Specialiosiose olimpiadose, kurioms taikomos visos Olimpinių žaidynių taisyklės, dalyvauja sportininkai, kurių intelekto koeficientas siekia 30–70 proc., iš jų apie 20 proc. – atletai, turintys dauno sindromą ar autizmo spektro sutrikimų.
„Jau esame Sporto įstatyme – išsikovojome vietą šalia paralimpiečių ir kurčiųjų. Mūsų veiklą iš dalies finansuoja Nacionalinė sporto agentūra, tačiau, kadangi šie metai – neolimpiniai, dalyvavimui varžybose lėšų trūksta“, – pasakoja 51-erius metus treneriu, iš jų net 30 metų sportininkų su intelekto negalia treneriu dirbantis Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto (LSOK) prezidentas Zenonas Misiūnas.
Todėl kovo 5 dieną Vilniaus „Tamstos“ klube vyks paramos renginys „Dainuosim iš širdies!“, kurio metu publika trauks populiarias Lietuvos ir užsienio atlikėjų dainas, o visos už bilietus ir papildomai surinktos paramos lėšos bus skirtos Lietuvos specialiosios olimpiados sportininkų dalyvavimui tarptautinėse varžybose: baseino, gimnastikos salės nuomos, kelionės ir nakvynės išlaidoms apmokėti. Paramos renginį organizuoja Vilniaus Karaliaus Mindaugo LIONS klubas.
„Kovo pradžioje dalyvaujame slidinėjimo tarptautinėse varžybose Estijoje, garsiojoje Otepės bazėje. Mergaitės krepšininkės, kurios pernai Berlyne tapo olimpinėmis čempionėmis, vyks į Serbiją. Mergaičių futbolo komanda dalyvaus Švedijoje. Šioms varžyboms gavome finansavimą, o kitoms ieškome pagalbos. Ypač nusipelniusi mūsų plaukimo rinktinė – šiemet planuojame išvežti 3 vaikinus ir 3 mergaites į varžybas Monake. Ieškome finansavimo ir berniukų futbolo rinktinei į Švediją. Šveicarijoje vyks stambus krepšinio turnyras, į kurį mes, kaip krepšinio šalis, taip pat norime patekti. Keliausime autobusu“, – detalizuoja Z. Misiūnas.
Gera žinia, kad šių metų birželį ir Lietuvoje, Druskininkuose, vyks stambus 4-ių dienų tarptautinis turnyras – jungtinio krepšinio, kai vienoje komandoje žaidžia ir sveikieji, ir neįgalieji. „Toks formatas – jungtinio krepšinio – yra itin vertinamas sprendžiant integracijos, socialinius klausimus. Sveikųjų požiūris į neįgaliuosius tampa pastebimai geresnis“, – sako LSOK vadovas.
2023-iųjų vasarą Lietuvos sportininkai iš Specialiosios olimpiados Berlyne, kur varžėsi 11-koje sporto šakų iš 32 galimų, kartu su dar 177 šalių sportininkais, grįžo net su 37 medaliais.
Be profesionalaus sporto, LSOK rūpinasi ir masiniu žmonių su negalia sportavimu: įtraukia specialiųjų mokyklų, socialinės globos namų auklėtinius, 12 LSOK klubų. Iš viso po LSOK vėliava treniruojasi 1730 žmonių. Per metus LSOK vykdo virš 30 Lietuvos čempionatų ir kitų sporto renginių.
Potencialių Specialiosios olimpiados sportininkų daugėja, nes vaikų su negalia gimsta daugiau.
„LIONS klubai pasaulyje jau nuo 2000 metų remia „Special Olympics“ ir padėjo jau 455 tūkstančiams sportininkų su specialiaisiais poreikiais. Pavyzdžiui, „Special Olympics“ JAV iki šiol remia prezidento Džono Kenedžio šeima. O mes kviečiame prisijungti prie paramos Lietuvoje: arba nusiperkant bilietus į paramos renginį „Dainuosim iš širdies!“, arba paaukojant į mūsų LIONS klubo sąskaitą LT427300010166418902 nurodant paskirtį „Specialioji olimpiada“. Tai – prasmingas darbas!“, – sako Vilniaus Karaliaus Mindaugo LIONS klubo prezidentė Karolina Čiplytė.