomos laukuose Myk.Alekna pagerino pasaulio rekordą, nemažai kitų geriausių disko metikų dar tik ruošėsi sezonui. Vis dėlto keli neblogo lygio varžovai balandžio viduryje taip pat atvyko į Ramoną gaudyti vėjo. Tą pačią dieną toliau negu 69 metrus numetė jamaikiečiai Ralfordas Mullingsas bei Rojė Stona ir amerikietis Reggie Jagersas, toliau negu 68 metrus – A.Rose‘as, vokietis Mika Sosna ir naujazelandietis Connoras Bellas.
Trys iš šių metikų pateko į Paryžiaus žaidynių finalą. Trečiadienį kovoti dėl olimpinio medalio bandys R.Mullingsas, R.Stona ir A.Rose‘as. Tuo tarpu M.Sosna ir C.Bellas olimpines varžybas baigė jau atrankos etape.
R.Jagersas net nepateko į JAV rinktinę. Paryžiaus stadione pirmadienį į disko metimo sektorių žengė trys kiti amerikiečiai: Samas Mattisas, Andrew Evansas ir Josephas Brownas. Nė vienas iš jų nepateko į stipriausių dvyliktuką ir neiškovojo teisės trečiadienį atlikti dar bent tris metimus.
Pagrindinis varžovas
Pagrindinis Myk.Aleknos varžovas olimpiniame finale bus 25 metų slovėnas Kristjanas Čehas. Šį sezoną slovėno rezultatų kreivė smarkiai svyravo. Jis dviejuose Deimantinės lygos etapuose net
nepateko tarp prizininkų (trečiajame etape nedalyvavo), bet sykį yra numetęs toliau negu 70 metrų ir birželio mėnesį tapo Europos čempionu.
Europos pirmenybių aukso medalis – viena iš didžiausių K.Čeho karjeros pergalių. Kita didelė jo pergalę – 2022 metų pasaulio čempiono vardas.
K.Čehas, skirtingai nei Myk.Alekna, jau turi olimpinių žaidynių patirties. Prieš trejus metus slovėnas su didelėmis ambicijomis keliavo į Tokiją. Tačiau jo viltys iškovoti medalį neišsipildė – K.Čehas užėmė tik penktąją vietą.
Čempionas
Tokijo olimpinėse žaidynėse ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio lipo švedas Danielis Ståhlis. Jis vienu metu buvo tapęs pasaulio disko metimo lyderiu, iškovojo du pasaulio pirmenybių aukso medalius (2019 ir 2023 m.), bet dabar, atrodo, jaunesnės kartos lengvaatlečiai jau yra pasiruošę nustumti 31 metų D.Ståhlį į šalį.
Šį sezoną ir paties D.Ståhlio rezultatai nebėra tokie, kaip praėjusiais metais. Sezono lyderių lentelėje patyręs švedas užima tik dešimtąją vietą (68,99 m). Kita vertus, visuose trijuose Deimantinės lygos etapuose jis buvo trečias ir Paryžiuje taip pat bus labai pavojingas varžovas.
Beje, per Tokijo žaidynes sidabro medalį iškovojo kitas švedas Simonas Pettersonas. 30-metis S.Pettersonas tęsia karjerą, bet šį sezoną jo rezultatai tokie prasti, kad jis net nepateko į olimpinę rinktinę.
Kiti varžovai
Myk.Alekna ir K.Čehas bus aiškūs disko metimo varžybų favoritai. Jei jie diską mes taip, kaip sugeba, kitiems varžovams teks aiškintis tik bronzos medalio likimą.
Rimčiausi pretendentai į trečiąją vietą ant garbės pakylos – D.Ståhlis, austras Lukasas Weisshaidingeris ir australas Matthew Denny.
32 metų L.Weisshaidingeris disko metimo sektoriuje niekada nebuvo tokia ryški figūra, kaip Myk.Alekna, K.Čehas ar D.Ståhlis. Tačiau jis kantriai laukia savo progos, gana stabiliai mėto per svarbiausias varžybas ir olimpinėse žaidynėse, pasaulio bei Europos pirmenybėse jau laimėjo keturis medalius.
Lygiai prieš du mėnesius austras pasinaudojo Myk.Aleknos kluptelėjimu ir iškovojo Europos pirmenybių sidabro medalį.
Visai šalia lyderių yra ir 28 metų M.Denny. Australas dar nelaimėjo nė vieno olimpinio ar pasaulio pirmenybių medalio, bet šį sezoną visuose trijuose Deimantinės lygos etapuose užėmė antrąją vietą.
Šio sezono rezultatai rodo, kad austras ir australas yra pasiruošę Paryžiuje kovoti bent dėl trečiosios vietos.
Jamaikiečiai
Lengvosios atletikos varžybose maksimali vienos šalies kvota yra trys sportininkai. Pirmadienį atrankoje varžėsi po tris Lietuvos, Vokietijos, JAV ir Jamaikos disko metikus.
Į finalą nepateko nė vienas amerikietis, vienas vokietis, du lietuviai ir net trys jamaikiečiai.
Keletą praėjusių sezonų Jamaikos disko metimo lyderis buvo Fedrickas Dacresas. 30-metis F.Dacresas diską vis dar meta gana toli, jo šio sezono asmeninis rekordas – 66,30 metro (mažiau nei pėda blogesnis negu A.Gudžiaus). Tačiau Jamaikos pirmenybėse veteranas užėmė tik ketvirtąją vietą ir į olimpinę rinktinę nepateko.
Šalies pirmenybėse F.Dacresą aplenkę Travesas Smikle‘as, Rojė Stona ir Ralfordas Mullingsas pirmadienį Paryžiaus stadione patvirtino, kad yra gerai pasiruošę ir grįš į olimpinį sektorių trečiadienį vakare.
Beje, R.Mullingsas yra jauniausias olimpinio finalo dalyvis. Jam, kaip ir Myk.Aleknai, rudenį sukaks 22 metais. Vis dėlto jamaikietis gimė keliomis savaitėmis vėliau negu lietuvis. Myk.Aleknos gimtadienis – rugsėjo 28-ąją, R.Mullingso – lapkričio 22-ąją.
R.Stona pagal disko metimo standartus taip pat yra gana jaunas. Šiam sportininkui – 25-eri.
Praeitis
Lietuvos disko metikai, skaičiuojant SSRS laikus, olimpinėse žaidynėse iškovojo tris aukso, vieną sidabro ir vieną bronzos medalį.
Kelią ant olimpinės garbės pakylos praskynė Romas Ubartas. Jis 1988 metais iš Seulo žaidynių parvežė sidabro medalį. Po ketverių metų Barselonos žaidynėse R.Ubartas tapo pirmuoju Nepriklausomos Lietuvos sportininku, iškovojusiu olimpinio čempiono vardą.
Po kelerių metų auksinę estafetę perėmė Virgilijus Alekna. Jis 2000 metų Sidnėjaus ir 2004 metų Atėnų žaidynėse iškovojo aukso medalius, 2008 metų Pekino žaidynėse – bronzos medalį.
Nuo 1988 metų Lietuvos disko metikai ne tik nepraleido nė vieno olimpinio turnyro, bet ir per dešimt iš eilės žaidynių bent vienas iš jų pateko į olimpinį finalą.
1988 metais finale diską mėtė R.Ubartas (sidabras), 1992 metais – vėl R.Ubartas (auksas), 1996 metais – V.Alekna (5 vieta) ir Vaclavas Kidykas (8 vieta), 2000 metais – V.Alekna (auksas), 2004 metais – vėl V.Alekna (auksas), 2008 metais – dar sykį V.Alekna (bronza), 2012 metais – penktąjį ir paskutinį kartą V.Alekna (4 vieta), 2016 metais – Andrius Gudžius (12 vieta), 2021 metais – vėl A.Gudžius (6 vieta).
Šiais metais antrą kartą į olimpinį finalą pateko du Lietuvos disko metikai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.