„Nepaprastai svarbu, kad čia, Vilniuje, galime pagerbti didvyrius – tiek lenkus, tiek lietuvius, nepabijojusius stoti į kovą su sovietų užpuolikais, – sakė Lenkijos Respublikos ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Andrzejus Dudzińskis. – Žvelgiant į tai, kiek daug bendros istorijos elementų turi Lenkija ir Lietuva, kaip Abiejų Tautų Respublika, bėgimas taip pat puikiai įsirašo į šių metų Lenkijos ambasadų ir institutų užsienyje organizuojamas Lenkijos paveldo dienas #PolishHeritageDays, kurių globėjas yra nepaprastai simbolinė lenkų ir lietuvių santykiams asmenybė, gyvenęs Vilniaus Užupyje, Witoldas Pileckis“.
Pirmą kartą šio bėgimo istorijoje vyko pusmaratonio rungtis. Kiek daugiau nei 21 km greičiausiai nubėgo Lietuvoje gyvenantis olandas Frankas van Lieshoutas. Savo klubą įkūręs ir ekstremalaus bėgimo su kliūtimis (OCR) treniruotes Vilniuje rengiantis olandas finišavo per 1 val. 16 min. 57 sek.
Antrąją vietą užėmė Martynas Rašinskas (1:22.13), trečiąją – Vytautas Gražys (1:23.27). Šeštąją poziciją tarp vyrų užėmė žinomas Lietuvos ultra bėgikas Ruslanas Seitkalijevas.
„Smagu varžytis netoli namų, o taip pat tai buvo puiki galimybė pasitikrinti savo formą pusmaratonio distancijoje. Žiemą neturėjau daug nuoseklių treniruočių sau, nes didžiąją laiko dalį skyriau treniruodamas kitus.
Dabar prasidėjo pasiruošimas antrai sezono daliai, kur svarbiausi mano tikslai yra Nyderlandų bekelės bėgimo čempionatas bei pasaulio OCR pirmenybės, – kalbėjo F. van Lieshoutas. – „Vilkų takų“ bėgimas man patiko, nes jis nebuvo nuobodus, čia buvo keletas posūkių ir nedidelių pakilimų. Nuo to bėgti tik įdomiau.“
Olandas šypsojosi, paklaustas apie nemalonų orą: „Esu iš Nyderlandų, todėl esu įpratęs bėgioti per lietų. Man oras buvo puikus, nes temperatūra nebuvo tokia žema, kad jausčiausi nepatogiai“.
Penkta tarp visų dalykų finišavo ir moterų tarpe nugalėtoja tapo Monika Naskauskė – 1 val. 25 min. 44 sek. Antra buvo Lina Buinauskaitė (1:45.42), trečia – Evelina Šalomskaitė (1:46.34).
„Pagal planą turėjau ilgesnę treniruotę nei įprastai, todėl prieš kelias savaites nusprendžiau užsiregistruoti į varžybas. Dažniausiai per treniruotes bėgu viena, tad pagalvojau, jog bėgti su grupele žmonių bus smagiau. Tikslo greitai bėgti ir tuo labiau laimėti neturėjau. Siekiau bėgti su grupele ir man tai patiko“, – džiaugėsi M. Naskauskė.
Anksčiau M. Elenska, kuri pati yra baigusi Lenkų mokyklą, yra nugalėjusi „Vilkų takų“ 10 km distancijoje. Ji teigia, kad pusmaratonio atsiradimas tik padidina šio renginio patrauklumą.
„Yra daug mėgėjų bėgikų, kurie nori savo išbandyti šioje distancijoje. Visgi tai ne tik varžybos, kur kiekvienas varžovu su kiekvienu. Labai svarbus aspektas yra bendruomenės kūrimas, kuomet kiekvienas palaiko vienas kitą. Man buvo labai smagu bėgti Vingio parke, savo pažįstamoje bei mylimoje namų trasoje“, – teigė M. Naskauskė.
10,5 km distancijoje nugalėjo Andrius Šipkinas (36.23), aplenkęs Egidijų Juzonį (37.27) ir Simą Stasiukaitį (38.52). Moterų prizininkėmis tapo Lina Vasiljevienė (43.05), Ugnė Baltrušaitytė (48.20) ir Greta Briedytė (49.07).
5,2 km trasą greičiausiai įveikė Dzmitrijus Dabravolskis (17.21) ir Danielė Šatikaitė (21.33).
Didelis būrys žmonių sudalyvavo 1963 m bėgime, kuris simbolizuoja 1963 metus, kuomet buvo užmuštas paskutinis Pamirštasis karys Jozefas Franczakas, slapyvardžiu „Lalek“.
Lenkijos ambasados Gynybos, karo, jūrų ir aviacijos atašė pulkininkas Sławomiras Pawlikowskis, dėkodamas gausiai susirinkusiems į šią ypatingą sporto šventę, skirtą Pamirštiems kariams atminti, pabrėžė, kad dalyvaudami šios dienos bėgime liudijame, jog prisimename šiuos didvyrius. Didvyrius, kurie yra pilietiškumo ir patriotizmo pavyzdys. „Todėl ypač džiaugiuosi gausiu vaikų ir jaunimo dalyvavimu, tai patvirtina, kad šis atminimas bus gerbiamas ir saugomas“, – pridūrė plk. S. Pawlikowskis.
Bėgimo nugalėtojai kiekvienoje amžiaus kategorijoje buvo apdovanoti atminimo taurėmis, o visi finišo liniją pasiekę dalyviai – atminimo medaliais.
Bėgimo idėją 2013 m. iškėlė Lenkijoje veikiantis Laisvės ir demokratijos fondas (Fundacja Wolność i Demokracja). Pirmajame bėgime Lenkijoje dalyvavo 50 dalyvių. Vėliau jis sparčiai plėtėsi, o 2020 metas jau vyko daugiau nei 300 miestų Lenkijoje ir užsienyje. Kasmet bėgimai Pamirštiems kariams atminti organizuojami už Lenkijos ribų, pvz. Čikagoje, Londone, Niujorke ar Vienoje.