Būrį irklavimo meistrų išugdęs klaipėdietis Liudvikas Mileška žvelgia tik į priekį

2023 m. vasario 19 d. 12:38
Klaipėdos „Švyturio“ arenoje vykusioje iškiliausių uostamiesčio sportininkų pagerbimo šventėje garbingiausias apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus įteiktas anksčiau ne kartą geriausiu Lietuvos irklavimo treneriu išrinktam Liudvikui Mileškai, kuris jau daugiau kaip 40 metų ugdo sportininkus ir nesirengia padžiauti irklų.
Daugiau nuotraukų (40)
Mintyse - nauji sumanymai
Didžiausioje uostamiesčio arenoje surinkę sporto bendruomenės atstovai visi kaip vienas pašoko iš vietų, kai Klaipėdas meras Vytautas Grubliauskas Klaipėdos irklavimo centro (KIC) steigėjui ir direktoriui, Lietuvos nusipelniusiam treneriui L.Mileškai įteikė prizą už viso gyvenimo nuopelnus - menininko Alfonso Lekavičiaus sukurtą liepsnojančio fakelo formos skulpūrėlę.
„Kažkada L.Mileška varžybose raškė medalius, bet dar daugiau apdovanojimų pelnė jo auklėtiniai - aukščiausio meistriškumo sportininkai, atstovavę nacionalinę irkluotojų rinktinę tarptautinėse varžybose. Kai jis tris kadencijas vadovavo Klaipėdos sporto tarybai - tada mieste atsirado sporto klasės, įsteigtos stipendijos talentingiausiems sportininkams, vasarą Danės upėje pradėjo šurmuliuoti spalvingi vandens sporto festivaliai“, - nominato nuopelnus prisiminė V.Grubliauskas.
Jau anksčiau už nuopelnus keturiais vyriausybiniais medaliais įvertintam L.Mileška buvo įteiktas ir garbingiausias Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ženklas – „Olimpinė žvaigždė“. Klaipėdietis neslėpė, kad smagu gauti bet kokį apdovanojimą, tačiau miesto, kuriame jis daug metų gyvena ir dirba, žmonių, kurie jį gerai pažįsta, pripažinimas yra itin svarbus ir malonus
„Rankų dar nenuleidžiu, brandinu naujus planus, tikiuosi, kad šis mielas prizas man nebus paskutinis“, - dėkodamas už uostamiečio sporto bendruomenei už jo darbų įvertinimą dar sulaukti ir kitokių apdovanojimų vylėsi humoro nestokojantis ilgametis Klaipėdos irklavimo centro vadovas.
Inžinierius tapo treneriu
Save tikruoju klaipėdiečiu vadinantis L.Mileška išaugo šalia Dangės upės. Vaikystėje žaidė krepšinį, gainiojo kamuolį futbolo aikštėje, domėjosi lengvaja atletika, boksu, kol keliai galiausiai atvedė į irklavimo bazę Gluosnių skesgatvyje. Anais laikais ten treniravosi daugelis jo bendraamžių.
Išmėgintas įvairias sporto šakas nurungė akademinis irklavimas. Gal todėl, kad apšiurusi bazė su mediniais elingais buvo šalia L.Mileškos namų, visi senamiesčio vaikai ten traukdavo. Paskui jis skynė laurus Lietuvos irklavimo varžybose, buvo tapęs čempionu dviviečių be vairininko valčių klasėje.
„Baigęs technikos mokslus dirbau inžinieriumi įmonėje, bet Klaipėdos sporto vadovų įkalbėtas sutikau laikinai treniruoti irkluotojus. Niekada nesigailėjau sugrįžęs į sportą. Dešimt metų derinau inžinieriaus pareigas ir darbą irklavimo bazėje, o paskui tapau nuolatiniu treneriu“, - pasakojo per savo ilgametę karjerą daug garsių sportininkų išugdęs L.Mileška.
Tarp jo auklėtinių - olimpiečiai irkluotojai Zigmas Gudauskas, Ričardas Bukys, Violeta Lastakauskaitė, Violeta Bernotaite, Einaras Šiaudvytis. Kelios dešimtis L.Mileškos treniruotų sportininkų Europos ir pasaulio suaugusiųjų, jaunimo, jaunių čempionatuose iškovojo įvairių spalvų medalius. Jis ne kartą buvo renkamas geriausiu Lietuvos irklavimo treneriu.
Danės regatų patriarchas
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, irkluotojams atsivėrė keliai į platųjį pasaulį - L.Mileškos treniruojama Klaipėdos aštuonvietė puikiai pasirodė Australijoje, Didžiojoje Britanijoje vykstančiose karališkosiose Henlėjaus taurės regatose. Klaipėdiečiai laimėjo prestižines regatas Delfte (Olandija), Racenburge (Vokietija), Kopenhagoje (Danija), Nante (Prancūzija).
Pirmųjų klaipėdietiškų Danės regatų dalyvis L.Mileška daug prisidėjo, kad šios irklavimo sezono Lietuvoje pabaigą žyminčios varžybos įgytų tarptautinį statusą, išgarsėtų, priviliotų kuo daugiau įvairaus amžiaus ir meistriškumo sportininkų. Dabar jose noriai dalyvauja ir olimpiečiai, ir pradedantys irkluoti sportininkai, senjorų įgulos, jų startus upėje lydi gera nuotaika.
L.Mileška bene labiausiai džiaugiasi prieš dvejus metus Klaipėdoje kapitališkai rekonstruota irklavimo centro baze, kuri anksčiau atrodė apgailėtinai: “Daugelį metų sportavę nepavydėtinomis sąlygomis dabar galime naudotis šiuolaikiškomis treniruoklių salėmis, dušinėmis, elingais, įrengti kabinetai treneriams“.
Klaipėdos irklavimo centre šiuo metu treniruojasi keli šimtai sportininkų. KIC ir Lietuvos irklavimo federacijos pastangomis atgaivintas vandens sportas Telšiuose - prie Masčio ežero jau irgi atsirado prieplaukų sportinėms valtims. L.Mileškos svajonė – išplėtoti irklavimo sporto bazių tinklą visame pajūrio regione ir Žemaitijoje.
Laurus raško ir senjorai
„Mažesniuose miesteliuose, kur yra natūralių vandens telkinių, išugdyti jauni sportininkai galėtų studijuoti Klaipėdos universitete ir tobulinti savo įgūdžius mūsų irklavimo centre - tereikia noro, daugiau daugiau vietinės valdžios iniciatyvų“, - įsitikinęs L.Mileška.
KIC jau parodė sektiną pavyzdį – pavasarį rengia irklavimo regatas Klaipėdą ir Nemuno žemupį jungiančiame Karaliaus Vilhelmo kanale. Ši gerokai apleista, bet į Lietuvos valstybinės reikšmės vidaus vandens kelių sąrašą įtraukta 22 kilometrų ilgio keleivinės ir pramoginės laivybos trasa tinka ir irkluotojams.
Irklavimo sportas nuo paauglystės grūdino L.Mileškos charakterį, padėjo jam atsiskleisti, įgyvendinti ne vieną sumanymą. Jis pats nuolat tobulinosi įvairiuose trenerių kvalifikacijos kėlimo kursuose ir kitus skatino tai daryti, pastaruoju metu įgijo licenziją treniruoti irkluotojus su negalia – tai dar viena svarbi KIC veiklos sritis.
Kartu su buvusiu futbolininku pranciškonų vienuoliu broliu Benediktu, paramos onkloginėmis ligomis sergantiems žmonėms akcijos "Vilties bėgimas" iniciatoriumi, R.Mileška plečia labdaringų darbų ribas - įsigijęs specialų inventorių KIC organizuoja Danėje irklavimo regatas "Vilties yriai", kuriose dalyvauja sportininkai su negalia.
"Kai dirbi mėgstamą darbą, neskaičiuoji laiko, tada tiesiog negali nesisekti. Apie amžių aš negalvoju, nesidairau atgal. Irklų iš rankų dar ilgai nepaleidau – teko išbandyti jėgas pasaulio senjorų irklavimo čempionatuose“, - pasakojo be judėjimo savo gyvenimo neįsivaizduojantis L.Mileška.
Tiesa, vėliau jį paviliojo krepšinis – treniruojasi su bendraamžiais. Rezultatai akivaizdūs – uostamiesčio senjorų komandos „Neptūnietis“ vadovas L.Mileška yra Europos krepšinio senjorų turnyrų vicečempionas bei prizininkas, kartą džiaugėsi pasaulio čempionate iškovotu bronzos medaliu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.