Šeštadienį kiokušin karatė planetos pirmenybėse pagal svorio kategorijas Lietuva „neteko“ penkių kovotojų iš 12, kurie atsisveikino su viltimis išgirsti savo pavardes per apdovanojimų ceremoniją. Tarp mūsiškių buvo ir dukart planetos vicečempionė bei trečiosios vietos laimėtoja Inga Mikštaitė.
Į pusfinalius 55–60 kg svorio kategorijoje galingai ir be didesnių kalbų prasimušė Rūta Brazdžionytė, o virš 60 kg kelialapis atiteko Brigitai Gustaitytei, kurios jau kišenėje turi mažiausiai turnyro bronzą.
R.Brazdžionytės ketvirtfinalio akistata tapo šiek tiek sensacinga. Mat kovos teisėjas buvo priverstas pripažinti savo klaidą ir viešai atsiprašyti už ją.
R.Brazdžionytė ketvirtfinalyje santykius aiškinosi su kazache Ioanna Belych. Po pirmojo kovos raundo du teisėjai skyrė pergalę lietuvei, o vienas – Kazachstano atstovei.
Pats tatamio teisėjas iš Japonijos aiškiai parodė, kad jo kovos simpatijos yra R.Brazdžionytės pusėje. Tačiau po to jis netikėtai gestu parodė lygiąsias ir kovos pratęsimą, o ne užbaigė akistatą rezultatu 3:1.
Jau įsibėgėjus papildomoms dviems minutėms, kovų komisarai nutraukė ją ir pradėjo aiškintis situaciją peržiūrint vaizdo įrašą. Arbitras buvo pakviestas pasižiūrėti, ką jis buvo nutaręs ir kokius sprendimus priėmė pats.
Jis iškart pradėjo teisintis. Po kelių akimirkų į rankas mikrofoną paėmęs japonų arbitras viešai atsiprašė už klaidą tiek kovotojų, tiek ir žiūrovų ir tuoj pat skyrė pergalę lietuvei.
R.Brazdžionytė pusfinalyje sekmadienį susikaus su Hondrūro ir netikėtai Japonijos barjerus įveikusią švedę Mirjam Bjorklund. Tačiau jau aišku, kad lietuvė jau garantavo sau brobzą apdovanojimą.
Vyrų grupėje pirmąjį varžybų etapą įveikė visi šeši mūsų sportininkai, o Juras Sokolovas ir Orestas Abazorius savųjų egzotinių šalių varžovų ant tatamio šešioliktfinalyje taip ir nesulaukė, nors pastarieji registravosi turnyrui. Tai buvo Pietų Afrikos Respublikos sportininkas ir Nepalo atstovas.
Antrame rate – aštuntfinalyje – savo kovą pralaimėjo Paulius Žimantas, o J.Sokolovas tik po dramatiškos akistatos ir dviejų pratęsimų džiaugėsi laimėjimu prieš japoną Daiki Kato.
Sekmadienį toliau medalių svorio kategorijojoe 75–85 kg tęs Justinas Kvietka, J.Sokolovas, virš 85 kg – E.Gužauskas, E.Sečinskis, O.Abazorius.
Šiems sportininkams sekmadienį teks laimėti bent dar vieną kovą, kad garantuotų
Mūsų šaliai atstovauja ir dėl medalių keturiose vyrų ir keturiose moterų svorio kategorijose varžosi 12 sportininkų: Juras Sokolovas (Vilniaus „Saulės Ženklas“; svorio kategorija iki 85 kg), Justinas Kvietka (Kauno „Rifas“; iki 85 kg), Eventas Gužauskas („Shodan“; virš 85 kg), Paulius Žimantas (Akmenės „Energija“; virš 85 kg), Edgardas Sečinskis („Saulės Ženklas“; virš 85 kg), Orestas Abazorius („Saulės Ženklas“; virš 85 kg), Brigita Svinkūnaitė („Rifas“; iki 50 kg), Evelina Bidžanova (Vilniaus „Atemi“; iki 55 kg), Rūta Brazdžionytė („Saulės Ženklas“; iki 60 kg), Inga Mikštaitė (Kauno „Kariai“; iki 60 kg), Aneta Meškauskienė (Anykščių „Takas“; virš 60 kg) ir Brigita Gustaitytė (Vilniaus „Budora“; virš 60 kg).
Jau pirmoje savo šešioliktfinalio kovoje daugkartinė Europos ir čempionatų prizininkė I.Mikštaitė svorio kategorijoje 55–60 kg susitvarkė su varžove iš Irano Rezvan Kosari Kakhki 4:0.
Aštuntfinalyje lietuvė ant tatamio susikirto su vengre Lili Mezo. Po pagrindinės kovos prireikė ir pratęsimo, per kuri jaunoji Vengrijos atstovė sugebėjo įrodyti persvarą ir laimėjo 5:0.
Svorio kategorijoje nuo 50 iki 55 kg pirmąją kovą laimėjo Evelina Bidžanova, sugebėjusi įveikti Daną Abduraimovą (Kazachstanas) 4:0.
Tačiau jau ketvirtfinalyje jos laukė varžovė iš Japonijos Sayaka Kato, kuri per vieną raundą sugebėjo įveikti Lietuvos atstovę 5:0.
Po pirmosios savo kovos svorio kategorijoje iki 50 kg kovą varžybas baigė Brigita Svinkūnaitė, nusileidusi japonei Misaki Utsunomiya net 0:5.
Savo kovas svorio kategorijoje virš 60 kg sėkmingai pradėjo Brigita Gustaitytė, kuri 4:0 palaužė vengrę Reka Kerekes.
Ketvirtfinalyje ji kovėsi su japone Kokona Noumura ir šioje dvikovoje prireikė net dviejų pratęsimų. Tik kai teisėjai galutinai turėjo apsispręsti, jie skyrė pergalę lietuvei 3:2.
Sekmadienį pusfinalyje lietuvė kausis su bulgare Ivanka Popova.
Svorio kategorijoje virš 60 kg visa galva aukštesnė Aneta Meškauskienė kovojo aštuntfinalyje su nediduke japone Yuina Koizumi ir šioje kovoje prireikė net dviejų pratęsimų.
Vis dėlto pasibaigus kovai teisėjų sperndimas išsiskyrė – keturi buvo už Japonijos sportininkės pergalę, o vienas – už lietuvės.
55–60 kg svorio kategorijoje į ketvirtfinalį pateko Rūta Brazdžionytė, kuri po vieno raundo kovos palaužė japonę Ayane Umezawa 4:0.
Itin keistai pasibaigė R.Brazdžionytės ketvirtfinalio kova su kazachstaniete Ioanna Belych. Po pirmojo kovos raundo du teisėjai skyrė pergalę lietuvei, o vienas – Kazachstano atstovei.
Pats tatamio teisėjas iš Japonijos parodė, kad jis skiria pergalę R.Brazdžionytei, tačiau po to gestu parodė lygiąsias ir kovos pratęsimą.
Jau įsibėgėjus papildomoms dviems minutėms, kovų komisarai nutraukė ją ir pradėjo aiškintis situaciją per vaizdo peržiūros sistemą.
Tuomet į rankas mikrofoną paėmęs japonų arbitras atsiprašė už savo klaidą ir tuoj pat skyrė pergalę lietuvei. Ji pusfinalyje sekmadienį susikaus su Hondūro ir netikėtai Japonijos barjerus įveikusią švedę Mirjam Bjorklund.
Vyrų kovas aštuntfinalyje svorio kategorijoje 75–85 kg pradėjęs Justinas Kvietka nepaliko jokių šansų iraniečiui Mehdi Salehi ir nugalėjo jį 5:0.
Aštuntfinalyje jis varžėsi su vengru Gergely Fekete ir jau po pirmojo raundo šventė įtikinamą pergalę 5:0.
Šioje svorio kategorijoje be kovos į aštuntfinalį pateko Juras Sokolovas, nes kovoti turėjęs kazachstanietis Artūras Kovalenka nepasirodė ant tatamio.
Svorio kategorijoje virš 85 kg pirmąjį etapą be vargo pradėjo Eventas Gužauskas, palaužęs iranietis Ali Nasarovedi 4:0.
Aštuntfinalyje jis pirmasis iš lietuvių užbaigė kovą anksčiau laiko, nurungęs vengrą Adamą Davidą.
Taip pat pirmoje dvikovoje ramiu rezultatu 5:0 prieš iranietį Seyedą Sajadą Razavi įveikė ir į aštuntfinalį prasimušė Edgars Sečinskis.
Dar vienas mūsų atstovas šioje svorio kategorijoje Orestas Abazorius į aštuntfinalį pateko be kovos, nes PAR kovotojas Phumelela Mhlongo nepasirodė ant tatamio per nustatytą laiką.
Šis čempionatas turėjo įvykti 2021-siais, tačiau dėl COVID-19 pandemijos jis buvo atidėtas metams
Į Kelcus palaikyti Lietuvos atstovų atvyko ir nemenkas sirgalių būrys: 7 tūkstančių žiūrovų arenoje jų susirinko daugiau kaip 300 lietuvių.
Iš viso lietuviai per kas ketverius metus vyksiančių svarbiausių kiokušin karatė pagal svorio kategorijas turnyrų istoriją yra triumfavę penkis kartus.
Dukart tai padarė „plaktuko“ pravardę pasaulyje turėjusi Margarita Čiuplytė, nugalėtojų taurę kėlusi 2009-siais Rusijos Sankt Peterburgo mieste ir 2013 metais – Vilniaus „Siemens“ arenoje, po kartą – Roma Mikšytė (1997), Paulius Klapatauskas (2001) ir Orestas Procas (2013).
Pasaulio vicečempionų titulus namo atsivežė kur kas daugiau sportininkų – septyni: 1997 metais Ona Jomantaitė, 2001-siais – Jurgita Tumaitė, Sandra Stanevičiūtė ir Gediminas Tankevičius, 2005 metais Donatas Imbras, 2013-siais Lukas Kubilius ir prieš trejus metus Astanoje I.Mikštaitė. Bronzos medalių laimėtojais yra tapę 2013-siais Andrius Miseckas, Diana Mačiūtė, Rita Pivoriūnaitė, Gabija Gudeliauskaitė ir Diana Balsytė, 2017 metais L.Kubilius (2017) ir 2009-siais bei 2017 metais – I.Mikštaitė.
Lietuvos kiokušin karatė rinktinės kovos pasaulio čempionate
Moterys:
iki 50 kg
aštuntfinalis
Brigita Svinkūnaitė – Misaki Utsunomiya (Japonija) 0:5.
50–55 kg
aštuntfinalis
Evelina Bidžanova – Dana Abduraimova (Kazachstanas) 4:0.
ketvirtfinalis
E.Bidžanova - Sayaka Kato (Japonija) 0:5
55–60 kg
šešioliktfinalis
Inga Mikštaitė – Rezvan Kosari Kakhki (Iranas) 4:0.
aštuntfinalis
I.Mikštaitė – Lili Mezo (Vengrija) 0:5.
aštuntfinalis
Rūta Brazdžionytė – Ayane Umezawa (Japonija) 4:0.
ketvirtfinalis
R.Brazdžionytė – Ioanna Belych (Kazachstanas) 3:1
Kelialapis į pusfinalį, kur kovos su švede Mirjam Bjorklund.
virš 60 kg
aštuntfinalis
Aneta Meškauskienė – Yuina Koizumi (Japonija) 1:4
aštuntfinalis
Brigita Gustaitytė – Reka Kerekes (Vengrija) 4:0.
ketvirtfinalis
B.Gustaitytė - Kokona Noumura (Japonija) 3:2
Kelialapis į pusfinalį, kur kovos su bulgare Ivanka Popova.
Vyrai:
75–85 kg
šešioliktfinalis
Juras Sokolovas – Artūras Kovalenko (Kazachstanas) – be kovos
aštuntfinalis
J.Sokolovas - Daiki Kato (Japonija) 5:0
šešioliktfinalis
Justinas Kvietka – Mehdi Salehi (Iranas) 5:0
aštuntfinalis
J.Kvietka - Gergely Fekete (Vengrija) 5:0
virš 85 kg
šešioliktfinalis
Eventas Gužauskas – Ali Nasarovedi (Iranas) 4:0.
aštuntfinalis
E.Gužauskas - Adamas Davidas (Vengrija) - pergalė anksčiau laiko.
šešioliktifinalis
Edgardas Sečinskis – Seyedas Sajad Razavi (Iranas) 5:0.
aštuntfinalis
E.Sečinskis - Sota Ochai (Japonija) - pergalė anksčiau laiko
šešioliktfinalis
Paulius Žimantas – Bishinu Bahadur Sharki (Nepalas) - be kovos
aštuntfinalis
P.Žimantas - Kodai Suzuki (Japonija) 0:3
šešioliktfinalis
Orestas Abazorius – Phumelela Mhlongo (Pietų Afrikos Respublika) - be kovos.
aštuntfinalis
O.Abazorius - Takeru Osaka (Japonija) 5:0.