Pirmąjį gegužės savaitgalį Kaune buvo rengiama tikra šokio šventė. Bilietai į ją buvo graibstyte graibstomi, o laimingieji, kuriems pavykdavo tą bilietą gauti, dar ilgai negalėdavo pamiršti įspūdžių: jau pradėdavo sukti galvą, kaip reginį išvysti ir kitais metais. Tačiau svarbiausia, kad ir šiandien turime galimybę gėrėtis tradiciniu šokių renginiu Lietuvoje – nuo 1965 m. organizuojamomis sportinių šokių varžybomis „Gintarinė pora“.
„Šiandien patekti į renginį daug paprasčiau – įsigyji bilietą internetu ar kasoje ir jau gali grožėtis sportiniais šokiais.“ – juokiasi „Gintarinės poros“ siela, legendiniai šokėjai Jūratė ir Česlovas Norvaišos. „Negana to, šiandien, nors iššūkių nestinga, bet pačias varžybas surengti lengviau – žmonės gyvena laisvame pasaulyje. O ir mes turime pagalbininkų, organizaciniais klausimais daug dirba mūsų klubo treneriai Lina ir Donatas Vėželiai. Varžybas kartu organizuoja Kauno kultūros centras, Lietuvos ir pasaulio sportinių šokių federacijos, globoja Kauno miesto savivaldybė.“ – džiaugėsi Č.Norvaiša.
„Gintarinės poros“ pradžia
Septintojo dešimtmečio pradžioje įsikūręs vienas iš pačių pirmųjų sportinių šokių kolektyvų Lietuvoje – „Sūkurys“ – greitai praėjo rengti ne tik repeticijas, bet ir varžybas. „Sūkuriui“ surengus keletą šokių turnyrų tarp savų porų, tuomet klubui vadovavęs Tomas Petreikis ir entuziastingas šokėjas Česlovas Norvaiša nutarė, kad būtų reikalingos ir tarptautinės varžytuvės. „Įsivaizduokite, anuo laiku Kaunas buvo uždaras sovietinis miestas – kaip pasikviesti užsieniečių? Tuomet ir nusprendėme, kad reikia pradėti nuo vadinamųjų „draugiškų“ miestų. Pradėjome nuo Lenkijos Balstogės – užsimezgė ilgus metus trukusi draugystė. „ – pasakoja Č.Norvaiša.
„Česlovas ieškojo idėjos, kaip sovietmečiu gauti leidimus, atrodo, neįmanomam renginiui – pramoginių šokių varžyboms! Juk pramoginiai šokiai smarkiai kontrastavo su to laiko ideologija. Tad jis sumanė, kad renginį reikia tarytum dedikuoti vienai iš tuo metu gausiai minimų sovietinių progų...“ – prisimena Jūratė Norvaišienė. „Dėkui Dievui, kad šiandien galime patys spręsti, ką pakviesti. Tiesą sakant, net ir kviesti nereikia – paskelbus varžybas, visada sulaukiame daug paraiškų iš viso pasaulio šokėjų. Šiemet užsiregistravo daugiau kaip 800 porų! Sportininkų daug ir tarp jų nemažai labai aukšto meistriškumo duetų.“ – džiaugiasi J.Norvaišienė.
„Gintarinė pora“ – giliausias tradicijas Lietuvoje turinčios sportinių šokių varžybos, kurios ir pasaulio kontekste atrodo labai solidžiai. Ant vienos rankos pirštų galima suskaičiuoti sporto šakos renginius pasaulyje, kurie pradėjo vykti tuo pačiu metu ir tebevyksta iki šiol. 1966 m. apie varžybas spaudoje rašiusi choreografė Marija Vaitulevičiūtė pranašiškai teigė, kad „konkursas žada virsti tradiciniu.“
Sportiniai šokiai – ir menas
„Mes visada norėjome, kad mūsų rengiamos varžybos būtų ne tik apie sportą ir varžymąsi. Mūsų įsitikinimu, šokyje – labai svarbus meniškumo aspektas. Dėl šios priežasties „Gintarinės poros“ metu paskutinis vakaras yra skiriamas meniškiems šokio ir muzikos pasirodymams. Tikime, kad šiais metais vakaras bus jaukus ir gražus.“ – teigė vieni iš renginio organizatorių ir sumanytojų J. ir Č.Norvaišos.
Jiems pritarė kartu besidarbuojanti trenerė, garsi šokėja Lina Chatkevičiūtė Vėželienė: „Šiais metais visų bendru sutarimu nusprendėme, kad sekmadienį koncertinė „Gintarinės poros“ dalis yra dedikuojama ukrainiečiams. Pasirodymą vakarui ruošia iš Ukrainos į Kauną atvykę sportinių šokių atlikėjai Dmytro Jevterejevas ir Valerija Dorofei kartu su Kauno šokio teatru „Aura“. Taip pat renginį nemokamai stebėti pakvietėme mūsų mieste esančius Ukrainos žmones. Negana to, dalis už renginį surinktų lėšų bus skiriama kovotojams šioje šalyje.“
Renginio organizatoriai žada, kad visą savaitgalį Kauno „Žalgirio“ arenoje netrūks akcentų, simbolizuojančių Lietuvos ir Ukrainos draugystę, palaikymą.
Žinoma, sekmadienį bus ir daugiau staigmenų. Į Kauną trumpam sugrįžtanti buvusi ilgametė „Sūkurio“ šokėja Edita Daniūtė Gozzoli parengė parodomosios programos numerį. Šiuo metu Italijoje gyvenanti ir trenere dirbanti E.Daniūtė Gozzoli ne kartą yra dalyvavusi ir laimėjusi „Gintarinės poros“ varžybas. Vėliau kartu su šokių partneriu ir sutuoktiniu Mirko Gozzoli pasaulio ir Europos čempione tapusi šokėja, mielai sutiko šokti sentimentus jai keliančio Kauno miesto publikai.
„Gintarinėje poroje“ neliks nuskriausti ir kitų sportinių šokių krypčių mėgėjai. Parodomąją programą parengė svečiai ir Prancūzijos Šarlis Gijomas Šmitas ir Jelena Salikova, Europos ir pasaulio Lotynų Amerikos šokių čempionato medalininkai. Sekmadienio vakarą taip pat pasirodys geriausia šalies jaunoji breiko šokėja Dominika Banevič (Bgirl Nicka) ir visiems gerai pažįstamas dainininkas Liudas Mikalauskas.
„Mes labai laukiame, labai ruošiamės ir labai tikimės, kad „Gintarinės poros“ sugrįžimas bus įspūdingas tiek pasiilgusiems gražių, istorines šaknis turinčių renginių, tiek norintiems gyvai išvysti aukšto meistriškumo šokėjus. Varžybose dalyvaus du kartus pasaulio čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos, beveik visos mūsų šalies geriausios poros (tiek standartinių, tiek Lotynų Amerikos šokių), atvyks Danijos, Ispanijos, Prancūzijos, Norvegijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos čempionai, bus dalyvių iš tolimų kraštų – Tailando, Honkongo.“ – sakė ilgus metus kartu renginį organizuojančio Kauno kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Rasa Dereškevičienė.
Po priverstinės pandeminės pertraukos grįžtanti 56 – oji „Gintarinė pora“ Kauno „Žalgirio“ arenoje vyks gegužės 7 – 8 dienomis, o parodomoji programa žiūrovų laukia sekmadienį nuo 19.00 val. Šiemet renginys yra programas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.