Čempionai
„Barcelona“ komanda po metų pertraukos susigrąžino stipriausios Europos vyrų rankinio komandos vardą. Sekmadienį Kelno arenoje vykusiose Čempionų lygos finalo rungtynėse daugkartinė Ispanijos čempionė „Barcelona“ nugalėjo Danijos čempioną „Aalborg“ klubą 31:30 (15:15).
Šeštadienį pusfinalyje „Barcelona“ sutriuškino „Kiel“ komandą 30:18, „Aalborg“ įveikė „Magdeburg“ ekipą 28:26.
Rungtynėse dėl trečiosios vietos šiais metais Vokietijos čempiono vardą praradęs „Kiel“ nugalėjo šiais metais po sezono pertraukos Vokietijos čempiono vardą susigrąžinusį „Magdeburg“ klubą 32:28.
Čempionų lygos rekordininkė „Barcelona“ stipriausios Europos komandos vardą iškovojo dvyliktąjį kartą. „Mėlyni-granatiniai“ praėjusius titulus laimėjo 1991, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2011, 2015, 2021 ir 2022 metais.
„Aalborg“ finale žaidė antrą kartą (pirmą – 2021 m.) ir antrą kartą pralaimėjo lemiamas rungtynes „Barcelona“ komandai.
Prancūzai
Sekmadienį finalo rungtynėse „Aalborg“ sugebėjo įklampinti varžovus į lėtą žaidimą. Greitį mėgstanti „Barcelona“ įsibėgėjo tik pirmosiomis minutėmis, kai įgijo trijų įvarčių persvarą 5:2. Tačiau Olborgo komanda gana greitai sutramdė katalonišką viesulą, išlygino rezultatą 8:8 ir nuo tada aikštėje vyko lygi kova.
Rezultatas buvo lygus net 18 kartų. Dažniau pirmaudavo „Barcelona“, o „Aalborg“ ilgai nedelsdama grąžindavo pusiausvyrą.
„Mėlynus-granatinius“ į priekį tempė prancūzų trijulė. Finalo ketverto naudingiausio žaidėjo prizą gavęs Melvynas Richardsonas, Dika Memas ir Timothey N‘Guessenas arba pramušdavo Danijos ekipos vartininką Niklasą Landiną tolimais metimais, arba staigiai verždavosi ir atakuodavo nuo šešių metrų linijos. Trys prancūzai įmetė du trečdalius Barselonos komandos įvarčių: M.Richardsonas – 8, D.Memas – 7, T.N‘Guessanas – 6.
Vis dėlto per svarbiausią „Barços“ spurtą labiausiai pasižymėjo kraštiniai. Du paeiliui įvarčius įmetus švedui Hampusui Wannei ir slovėnui Blažui Jancui, likus žaisti tris su puse minutės, Barselonos komanda vėl nutolo trimis įvarčiais 30:27.
Nors rungtynių pabaigoje „Aalborg“ sumažino skirtumą ir dvi paskutines atakas rengė atsilikdamas tik vienu įvarčiu, „Barcelona“ sugebėjo apsiginti.
Atsisveikinimas
Kelno arenoje nuaidėjusi finalo sirena rungtynių pabaigos nepaskelbė. Antrojo kėlinio paskutinėmis sekundėmis Barselonos rankininkai prasižengė ir Olborgo komanda jau po sirenos gavo teisę atlikti baudos metimą.
Kamuolį į rankas paėmė „Aalborg“ veteranas Mikkelis Hansenas. Jis sugebėjo nuo devynių metrų linijos atlikti metimą virš sienelę išrikiavusių „Barcelona“ žaidėjų, bet kamuolys atsitrenkė į skersinį ir nuskriejo į užribį.
Tai reiškė, kad 36 metų Danijos rankinio žvaigždė baigs karjerą nė karto netapęs Čempionų lygos nugalėtoju... M.Hansenas, kaip ir keli kiti garsūs vyresnės kartos rankininkai jau paskelbė, kad atsisveikins su didžiuoju sportu po Paryžiaus olimpinių žaidynių. Sekmadienį jis žaidė paskutiniąsias klubų karjeros rungtynes.
Atstovaudamas Danijos rinktinei, M.Hansenas iškovojo visus įmanomus titulus. Jis tapo ir olimpiniu, ir pasaulio, ir Europos čempionu, iš viso laimėjo vienuolika didžiųjų turnyrų medalių ir Paryžiaus žaidynėse kovos dėl dvyliktojo.
Tačiau klubų varžybose daugkartiniam Danijos ir Prancūzijos čempionui trūko svarbiausio laimėjimo. Jis nė karto netapo Čempionų lygos nugalėtoju. Maža to, iki šių metų M.Hansenas vos vieną kartą žaidė Čempionų lygos finale, į kurį 2017 metais prasibrovė su Paryžiaus PSG klubu.
Šių metų Čempionų lygos finale M.Hansenas įmetė 8 įvarčius ir buvo rezultatyviausias „Aalborg“ žaidėjas. Tačiau taiklūs metimai veteranui didelio džiaugsmo nesuteikė.
Geografija
Dar prieš finalo ketvertą buvo aišku, kad Čempionų lygos nugalėtojais taps bent du Švedijos ir bent vienas Danijos rankininkas. Žaidėjai iš šių šalių rungtyniauja visose į finalo ketvertą patekusiose komandose.
Finale prieš tautiečius kovojo Danijos rinktinės vartininkas Emilis Nielsenas, klubų varžybose ginantis „Barcelona“ vartus.
Keturių stipriausių Europos klubų paraiškose buvo rankininkai iš Danijos, Vokietijos, Švedijos, Ispanijos, Norvegijos, Prancūzijos, Islandijos, Slovėnijos, Austrijos, Šveicarijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Čekijos, Farerų Salų, Kroatijos, Lenkijos, Portugalijos ir Brazilijos.
Įvarčiai
Rezultatyviausio Čempionų lygos rankininko prizas įteiktas lenkui Kamiliui Syprzakui iš Paryžiaus PSG komandos. Jis per sezoną įmetė 112 įvarčių.
Prie lenko artėjo „Barcelona“ lyderis D.Memas. Vis dėlto šiam prancūzui pritrūko kelių taiklių metimų. Jis pelnė 106 įvarčius. Trečiąją vietą pasidalijo po 98 įvarčius įmetę danas Emilis Madsenas iš „Gudme“ ir islandas Omaras Magnussonas iš „Magdeburg“.
Namai
Čempionų lygos finalo ketvertas rengiamas nuo 2009–2010 metų sezono (iki tol finale būdavo žaidžiamos dvejos rungtynės abiejų komandų aikštėse).
Nuo pat pirmojo finalo ketverto jo adresas nesikeičia. Stipriausio Europos klubo prizas jau penkiolika sezonų įteikiamas beveik 20 tūkstančių vietų turinčioje „Kölnarena“. Varžybų vieta tikrai nesikeis dar bent penkerius metus – Europos rankinio federacija (EHF) prieš kelias dienas pranešė, kad pratęsė sutartį su Kelno miesto savivaldybe ir Kelno arenos šeimininkais iki 2029 metų.
„Čempionų lygos finalo ketvertas per penkiolika metų tapo vienu iš svarbiausių Europos sporto įvykių uždarose arenose. Mes tai pasiekėme dėl vaisingo bendradarbiavimo su Kelno miestu ir Kelno arena“, – pristatydamas naują bendradarbiavimo sutartį teigė „EHF Marketing“ generalinis direktorius Davidas Szlezakas.
Kitas sezonas
Šiuo metu aiškios devynios iš šešiolikos komandų, kurios Čempionų lygoje žais kitą sezoną. Kelialapius į svarbiausią žemyno klubų turnyrą iškovojo dvi pirmąsias vietas Vokietijos lygoje užėmę „Magdeburg“ ir Berlyno „Füchse“, Ispanijos čempionė „Barcelona“, Lenkijos čempionė Plocko „Wisła“, Prancūzijos čempionas Paryžiaus PSG, Danijos čempionas „Aalborg“, Vengrijos čempionas „Veszprém“, Portugalijos čempionas Lisabonos „Sporting“ ir Norvegijos čempionas „Kolstad“.
Kiti septyni klubai paaiškės vėliau, kai Europos rankinio federacija (EHF) nuspręs, kam suteikti vardinius kvietimus.
Tiesa, jau dabar beveik nėra abejonių, kad du vardiniai kvietimai atiteks Lenkijos čempiono vardą praradusiam nuolatiniam Čempionų lygos dalyviui „Kielce“ ir Prancūzijos vicečempionui „Nantes“. Kiti pagrindiniai pretendentai – Vengrijos vicečempionas „Szeged“, Kroatijos čempionas „Zagreb“, Rumunijos čempionas Bukarešto „Dinamo“. Vienas iš vardinių kvietimų turėtų patekti į kažkurio Danijos pirmenybių prizininko – „Fredericia“ arba „Skjern“ – rankas.
Kiti turnyrai
Kitų dviejų Europos klubų turnyrų nugalėtojais šiais metais tapo Vokietijos ir Islandijos klubai.
Europos lygos finale, kuriame kovojo dvi Vokietijos komandos, „Flensburg-Handewitt“ nugalėjo Berlyno „Füchse“ rankininkus 36:31. Šiame amžiuje Vokietijos klubai per 23 sezonus Europos lygos (anksčiau EHF taurės) nugalėtojais tapo 20-ąjį kartą.
Pagal EHF nuostatus, stipriausios Europos rankinio šalys negali registruoti komandų Europos taurės turnyre. Todėl trečiajame pagal rangą žemyno turnyre atsiveria didesnės galimybės kitų valstybių klubams. Šiais metais galimybe geriausiai pasinaudojo Reikjaviko „Valur“, finalo mače nugalėjęs Pirėjo „Olympiakos“ komandą 30:26 ir 27:31 (baudiniai 5:4; šio turnyro finale žaidžiamos dvejos rungtynės abiejų komandų aikštėse).
„Valur“ tapo pirmuoju Islandijos klubu, iškovojusiu vieną iš Europos taurių.
Finalas
„Barcelona“ – „Aalborg“ 31:30 (15:15).
„Barcelona“: Richardsonas 8, Memas 7, N‘Guessanas 6, Carlsbogardas 2, Jancas 2, Gimezas 2, Frade 2, Wanne 1, Cikuša 1.
„Aalborg“: Hansenas 8, Arnoldsenas 6, Hoxeris 6, Bjornsenas 4, Bartholdas 2, Vlahas 2, Nilssonas 1, Antonsenas 1.
Dėl 3 vietos
„Kiel“ – „Magdeburg“ 32:28 (23:14). Johanssonas 7, Bilykas 6, M.Landinas 6, Ekbergas 6 / Mertensas 7, Kristjanssonas 5, Hornke 4.