Prancūzija ir jos teisėsauga pastarosiomis savaitėmis yra itin budri – pasirengimas olimpinėms žaidynėms Paryžiuje jau baigtas. Penktadienį prie Senos upės krantų ir ant vandens oficialiai prasidės olimpiada prabangia ir itin saugoma atidarymo ceremonija.
Paryžiaus prokurorai trečiadienį pranešė, kad antradienį bute Paryžiuje suėmė 40-metį rusą, kuris įtariamas planavęs „destabilizuoti olimpines žaidynes“.
Remiantis Paryžiaus prokuratūros pareiškimu, rusui buvo pareikšti kaltinimai „vykdant žvalgybinį darbą svetimos valstybės naudai“, siekiant „išprovokuoti karo veiksmus Prancūzijoje“. Už šiuos nusikaltimus Prancūzijoje baudžiama 30 metų laisvės atėmimo bausme.
Per oficialią kratą įtariamojo namuose Paryžiuje, policijos pareigūnai aptiko daiktų, kurie „sukėlė itin rimtų susirūpinimų ir baimę dėl įtariamojo ketinimų organizuoti įvykius, galinčius destabilizuoti olimpines žaidynes“ – savo pranešime skelbia prokurorai.
Rusijos ambasada Paryžiuje pranešė, kad negavo jokio oficialaus rašto iš Prancūzijos valdžios institucijų apie jos piliečio suėmimą ir paprašė Prancūzijos pareigūnų paaiškinimo. Po prokurorų pateiktos žinios, Rusijos ambasada nuo platesnių komentarų atsisakė.
Žaidynių organizatoriai susiduria su dideliais saugumo iššūkiais, įskaitant susirūpinimą dėl kibernetinių atakų, tarptautinės įtampos dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje ir Izraelio bei teroristinės organizacijos „Hamas“ konflikto Gazoje.
Pasak Prancūzijos pareigūnų ir kibernetinio saugumo ekspertų Europoje ir Jungtinėse Valstijose, Rusijoje taip pat rengiamos sudėtingos dezinformacijos kampanijos, skirtos žlugdyti olimpines žaidynes.
„Mes turime sąrašą grėsmių, kurioms skiriame ypatingą dėmesį, įskaitant ir kibernetinę grėsmę“, – naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė nacionalinės policijos atstovė Sonia Fibleuil.
„Tokias grėsmes gali sudaryti netikros naujienos ar dezinformacijos kampanijos, skirtos naujienoms sustiprinti naudojant dirbtinį intelektą ar specialiai parengtus žmones“, – sakė S.Fibleuil.
Šią savaitę Prancūzijos žvalgyba nustatė, kad vaizdo įrašas socialinėje žiniasklaidoje, kur tariamai „Hamas“ grasina olimpinėms žaidynėms ir jų rengėjams teroru, buvo netikras: jis buvo sukurtas dirbtinio intelekto ir, pasak Prancūzijos saugumo pareigūno, turi sąsajų su Rusija.
Pareigūnas, kuris pateikė šią informaciją, nebuvo įgaliotas įvardinti savo pavardę ir komentuoti plačiau žvalgybos reikalus.
„Hamas“ atstovai per socialinius tinklus ir telegramų kanalus taip pat neigė, kad už pareikto vaizdo įrašo stovi būtent ši grupuotė.
Anksčiau Prancūzijos vidaus reikalų ministras Geraldas Darmanin interviu Prancūzijos transliuotojui BFMTV papasakojo, kad vienas jaunuolis buvo sulaikytas Žirondėje, pietvakarių Prancūzijos regione, įtariant „planavus smurtinius veiksmus prieš olimpines žaidynes“.
Policija antradienį suėmė 18-metį vaikiną dėl kaltinimų „nusitaikius į žaidynių organizavimą“.
Ministras nepateikė informacijos apie galimus įtariamojo taikinius: nežinia, ar tai galėjo būti renginiai Paryžiuje, ar kituose Prancūzijos miestuose.
„Mes vis dar dirbame su šia byla... Vengiame pateikti detalių, bet manome, kad ryšys tarp įvykių yra“, – sakė G.Darmaninas. – Nustatyta, kad šis asmuo norėjo atlikti tam tikrus veiksmus olimpinėse žaidynėse“.
Kiekvieną dieną į Paryžiaus olimpinių žaidynių gatves bus siunčiama apie 35 000 policijos pareigūnų, o didžiausias jų skaičius – 45 tūkstančiai budės per atidarymo ceremoniją.
Be to, dar 10 000 karių dalyvaus saugumo operacijose Paryžiaus regione.
Prancūzija taip pat sulaukė pagalbos iš daugiau nei 40 šalių, kurios kartu išsiuntė mažiausiai 1900 policijos pareigūnų pastiprinimą.