Pirmoji nuo karo pabėgusių sportininkų olimpinė komanda buvo suburta 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms. Ją sukūrė tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Tomas Bachas, siekdamas olimpinio solidarumo. Deja, ji tebėra vienintelė komanda iš 206 dalyvaujančių šalių, kuri sulaukia mažiausiai žiūrovų palaikymo olimpinių žaidynių metu.
JT pabėgėlių reikalų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro (UNHCR) duomenimis, dabar visame pasaulyje dėl persekiojimo, konfliktų ir žmogaus teisių pažeidimų priverstinai perkelta daugiau kaip 114 mln. žmonių. Tai yra daugiau nei 40 proc. daugiau nuo 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių arba maždaug dvigubai daugiau nei nuo pirmųjų pabėgėlių sportininkų varžybų 2016 m. Rio de Žaneire.
„Sportas turi unikalų gebėjimą suvienyti bendruomenes ir švęsti sportininkų pasiekimus. „Warner Bros. Discovery“ – aistringi istorijų pasakotai, todėl turime išskirtinę privilegiją parodyti sporto galią, pristatydami istorijas žmonių, besislapstančių nuo politinių persekiojimų, konfliktų ir karo ir taip padėdami sportininkams kurti savo ateitį“, – sako „Warner Bros. Discovery“ viceprezidentas Scottas Youngas.
Prie komandos prisijungia žinomi veidai
Siekdami papasakoti pabėgėlių sportininkų istorijas ir jų kelionę į žaidynes, „Warner Bros. Discovery“ nuolat ieško naujų balsų, žmonių bei žinių. Todėl šiemet su šios rinktinės istorijomis supažindins Sirijos pabėgėlių olimpinės rinktinės plaukikė Yusra Mardini, dalyvavusi 2016 m. Rio de Žaneiro ir 2020 m. Tokijo olimpinėse žaidynėse.
Y. Mardini Paryžiuje taps reportere ir rengs tiesiogines transliacijas iš 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių, kuriose dalyvaus pabėgėlių olimpinės rinktinės sportininkai.
„Y. Mardini prisijungs prie mūsų laidų vedėjų komandos, įsikūrusios Paryžiaus centre, ir padės visam pasauliui papasakoti autentiškas ir unikalias pabėgėlių olimpinės komandos istorijas. Žinoma, tai tik pradžia – artėjant svarbiausiam sporto renginiui paskelbsime ir dar daugiau iniciatyvų, skirtų remti pabėgėlius sportininkus“, – tvirtina S. Youngas.
„Tai neįtikėtina galimybė. Mano vaidmuo bus rengti reportažus vietoje, konkrečiai apie pabėgėlių olimpinę komandą ir įdomiausias olimpinių žaidynių istorijas. Tai bus tikrai įdomus metas, kai bus galima informuoti apie pabėgėlius ir apie tai, kodėl mes, sportininkai, darome tai, ką darome. Tai laikas, kai galite atverti savo širdį ir protą šiai komandai, stebėti, kaip jie rungtyniauja, ir klausytis jų istorijų. Jie patyrė daug sunkumų, kad pasiektų šį tašką. Man tiesiog malonu matyti, kaip jie rungtyniauja ir parodo pasauliui, kad tai, jog esi pabėgėlis, nereiškia, kad negali daryti to, apie ką svajoji“, – sako Y. Mardini, pabėgėlių olimpinės komandos „Eurosport“ reporterė.