2009 metų rugpjūtį C.Semenya tapo 800 metrų bėgimo pasaulio čempione, pasiekusi geriausią sezono rezultatą. Specifinis lengvaatletės kūno sudėjimas privertė abejoti dėl jos lyties.
Prieš finalinį bėgimą afrikietė turėjo atlikti lyties testą.
Po finalo, kurį afrikietė laimėjo beveik be konkurencijos, jos varžovė iš Rusijos rėžė: „Jūs pažiūrėkite, kaip ji atrodo.“
Vos 18 metų sulaukusi mergina, apdovanota retu talentu ir retu genetiniu sutrikimu, viso pasaulio žiniasklaidoje buvo aptarinėjama ir kaltinama esanti vyras.
Sportininkė pasakojo, kad 18 metų pirmą kartą laimėjus pasaulio čempionatą, Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) atstovams kilo abejonių dėl jos lyties ir jie pareikalavo vizualinio situacijos įvertinimo.
„Jie tikriausiai manė, kad aš turiu jį, turiu penį. Jie manęs reikalavo parodyti vyrišką organą. Kai jie tik pradėjo apie tai man aiškinti, aš jiems pasakiau: viskas gerai, aš esu moteris.
Jei norite tuo įsitikinti, aš jums parodysiu savo makštį“, – sakė 31-erių C.Semenya dienrasčiui „The Telegraph“.
Iki galutinių rezultatų paskelbimo IAAF uždraudė bėgikei dalyvauti visose varžybose. Taip pat buvo teigiama, kad testų rezultatai tyrimo metu nebus skelbiami. C.Semenya dėl šio tyrimo ir IAAF draudimų nesivaržė 11 mėnesių.
Galiausiai ji buvo oficialiai pripažinta moterimi ir jai leista toliau sportuoti – paaiškėjo, kad sportininkė yra translytė: jos kūne yra vyriškos Y chromosomos, dėl kurių vystosi sėklidės.
C.Semenya atvejis paskatino ieškoti naujų būdų, ką daryti su moterimis sportininkėmis, kurios turi genetinį sutrikimą, kai organizmas natūraliai gamina padidintą kiekį testosterono. Tai vadinama hyperandrogenizmu.
Taip pat C.Semenya skandalas privertė atsisakyti lyties testavimo, kuris žemina bet kokį žmogų.
Po tyrimų ir sprendimų C.Semenya gavo galimybę ir toliau varžytis varžybose su moterimis, tačiau IAAF privertė ją vartoti vaistus, kurie sumažintų natūraliai aukštą testosterono kiekį.
„Reguliariai vemdavau, priaugau svorio, mane kaskart apimdavo panikos priepuoliai. Nežinau, bet man atrodo, kad toks elgesys su manimi ateityje mane prives iki infarkto.
Tai buvo tarsi kasdieninis mano kūno badymas peiliu. Bet aš neturėjau kito pasirinkimo.
Man buvo 18 metų, aš norėjau bėgti, norėjau patekti į olimpiadą ir dariau kaip liepiama – man tai buvo vienintelė galimybė prasimušti. Turėjau priversti visą tą sistemą suveikti, kad gaučiau leidimus, kad galėčiau sportuoti“, – aiškino Pietų Afrikos bėgikė.
Sportininkė taip pat pakomentavo WADA Atitikmenų komisijos vadovo Jonathano Tayloro žodžius, esą C.Semenya nepatyrė jokių problemų dėl medikamentų, nes negali gydytojai skirti atletams pavojingų vaistų.
„J.Tayloras turėtų nusipjauti savo liežuvį ir jį išmesti. Jei jis nori suprasti, kaip aš kentėjau, tegul pavartoja tuos vaistus. Tada jis jis supras ir nekalbės nesąmonių“, – sakė C.Semenya.
2015-siais metais bėgikė susituokė su savo ilgamete mergina Violet Raseboya.