Viename žaliausių Vilniaus mikrorajonų įsikūręs ir šlaite įkomponuotas baseinas oficialiai duris atvėrė vasario viduryje – visas kompleksas praktiškai veikiantis, tetrūksta atidaryti SPA zoną.
„SPA zoną šiais laikais privalo turėti kiekvienas baseinas. Kalbant vaizdžiau, baseinas be SPA – kaip mašina be variklio. Tai ypač aktualu regionuose, nes ten atidarius baseiną nesusirenka tiek žmonių, kurie norėtų tik plaukti. Vilniuje yra kitaip, čia daug norinčiųjų plaukti, bet SPA duoda pridėtinę vertę ir atveria duris įvairesnių poreikių žmonėms“, – paaiškina šio baseino vadovas V.Janušaitis.
Lazdynų baseine gali sportuoti visų vandens sporto šakų atstovai, jau vyko ir ne vienos varžybos. Lazdynų baseino komplekse įrengti du baseinai: vienas 50 m, kitas – 25 m. Abiejų baseinų dugnas pagal poreikį gali būti pakeliamas arba nuleidžiamas ir taip reguliuojamas jų gylis. Nardymo baseino dugnas juda nuo 0 cm iki 5 metrų gylio. Čia yra ir aukščiausias šalyje šuolių bokštelis – 10 m.
Baseine įrengta viena moderniausių saugos sistemų, leidžiančių įvertinti padėtį baseino viduje ir esant poreikiui iškart pranešti gelbėtojams, kad kažkas skęsta. Ši sistema valdoma dirbtiniu intelektu, todėl nuolat mokosi ir tobulėja pati.
„Esu vedęs daugiau nei trisdešimt ekskursijų po baseiną, bet kaskart apima „vau“ jausmas. O per varžybas čia tokia akustika, kad nori nenori nugramzdina į prisiminimus, kai dar pats plaukiau. Nuo šio garso apima jausmas, kad veiksmas vyksta tikrai ne Vilniuje, tikrai ne Lietuvoje, nes taip negali būti“, – įspūdžiais dalijasi V.Janušaitis.
Varžybas baseine gali stebėti apie 1200 žmonių.
Kita naujojo baseino ypatybė – jokio chloro kvapo. Taip yra todėl, kad čia nenaudojamas skystasis chloras, jis gaminamas pagal specialią technologiją ir tiesiausiu keliu vamzdeliais tiekiamas į baseiną, o šio vanduo šildomas itin ekonomiškai – panaudojant iš dušų surinktą vandenį.
Baseino patalpose įrengta didžiulė sporto salė su daugybe naujausių treniruoklių, sausumos šuolių salė.
„Tai išskirtinis projektas tiek miesto, tiek šalies mastu. Lazdynų baseine sukurtos moderniausios Baltijos šalyse baseino erdvės ir įranga. Tokios sporto bazės iki šiol nei Vilniuje, nei apskritai Lietuvoje nebuvo, todėl labai džiaugiuosi, kad mums pavyko atidaryti šį modernų, naujausiomis technologijomis pasižymintį daugiafunkcį centrą, – džiaugiasi Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas. – Šis projektas buvo sudėtingas ir pažėrė ne vieną iššūkį. Pats asmeniškai perėmiau projekto kuravimą jau po pirmojo rangovo bankroto, kai statybos buvo įpusėjusios ir per neuždengtą stogą į vidų lijo. Nebuvo lengva ištaisyti dėl to atsiradusių defektų ir su partneriais projektą įgyvendinti iki atidarymo“, – sudėtingą kelią prisimena meras.
Galutinė baseino kaina – 35 mln. eurų – kiek daugiau nei trečdaliu didesnė, nei planuota iš pradžių. Duris jis turėjo atverti dar 2018 m., tačiau atidarymo teko palaukti dar penkerius metus.
„Būkime atviri, baseino statybos labai neproporcingai išbrango dėl nesąžiningų pirmųjų rangovų ir kai kurių asmenų, šiuo metu figūruojančių įvairiuose tyrimuose ir bylose, veiksmų. Kadangi pirminiai įsipareigojimai buvo neįgyvendinti, statybos darbų pirkimą teko vykdyti iš naujo, jau smarkiai šoktelėjus darbų kainai rinkoje“, – pabrėžia Vilniaus meras.
Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė teisme kovoja su buvusiais rangovais ir siekia išsireikalauti 8,6 mln. eurų žalos atlyginimo.
„Aišku, tokia finansinė žala yra apmaudi – už šias lėšas galėjome suremontuoti dešimtis stadionų arba viešųjų erdvių“, – apgailestauja V.Benkunskas.
„Turime labai kokybišką, aukščiausios klasės vandens sporto šakų bazę. Pagaliau mes kažką pastatėme, kas nėra pigu, bet kokybiška. Kad ir kiek tai kainavo, šis baseinas vertas visų pinigų“, – įsitikinęs V.Janušaitis, kuris per savo karjerą matė daugybę aukščiausio lygio baseinų.
Pasak buvusio plaukiko ir dabartinio vandens sporto šakų komplekso vadovo, Lazdynų baseinas ne prastesnis už didžiųjų plaukimo valstybių – Vokietijos, Švedijos ar Vengrijos baseinus.
„Architektūriniu požiūriu jis apskritai gana unikalus, įsiliejęs į šlaitą. Po atidarymo užsienio rangovai, tiekę metalinį baseiną, pakeliamus dugnus, prašė nuotraukų, dėjosi jas į savo darbų aplanką ir skleidė žinią apie baseiną. Mūsų projektas išties pavyzdinis – ir architektūriniu, ir technologiniu požiūriu.
Projektas – olandų, turinčių daug patirties, dirbusių ne prie vieno baseino. Tikrai turime kuo džiaugtis ir didžiuotis. Nemanau, kad dar pastatysime ką nors panašaus. Kaunas ir Klaipėda turi savo 50 m baseinus, tad poreikio tokiam dideliam vandens sporto šakų kompleksui atsirasti nėra. Vilniuje dar reikėtų kelių vadinamųjų darbinių 50 m ilgio baseinų, bet ne tokio masto“, – svarsto V.Janušaitis.
V.Benkunskas patvirtina, kad Vilniaus miesto savivaldybės planuose – dar trys baseinai. O dabar galima džiaugtis Lazdynų kompleksu, su kurio pranašumais susipažino ir meras.
„Jau teko išbandyti kompleksą, su trenerių priežiūra pabandžiau ir šuolius nuo tramplino. Nors mėgėjui šie dalykai, ko gero, mažiau reikšmingi, akivaizdu, kad baseine įrengtas puikus, kokybiškas inventorius, čia itin estetiškos erdvės. Sistema ateiti į baseiną taip pat labai paprasta ir patogi. Iš vilniečių ir sportininkų girdėjau gerų atsiliepimų. Žmonės pasidalija ir savo pastebėjimais, ką būtų galima patobulinti, tačiau tai gana smulkūs dalykai, kuriuos nesudėtinga pakoreguoti“, – sako V.Benkunskas.
Mėnesinis Lazdynų baseino abonemento mokestis siekia 79 eurus, bet sutartį sudarant metams kaina sumažėja iki 45 eurų. Vienkartinis apsilankymas – 9 eurai.
Visos šios kainos – mažiausios tarp Baltijos šalių.
Skaičiai ir faktai
Lazdynų baseinas veikė nuo 1980 m., bet 2017 m. buvo nugriautas, nes neatitiko šiuolaikinių standartų.
Naujasis baseinas duris turėjo atverti 2018-ųjų pabaigoje, bet bankrutavus pagrindiniam rangovui UAB „Active Construction Management“ (buvusi „Irdaiva“) statybos užsitęsė.
Galiausiai baseinas buvo atidarytas 2023 m. vasario 15 d.
Statybų kaina – 35 mln. eurų. 8,6 mln. eurų Vilniaus miesto savivaldybė bando prisiteisti iš buvusių rangovų.
Komplekse įrengti 25 ir 50 m baseinai. Tai yra nuolatinė plaukikų, šuolininkų į vandenį, vandensvydininkų, penkiakovininkų bei triatlonininkų sporto bazė.
Baseino adresas – Erfurto g. 13, Vilnius, Lietuva.
Bendras pastato sklypo plotas – 11 500 kv. m.
Baseiną projektavo Jovilė Porvaneckaitė, Antanas Dagelis, Andrius Vilčinskas, Erikas Slangenas.
Architektai – „Cloud architektai“, partneriai – „Slangen&Koenis“, „Sweco Lietuva“.