„Tai tie kovotojai, kurie vyksta kažką nuveikti Japonijoje ant tatamio. Vargu ar surasite kas planuoja tik paskraidyti 16 valandų į priekį ir atgal“, – stovėdamas su rinktinės nariais kalbėjo daugkartinis Lietuvos ir Europos kiokušin karatė čempionas, pirmasis mūsų šalies kiokušin karatė pasaulio čempionas 48-erių Paulius Klapatauskas.
Japonijos sostinės „Metropolitan Gymnasium“ arenoje spalio viduryje dvi dienas vyks 13-asis pasaulio čempionatas absoliučioje svorio kategorijoje. Į jį suvažiuos tik žemynų ir planetos čempionatų čempionai ir prizininkai.
Kas ketverius metus Japonijoje vykstančiame ir karatė olimpiada vadinamame čempionate varžysis iš viso 128 vyrai ir 64 moterys. Šiemet pirmą kartą vyks ir kata rungtis, kurioje grumsis 32 geriausi šios rungties atstovai.
Lietuvos vyrų rinktinę šių metų čempionate sudarys šie kovotojai: Lukas Kubilius, Eventas Gužauskas, Edgardas Sečinskis, Paulius Žimantas, Justinas Kvietka, Antanas Klibavičius, Laurynas Vaičikauskas, Domas Sutkus.
Moterų varžybose grumsis Brigita Svinkūnaitė, Marija Sekunda, Brigita Gustaitytė, Julija Balčiūtė, Aneta Meškauskienė, Valenina Kurmin.
Kata rungtyje kovos Diana Mačiūtė, Raminta Makackaitė, Matas Sasnauskas, Tomas Zienius.
Dar 1954-aisiais planetos imtynių čempionatui pastatytoje ir 2020-ųjų Tokijo olimpiadai renovuotoje „Metropolitan Gymnasium“ arenoje dar nė karto vyrų varžybose aukščiau Japonijos vėliavos nekilo kitos valstybės pagrindinis simbolis.
Visus 12 čempionatų laimėjo japonai, o arčiausiai to, kad nutrauktų Tekančios saulės šalies atstovų dominavimą buvo 1997-siais iki lemiamos akistatos nepralaimėjęs vokietis Muzafferas Bacakas, 2007-siais finale kovęsis lietuvis Donatas Imbras ir praėjusiame čempionate 2019-siais lemiamų smūgių neatlikęs lenkas Macejus Mazuras.
Kituose čempionatuose, į kuriuos vidutiniškai susirenka 72 valstybių kiokušin karatė meistrai, dominavo tik japonai, kurie lemiamose akistatose išsidalindavo laurus.
„Šis pasaulio čempionatas bus tryliktas. Pas mus tai velnio tuzinas – gali įvykti kažkas netikėto. Gal japonams... Bet pas juos toks neigiamas skaičius yra keturi. Tai lyg jiems tas 13-asis ir nieko nereiškia, bet mes žiūrime pagal save – manykime, bus kažkas velniškai istoriško su šiuo čempionatu“, – šypsojosi Vilniaus oro uoste rinktinės treneris 2001 metų pasaulio čempionas Paulius Klapatauskas.
– Kaip sportininkas ir treneris pasaulio čempionate dalyvausite jau dešimtą kartą. Kokią mintį siekiate perteikti kovotojams, ką siūlote suprasti apie šias pirmenybes?, – lrytas.lt paklausė P.Klapatausko.
– Tai labai individualus dalykas. Nėra kažkokios vienos aiškios formulės. Tam, kad kažką patartum, tu turi itin gerai pažinti rinktinės narį – vienus reikia stumti, kitus gal ir „gesinti“. Šios varžybos – tai jau savotiškas žaidimas ne tik ant tatamio, o ir galvoje.
Reikia nusiraminti ir neperskubėti, kažkiek plaukti pasroviui ir kovos metu atlikti namų darbus.
Ir svarbiausia – neprisigalvoti kažkokių papildomų baubų bei nepradėti perdeginėti. Žinoma, lengva komentuoti – vieną kartą tokie patarimai turi naudos, kitą, žiūrėk, apskritai yra niekiniai.
– Kaskart Lietuvos rinktinė važiuoja nugalėti. Kelis kartus tiek vyrai, tiek ir moterys kovojo finale. Galima sakyti, kad ši rinktinė nusiteikusi sukurti istoriją?
– Jei sakyčiau kitaip, galimai sėdėčiau namie (juokiasi). Tiek darbo įdėta tikrai ne tam, kad turistautume. Kaip ir visada, sakau tokią trafaretinę, bet vis dėlto tiesą – mūsų tikslas čempionato tinklelyje nužygiuoti kuo toliau.
Sportininkams visada sakau – kuo daugiau kovų turite, tuo geriau – vadinasi artėjate medalių link.
– Pristatant pasaulio kiokušin čempionato plakatą jame atsirado lietuvio Evento Gužausko nuotrauka šalia Japonijos kiokušin karatė meistro Kembu Iriki. Tai kažką reiškia?
– Paprasta matematika – Eventas yra 2022 metų pasaulio čempionas pagal svorio kategorijas. Jis prestižiškausios svorio kategorijos – sunkiasvorių – čempionas.
Jie net neturėjo pasirinkimo ir privalėjo prie savojo kovotojo įdėti geriausią sunkaus svorio kategorijos pasaulio čempioną.
Gaila, kad mes pasaulio čempionais ne taip dažnai būname – tuomet priprastume prie mūsų sportininkų veidų ant japoniškų pirmenybių plakatų.
– Kokios jūsų prognozės. Kas iš lietuvių pasaulio čempionate žengs toliausiai?
– Esu treneris ir negaliu prognozuoti. Noriu, kad visi eitų. Bet, kaip sakiau, yra ir tam tikra matematika – galima paskaičiuoti, kas turi daugiausiai šansų, kas galėtų nueiti toliausiai.
Jei pasaulio čempionas yra Eventas Gužauskas, tai būtų nelogiška kalbėti, kad jis nėra favoritas. Bet kelias titulo link labai sunkus – reikia laimėti 8 kovas. O tai velniškai sunku.