80 tūkstančių vietų, tradiciškai šiek tiek išprotėję sporto karalienės lengvosios atletikos sirgaliai ir tiesiog apgaubiantis triukšmas išties kūrė tikrą magiją. Uteniškę čia gelbėjo ir gautas patarimas – pasinaudoti ausų kištukais.
Penktadienį Paryžiaus olimpinėse žaidynėse startavo lengvaatlečiai. Labai skaudžia Airinės Palšytės trauma prasidėjusi diena vos nepravirkdė trišuolininkės Dovilės Kilty, liūdino jos kolegę Dianą Zagainovą.
Bet ne I.Gumbs. 29 metų sportininkė bilietą balandį į olimpines žaidynes užsitikrino JAV įvykdžiusi normatyvą ir nusviedusi diską 64,98 m.
„Stade de France“ stadione iki šio rezultato trūko tikrai daug. Trūko ir iki vietą finale garantuojančio normatyvo – 64 m, bet savo asmeninį tikslą I.Gumbs įvykdyti pavyko.
O tai ir lėmė plačią šypseną.
„Labai gerai. Labai džiaugiuosi parodytu rezultatu. Pirmajame metime sustresavau, nesuveikė kompiuteris, o tiksliau – per daug suveikė. Džiaugiuosi, kad antruoju pavyko susikaupti ir numesti toliau nei 60 metrų. Mano šių metų tikslas buvo patekti į olimpines žaidynes, o dabar dar ir numečiau tiek. Labai džiaugiuosi. Žiūrint į Tokijo žaidynes, mesdamas virš 60 metrų gali plius-minus patekti į finalą. Džiaugiuosi, kad nebuvo kokie 59 metrai, nes ties čia visos ir malėsi. Džiugu, kad pavyko gerai pataikyti antruoju metimu. Šiek tiek gaila, kad nepavyko su trečiuoju, nes šiek tiek supanikavau“, – paaiškino ji.
I.Gumbs pirmasis metimas buvo neįskaitytas. Sportininkė atvira – tyčia primynė liniją, nes būtų numetusi labai mažai, tad nebuvo prasmės fiksuoti tokio rezultato. Antruoju ji numetė 60,37 m.
Po šio metimo, A atrankoje leidusio užimti 7 vietą, I.Gumbs šypsojosi labai plačiai ir priėjo prie tribūnų, kur apsikabino su laime spinduliuojančia mama ir sese.
„Mama, sesė, visi suvažiavę – ir dar teta, ir kaimynai, dar iš JAV svečių privažiavę, ir vyras su brolio šeima. Daug palaikymo. Ir būtinai paminėkite, kad atvyko geriausia draugė“, – juokėsi I.Gumbs.
Apsikabinusi mama kalbėjo su savo dukra, bet Ieva atvira – nelabai viską ir pamena. Tiek ją valdė jausmai po nudžiuginusio pasirodymo.
„Sakė, kad labai gerai. Gal dar kažką apie techniką, – šypsojosi I.Gumbs. – Debiutas sėkmingas. Tikslas įvykdytas. Po pirmojo metimo išsigandau, bet grįžau į pratimus, kuriuos darėme su sporto psichologe, kaip nusiraminti.“
Prieš antrąjį metimą I.Gumbs pasinaudojo dar prieš olimpiadą gautu patarimu ir įsikišo ausų kimštukus.
„Atvykstant į olimpiadą klausinėjau olimpiečių, kokių patarimų turi. Tai iš Raivydo Stanio (lengvaatletis), Airinės Palšytės gavau patarimą, kad turėčiau kimštukus. Tai antruoju metimu įsikišau juos. Garsas kiek nurimo, bet ir per tuos kimštukus visi rėkė. Prie mūsų šokinėjo daugiakovininkai tai buvo kosmosas – ir ploja, rėkia. Net nieko negirdi, dreba viskas“, – šypsojosi disko metikė.
Trečiuoju metimu diskas skriejo 56,88 m. Šį jos metimą rodė ir didelis „Stade de France“ ekranas. Jame netrukus sirgaliai išvydo, kaip Ieva suskėsčioja rankomis, nusišypso ir iškiša liežuvį.
„Šypsojausi, nes, o ką jau čia padarysi. Gauname tik tris metimus“, – savo reakciją paaiškino ji.
Disko metimo sektoriuje taisyklės labai paprastos. Į finalą patenka kvalifikacinį normatyvą – 64 metrus – pasiekusios sportininkės arba 12 parodžiusių geriausią rezultatą.
A atrankoje iškart normatyvą įvykdė dvi sportininkės – Tokijo olimpinių žaidynių čempionė amerikietė Valarie Allman (69,58) ir 2024 metų Europos čempionate disko metimo sektoriuje ir rutulio stūmime po sidabrą iškovojusi olandė Jorinde van Klinken.
I.Gumbs atsargiai vertino savo galimybes, bet pakalbėjusi su žurnalistais jau ruošėsi sugrįžti į stadioną ir stebėti B atranką.
„Dar su visais susitiksim, apsikabinsim, apsibučiuosim. Stebėsime, žiūrėsime ir gal per plauką pavyks praslysti. O nuojauta, kad tikriausiai ne. Sunku pasakyti, nes mano pogrupyje buvo daug merginų, kurios meta geriau nei aš, tačiau joms nepavyko – jas aplenkiau. Sunku pasakyti, nes priklauso, kaip kompiuteris suveikia. Matosi, kurios labai nervinasi ir užspaudžia tą metimą, o tada daryk ką nori. Nori toli mesti, bet negali disko užspausti, nes privalai atsipalaiduoti ir mesti ramiai. O tai atidirbta, kūnas žino, kaip judėti“, – kalbėjo ji.
Gan greitai paaiškėjo, kad lietuvė tikrai nepatenka į finalą. B finale pernelyg daug sportininkų pirmaisiais metimais metė toliau nei 61 metras.
Patarimas olimpinių medalių vilčiai M.Aleknai, jo broliui ir A.Gudžiui
„Stade de France“ stadione Lietuva jau greitai tikisi įsirašyti ir olimpinį medalį. Rugpjūčio 5 dieną čia pasirodys disko metikai Andrius Gudžius, Martynas Alekna ir, žinoma, Mykolas Alekna, iš kurio mažiausiai tikimasi medalio, o visos viltys sutelktos į auksą.
„Labai geras sektorius. Buvome atvykę apžiūrėti stadioną, susidraugauti su juo. Sektorius labai patiko – jis nėra per „greitas“, nes tokių nemėgstu. Aš pati mėgstu susikurti tą greitį, tad šis sektorius – labai geras ir mūsų vaikinams patiks. Toks sektorius pridėjo motyvacijos ir pasitikėjimo“, – paaiškino I.Gumbs.
Daugelis turbūt ir liktų nežinoję, ką reiškia „greitas“ sektorius, bet sportininkė paaiškino: „Slidus. Šis sektorius nėra toks slidus, geriau sukimba. Kai sukiesi, pats turi įdėti jėgos, kad pasisuktum, išbėgtum. Turiu dvejus skirtingus batus ir treniruočių stadione su vienais mečiau ir pabandžiau su kitais – atrodė, kad vos tik užsuki koją ir tave neša. Jeigu nesugebi savęs sukontroliuoti, pradžioje padarai klaidą, toliau irgi bus blogai. Tas slidumas daug reiškia. Bent man.“
I.Gumbs prognozuoti, ką Lietuvos sporto sirgaliai išvys, kai į sektorių įžengs net trys mūsų disko metikai, nesiryžo, bet kolegoms olimpiečiams pasiuntė žinutę.
„Kad jie nepanikuotų, ramiai dalyvautų, pasitikėtų savo technika ir mėgautųsi akimirka. Šiek tiek susigraudinau įėjusi į stadioną. Nesu buvusi tokiame su tiek žmonių, tiek triukšmo“, – kalbėjo ji.