„Gana yra gana! Pasirašiau dekretą, kuriuo išbraukiau M.Drobiazko ir P.Vanagą iš apdovanotųjų sąrašo pažeminus apdovanotojo vardą.
Neabejoju, kad ledo šokių pora buvo puikūs sportininkai, tačiau nuopelnus Lietuvos valstybei, už kuriuos buvo įvertinti dar 2000 metais, jie nutrynė cinišku poelgiu dalyvauti komerciniame renginyje Sočyje tuo metu, kai Ukrainos karo verpetuose liejasi nekaltų žmonių kraujas.
Geriausiu atveju tai politinis vištakumas, blogiausiu – spjūvis nukautų kūdikių, vaikų, moterų ir senelių atminimui“, – taip sprendimą atimti valstybinius apdovanojimus iš tituluotos ledo šokių poros vakar savo feisbuko paskyroje komentavo šalies prezidentas Gitanas Nausėda.
Rusijoje gimusi, bet ukrainiečių kraujo turinti 50-metė M.Drobiazko ir pora metų vyresnis lietuvis P.Vanagas, nepaisydami visuomenės spaudimo ignoruoti Kremliaus atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žmonos Tatjanos Navkos organizuojamą renginį Sočyje, vis dėlto antradienį pasirodė spektaklyje „Gulbių ežeras“.
Galimybės ten nešokti M.Drobiazko ir P.Vanagas, panašu, net nesvarstė. Vietoj to, likus kelioms dienoms iki pasirodymo per „Gulbių ežerą“, M.Drobiazko savo instagramo paskyroje prabilo Rusijos rašytojo Bulato Okudžavos žodžiais.
„Pirmiausia nuteiskite patys save,/Išmokite tokio meno,/O tik po to teiskite priešą savo/Ir kaimyną visoje žemėje./Pirmiausia išmokite sau/Neatleisti net už vienintelę klaidą,/Ir tiktai tada rėkite savo priešui,/Kad jis priešas ir kad jo nuodėmės sunkios./Kaukitės su savyje – ne kitame – esančiu priešu,/O kai jį nugalėsite,/Nebeteks niekada paikai, kvailai elgtis,/Nes tapsite jūs žmogumi“, – rašė M.Drobiazko.
Motina atsiprašė
Tarptautinėse varžybose Lietuvai atstovavusių ledo šokėjų sprendimas dalyvauti renginyje Rusijoje, kuri jau kone pusmetį Ukrainoje žudo taikius gyventojus ir šluoja nuo žemės paviršiaus šios šalies miestus, įaudrino mūsų šalies visuomenę.
Nuošalyje neliko ir Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė, P.Vanago motina Lilija Vanagienė. Moteris išplatino pranešimą, kuriame rašė: „Man labai skaudu, plyšta širdis ir neramu dėl mano vaikų priimto sprendimo. Nuoširdžiai atsiprašau tų žmonių, kuriuos tai įskaudino ir nuvylė.
Bet savo suaugusiems vaikams negaliu nurodinėti ar kaip kitaip įsakyti, nors bandžiau argumentuotai, diskusijų ir ilgų ginčų būdu perteikti savo aiškią ir nedviprasmišką poziciją šiuo klausimu.
Ši tragedija visus mus užklupo labai netikėtai. Prasidėjus karui Povilas ir Margarita nedelsdami grįžo į Lietuvą. Tvirtai reiškė paramą Ukrainai ir jos žmonėms. Noriu priminti, kad Povilas nuo 18 metų gyvena Maskvoje, tad 34 metus jis ir jo žmona Margarita kūrė savo ateitį ne Lietuvoje.
Ten liko jų namai, draugai, jau 20 metų pradėti darbai, projektai. Suprantu, kad nėra lengva taip staiga viską mesti ir išvykti, kardinaliai pakeisti savo gyvenimą. Turbūt būtent šios aplinkybės ir nulėmė jų sprendimą.
Nesiruošiu jų teisinti, jie – suaugę žmonės, tad už savo veiksmus atsakingi patys. Tikiuosi, kad Povilo ir Margaritos sprendimas nebus tapatinamas su Lietuvos čiuožimo federacija ir jos sportininkais, nes aktyvią sportinę dailiojo čiuožimo karjerą Povilas ir Margarita baigė prieš 16 metų ir nėra niekaip susiję su Lietuvos čiuožimo federacijos veikla. Federacija atsiriboja nuo šių ir kitų buvusių sportininkų veiksmų šio karo kontekste.“
M.Drobiazko ir P.Vanago sprendimą šokti Sočyje pasmerkė žinomi Lietuvos visuomenės veikėjai, politikai, pramogų pasaulio atstovai, sportininkai. Vienas jų – žinomas ledo šokėjas Saulius Ambrulevičius.
„Su Povilu ir Margarita teko dirbti beveik dvi dešimtis metų. Sekant jų sporto pasiekimais, dalyvaujant jų rengiamuose šou, geriant kiekvieną jų patarimą su didžiausiu troškuliu pagarba bei herojų statula spindėjo vis stipriau ir ryškiau. Neslėpsiu, po pastarųjų dienų įvykių nusivylimas savo herojais slegiantis“, – feisbuke rašė S.Ambrulevičius.
Svarstoma dėl pilietybės
Po M.Drobiazko ir P.Vanago pasirodymo Sočyje net pasigirdo kalbų, kad reikėtų atimti Lietuvos pilietybę iš Rusijoje gimusios ledo šokėjos. Tačiau teisininkai aiškina, kad mūsų šalies įstatymai šiuo konkrečiu atveju tokios galimybės nenumato.
Prezidentas G.Nausėda feisbuke irgi išdėstė savo nuomonę: „M.Drobiazko 1993 m. išimties tvarka įgijo Lietuvos pilietybę. Dabartiniame kontekste tai atrodo kaip apgailėtinas farsas.
Įstatymai nenumato reverso – pilietybės atėmimo išimties tvarka už Lietuvos vardo suteršimą?
Vadinasi, turime inicijuoti teisės aktų pakeitimus. Demokratija privalo mokėti gintis, kitaip tai – nebe demokratija.“
Susituokė fiktyviai
Penkerių olimpinių žaidynių dalyviai P.Vanagas ir M.Drobiazko svarbiausiame pasaulio sporto renginyje – olimpinėse žaidynėse – Lietuvai atstovavo nuo 1992 metų.
Tačiau 1992-aisiais Albervilyje, kur jie užėmė 16-ąją vietą, M.Drobiazko dar neturėjo Lietuvos pilietybės – buvusios SSRS sportininkų poroms Tarptautinis olimpinis komitetas leido atstovauti pasirinktai šaliai turint skirtingų valstybių pasus.
Vis dėlto siekdama dar prieš šias žaidynes gauti Lietuvos pilietybę M.Drobiazko 1991 m. fiktyviai ištekėjo už lietuvio. Tačiau Lietuvos pasą ledo šokėja gavo dar po kelerių metų – ne dėl šios santuokos, o už nuopelnus sporte.
„Kai yra tokie įstatymai, nebelieka nieko kito, kaip žaisti žaidimus. Man tokia santuoka nieko nereiškia – tai juk ne vestuvės cerkvėje. Jeigu tam, kad galėčiau atstovauti Lietuvai, reikia kažkokio popieriaus, aš jį gavau. Liūdna, kai sportininkams tenka imtis tokių metodų, kad parvežtų šaliai medalius. Bet ašnematau nieko blogo, jog tam, kad pasiektų gerų rezultatų, du suaugę žmonės pasirašo tam tikrus dokumentus“, – yra pasakojusi M.Drobiazko.
Vėliau ši fiktyvi santuoka iširo, o 2000 m. birželį, po drauge ant ledo praleistų 12 metų, M.Drobiazko tapo P.Vanago žmona.
Ledo šokėjai susituokė užsieniečiams skirtame metrikacijos biure Maskvoje, santuoka įregistruota ir vienoje Rusijos sostinės cerkvių.
Beje, kai tuokėsi, M.Drobiazko dar tikrai turėjo ir Rusijos, ir Lietuvos pilietybę. „Lietuvos rytui“ nepavyko rasti informacijos, kad moteris Rusijos pilietybės kada nors būtų atsisakiusi ar netekusi.
Kritikavo rusų pergales
1994 m. Lilehamerio žaidynėse P.Vanagas ir M.Drobiazko užėmė 12 vietą, 1998 m. Nagane jie buvo 8-i, 2002 m. Solt Leik Sityje – 5-i, 2006 m. Turine – 7-i.
Didžiausių laimėjimų Lietuvai atstovavusi pora pasiekė pasaulio ir Europos čempionatuose. 2000 m. P.Vanagas ir M.Drobiazko iškovojo pasaulio čempionato bronzą. Tokius pat apdovanojimus gavo 2000 m. ir 2006 m. Europos čempionatuose.
2006-aisiais Europos čempionate Lione Lietuvos porai iki sidabro medalių pritrūko vos kelių dešimtųjų balo. Ledo šokių Europos čempionais tada tapo Rusijos pora T.Navka ir Romanas Kostomarovas.
Nors M.Drobiazko ir P.Vanagas neslėpė, kad jei būtų atstovavę Rusijai, ir jie būtų galėję užimti aukščiausią vietą, tuomet ledo šokėjai teigė nenorintys žaisti tokių nešvarių žaidimų.
„Vienu metu man buvo skaudu suvokti, kad turėdami Rusijos pasą jau būtume tapę čempionais. Kita vertus, nugalėti tokiais metodais, kokiais paprastai laimi rusai, visai nesinori“, – tada sakė M.Drobiazko.
Po 2006 m. pasaulio čempionato Kanadoje pora baigė karjerą mėgėjų sporte ir pradėjo dalyvauti profesionaliuose ledo šokių pasirodymuose.
Lietuviškai neprabilo
M.Drobiazko ir P.Vanagas jau daugiau kaip 30 metų nuolat gyvena ir treniruojasi Maskvoje. Pora Lietuvoje daugybę kartų rengė šou „Liepsnojantis ledas“, į kurį pakviesdavo ir garsiausias Rusijos ledo šokių poras.
Nors M.Drobiazko jau beveik tris dešimtmečius turi Lietuvos pilietybę, per šį laiką ji taip ir neprabilo lietuviškai.
M.Drobiazko maždaug prieš dešimtmetį man yra pasakojusi, kad nekalbėti lietuviškai yra principinis jos pasirinkimas: „Kai gavau lietuvišką pasą, žurnalistai vis mane spaudė kalbėti lietuviškai. Tada ir nusprendžiau, kad niekada nekalbėsiu šia kalba, nes kodėl turiu pasiduoti spaudimui ir žeminimui?“
Buvo atimta renta
1992 m. Albervilio žiemos žaidynių dailiojo čiuožimo čempionas ukrainietis 53 metų Viktoras Petrenka neteko valstybinės rentos, kai šių metų liepą dalyvavo dailiojo čiuožimo šou Rusijoje.
V.Petrenka pasirodyme suvaidino rusų dailiojo čiuožimo žvaigždės 16-metės Kamilos Valijevos tėvą.
Jau liepos 9 dieną Ukrainos dailiojo čiuožimo federacija panaikino V.Petrenkos narystę šioje organizacijoje – jis neteko ir viceprezidento pareigų.
„Buvęs sportininkas priėmė gėdingą sprendimą nepaisydamas kruvino karo, kurį vykdo Rusija“, – paskelbė Ukrainos dailiojo čiuožimo federacija.