Patys šokėjai pagerbimo ceremonijoje, kurioje dalyvavo ir Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas, nepasirodė. Apdovanojimus už juos atsiėmė šalies dailiojo čiuožimo federacijos direktorė Lilija Vanagienė.
Sausio pradžioje Kaune įvykusios pirmenybės buvo pažymėtos ne tik bronziniu Lietuvai atstovavusių šokėjų pasirodymu, bet ir nemažą atgarsį visuomenėje sukėlusiu skandalu.
Čempionato pabaigoje įsiplieskė konfliktas tarp „Žalgirio“ arenoje dirbusios Kajos Elenos Brilės ir sporto komentatoriaus Ervino Kvitkausko, kurio palaikyti stojo ir Lietuvos čiuožimo federacijos vadovybė.
Tąsyk K. E. Brilė nepagarbiu šiurkščiu elgesiu apkaltino čempionato organizacinio komiteto narį, sporto komentatorių E.Kvitkauską ir Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentą Vytautą Jasutį, o pastarieji per spaudos konferenciją metė nemažai atsakomųjų akmenų į merginos daržą.
Praėjusią savaitę policija pristatė tyrimo išvadas, kuriose įžvelgė abiejų pusių kaltę, ir nubaudė jas minimaliomis baudomis.
Ketvirtadienį į šį skandalą bei policijas išvadas sureagavo ir čiuožimo federacijos direktorė L.Vanagienė.
„Labai reikėjo kažkam tai padaryti ir kažkas padarė labai negražiai. Net nespėjome pasidžiaugti tuo, ką mes padarėme (Europos čempionatu). Tai yra labai žemas lygis tų žmonių.
Buvo labai negražu. Na, jei matote, kad nubaudė tik po 15 eurų, tai ten toks ir įvykis buvo. Tiesiog viskas buvo specialiai išprovokuota, daugiau net nenoriu kalbėti ta tema“, – samprotavo ji.
Paklausta, kokius žmonės ji turi omenyje, L.Vanagienė atsakyti į tai nesiteikė.
Vos tik nuvilnijus skandalui, Lietuvos dailiojo čiuožimo prezidentas V.Jasutis apkaltino ministrą G.Jakštą dėl šališkos pozicijos ir jau iškart paruoštu pranešimu.
Šią istoriją ketvirtadienį prisiminė ir pats ministras G.Jakštas.
„Prie visų tų kaltinimų turbūt buvo prisidėjęs ir federacijos vadovo pervargimas, ta reakcija neatrodė pakankamai adekvati tai situacijai, kuri buvo. Suprantame, kad kiekviename renginyje gali visko nutikti, klausimas, kaip mes į tai reaguojame ir kaip tai sprendžiame.
Mano nuomone, ta reakcija ir komunikacija apie tą įvykį neatrodė teisinga visų ten dalyvavusių atžvilgiu.
Mano pozicija ir buvo tokia, kad nepuolame dabar nieko nuteisinėti, turime tarnybas, kurias raginame viską ištirti. Neskanus prieskonis, ne kiek tas įvykis, kiek ta reakcija į jį“, – kalbėjo jis.
Tikisi valstybės paramos
Pasibaigus daliojo čiuožimo čempionatui jo organizatoriai viešai gyrėsi, kad tarptautinį renginį suorganizavo be jokio valstybės finansavimo.
Po pirmenybių V.Jasutis toliau laidė kritikos strėles ministrui G.Jakštui ir net teigė, kad jo vietoje būtų atsistatydinęs iš pareigų.
Pats ministras po gautų kaltinimų ramino federacijos prezidentą ir ragino organizaciją finansavimo kreiptis jau pasibaigus renginiui. Šio sprendimo paklausiusi dailiojo čiuožimo federacija pateikė paraišką dėl valstybės paramos.
L.Vanagienės teigimu, paraiškoje yra įrašyta maksimali, pusės milijono eurų siekianti, paramos suma.
„Tos taisyklės yra gana aiškios. Kiekvienais metais yra skelbiamas konkursas ir finansuojami aukšto meistriškumo tarptautiniai renginiai už einamuosius metus.
Po pateikimo yra komisija, kuri atrenka, skiriami balai, o pagal balus yra skiriamas finansavimas. Net nežinau, kurioje vietoje įvyko tas nesusikalbėjimas ar nesitikėjimas, kad renginys nebus finansuojamas, nes, mano supratimu, suprantant, kad tai yra Europos čempionatas, pagal tai priklauso balai, tai turbūt renginys bus finansuojamas.
Nežinau, aš nesu toje komisijoje, laukiame rezultatų“, – samprotavo ministras.
Paklaustas, ar finansavimui gali turėti įtakos artimiausiu metu skelbiamos Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) tyrimo išvados, G.Jakštas atsakė: „Viską įvertins teisininkai, čia jokie politiniai sprendimai neturėtų būti veliami.“
Džiaugėsi prezidento pozicija
Europos dailiojo čiuožimo čempionate sausio 13-ąją bronzos medalį iškovojusi amerikietė šokėja ant ledo A.Reed vasarį trečiąkart pateikė prašymą suteikti jai Lietuvos pilietybę išimties tvarka.
Praėjusiais metais ir 2022-siais amerikietės prašymai buvo atmesti, tikinant, kad sportininkės pastangos integruojantis į šalies visuomenę nėra žymios.
Nesuteikus A.Reed pilietybės, ši sportininkų pora negalėjo varžytis 2022 metų Pekino žiemos žaidynėse, nors buvo laimėję kelialapį šaliai. Vietoj jų į olimpiadą vyko Deividas Kizala ir Paulina Ramanauskaitė.
Praėjusią savaitę amerikietė vėl Migracijos departamentui pateikė oficialų prašymą suteikti jai Lietuvos pilietybę išimties tvarka.
Į šį sportininkės žingsnį pozityviai sureagavo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda.
„Labai stebiu šitą porą, stebėjau jos pasirodymą, jų viešą retoriką, ką jie kalba apie Lietuvą. Kaip jie priima tą garbę atstovauti Lietuvai ir mačiau pasirodymą, kuris lėmė medalį. Ankstesnės mūsų nuorodos į tai, kad reikia nuopelnų, kad jų būtų daugiau, pora tikrai daug ką padarė, kad tie nuopelnai atsirastų ir dėl to aš su kita nuotaika einu į šio klausimo svarstymą“, – praėjusį ketvirtadienį žurnalistams „Knygų mugėje“ kalbėjo prezidentas.
Pasikeitusi G.Nausėdos pozicija pradžiugino ir L.Vanagienę.
„Geriau vėliau nei niekada. Dabar esame tokiame pakilime, džiaugiamės ir norime, kad tik mūsų visų būtų geros emocijos, mūsų laukia pasaulio čempionatas, nebenorime grįžti atgal, einame į priekį, žiūrime toliau.
Jei bus pilietybė, labai realu, kad turėsime dvi šokių ant ledo poras olimpiadoje“, – pridūrė ji.
Pagerbė ir plaukikus
Ketvirtadienį Nacionalinėje sporto agentūroje be dailiojo čiuožimo atstovų taip pat buvo pagerbti ir Dohoje vykusiame pasaulio plaukimo čempionate Lietuvai apdovanojimus iškovoję plaukikai – Rūta Meilutytė ir Danas Rapšys.
Pagerbimo ceremonijoje pasirodė tik 28-erių panevėžietis. R.Meilutytė neatvyko dėl jai Kaune atliktos pėdos operacijos.
Tuo metu už Dohoje iškovotą sidrabro medalį D.Rapšiui buvo įteikta 10 505 eurų premija.