Balandžio 17-ąją „AT&T“ stadione Teksase 27-erių kaunietis Eimantas Stanionis pasiekė tai, ko iki šiol nei vienas lietuvis nebuvo padaręs – tapo pasaulio profesionalaus bokso čempionu.
E.Stanionis kovoje dėl WBA reguliaraus pusvidutinio svorio kategorijos pasaulio čempiono diržo įveikė 28-erių rusą Radžabą Butajevą.
Visos dvikovos metu E.Stanionis sėkmingiau gynėsi už varžovą, o lietuvio smūgiai buvo kur kas tikslesni. Lietuvis už varžovą atliko daugiau nei 80 tikslių smūgių (222-140), nors rusas smūgiavo pusantro šimto kartų daugiau (601-747)! Boksininkas teigia, jog tai buvo sunkiausia jo karjeros dvikova.
„Taip, galima sakyti, jog tai buvo sunkiausia mano gyvenimo dvikova. Tikrai buvo stiprus, geras priešininkas. Niekada nesakysiu nieko blogo apie kovotojus. Norėjau maksimaliai viską atiduoti už Lietuvą“, – kalbėjo E.Stanionis.
E.Stanionio šortus kovos metu puošė ir Ukrainos vėliavą, po kuria buvo užrašas „Brolis“. Kaip sportininkas teigia, tokį sprendimą priėmė ne jis vienas, o varžovo tautybė šiam sprendimui įtakos neturėjo.
„Tai buvo visų – mano, mano trenerio, mano draugės ir jos tėčio sprendimas. Galvojom iš pradžių gal dėtis juostą, tačiau galiausiai nusprendėme, kad geriausiai būtų užsidėt emblemą. Dėjausi tą vėliavą ne dėl to, kad kovojau prieš rusą. Būtų bet koks kitas varžovas, būčiau taip dėjęsis tą vėliavą. O kaip varžovas reagavo – nežinau“, – situaciją aiškino E.Stanionis.
Garsus bokso vadybininkas bei svarbiausių kovų organizatorius Eddie Hearnas sumenkino sekmadienį lietuvio iškovotą pergalę ir pridūrė, kad jo laimėtas titulas neturi didelės svarbos. Tačiau lietuvis šios kritikos asmeniškai nepriėmė.
„Šitas diržas, kurį turiu, yra tikresnis negu Errolo Spence’o. Jo diržas buvo vėliau sukurtas, o dabar jį panaikins ir aš turiu pirmenybę kovoti su E.Spence’u. Šis diržas yra tikriausias“, – kalbėjo E.Stanionis.
– Dar neseniai sakei, jog negali patikėti savo pasiekimu. Kaip tie jausmai susigulėjo dabar?
– Jau patikiu, bet niekas nepasikeitė ir supratau, jog perrašiau Lietuvos istoriją. Sunkiai dirbau, visada tikėjau, kad galiu, bet tuo pačiu ta svajonė atrodė toli. Labai džiaugiuosi, kad tai pavyko padaryti ir iš tiesų, dar vis sunku suvokti, kad tai padariau. Džiaugiuosi, kad galėjau įgyvendinti savo svajonę.
– Ar jau galvoji apie kitus diržus?
– Be abejo galvoju, aišku, kad noriu toliau kurt istoriją. Esu tas atletas, kuris labai nori išbandyti savo jėgas, mėgstu iššūkius – tiek treniruotėse, tiek kovose. Kai kažkas sako, jog neįmanoma, noriu įrodyti atvirkščiai, kad kaip tik yra įmanoma. Viršus yra dangus.
– Ar planuoji dalyvauti ateinančioje olimpiadoje?
– Taip, planuoju. Tikrai noriu atstovauti Lietuvai – tai yra didžiausia garbė. Olimpinės žaidynės yra pats aukščiausias taškas. Mano planuose tai yra, kaip viskas susiklostys – nežinau.
– Kaip atrodo šis diržas. Kiek truko laiko jį pagaminti, kiek jis sveria, iš ko pagamintas?
– Čia kol kas nėra tas diržas, kurį aš gausiu. Aš gausiu su išgraviruotu savo veidu ir aukštos kokybės. Šis yra tiesiog, kad galėčiau į savo šalį parvežti ir parodyti, nes žinau, jog visi laukė.
– Kada turėtum gauti naująjį diržą?
– Gegužės gale ar birželio pradžioje į Lietuvą turėtų atvykti WBA prezidentas, tai irgi yra istorinis įvykis. Jisai pats prie visų žurnalistų prižadėjo, jog atvyks į Lietuvą ir pats man įteiks diržą. Tai labai smagu.
– Kaip manai, kiek prie nuvertinimų, tokių kaip pasisakymai, jog nesi tikras čempionas, prisideda tai, jog esi iš mažos šalies?
– Dėl to netikro čempiono, tai labai keista, nes aš esu pasaulio čempionas. Nežinau kas ten ką šneka ir WBA jau padarė, kad kovosim dėl vieno diržo šioje organizacijoje. Tai viskas – finalas yra čia, aš turiu kovoti su E.Spence’u.
– Grįžtant prie pačios kovos. Kada pajautei, kad pradedi pilnai kontroliuoti kovą?
– Galbūt 4 raunde. Suvokiau, kad turiu laimėti ir turiu daug galimybių ir atrodė, kad jaučiausi labai gerai. Norėjau kraujo ir visko. Keistai skamba galbūt, bet kažkaip atrodo pavirtau ne savimi, o kažkuo kitu, ypatingai kai kraujas pradėjo bėgti.
– Kovos metu buvo labai daug purvino bokso. Buvo rankos laužymų, nelegalių smūgių ir bandymas smūgiuoti galva. Ką tuo metu galvojai?
– Iš vienos pusės pykstu, iš kitos ne. Aš taip niekada nepadaryčiau, bet kadangi čia yra kova, turi viską padaryti, kiek tau leidžia teisėjas. Jei teisėjas tavęs neįspėja, ką darai nelegaliai, tada gali ir toliau taip daryti, ir turėsi didelį pranašumą. Kai kur lenkiausi specialiai, nes žinojau, kad man smūgiuos į pakaušį. Čia turėjau priimti sprendimus, kad išvengčiau to, kiek man išeina.
– 12 raundas buvo iš tiesų įspūdingas. Kaip ateina mintis, kai esate visiškai pavargę ir turi pergalę savo rankose įsivelti į tokią kovą?
– Aš norėjau jį nokautuoti. Jisai buvo pavargęs. Jisai tikėjo, kad gali mane nokautuoti, bet tuo pačiu ir aš jį galėjau pasigauti. Esu karštakošis ir tuo metu užvirė kraujas. Žinojau, kad vedu kovą ir visko gali atsitikti, bet kartais tiesiog negalvoji, o tam momente būna faina ir smagu.
– Ar dabar turėtum kovoti E.Spence’u?
– Realiai neįsivaizduoju, čia jau mano vadybininko ir organizatorių darbas. Tiesiog lauksiu, bet aš esu numeris vienas kuris turėtų su juo kovoti.
– O su kuo dabar labiausiai norėtum susikauti?
– Norėčiau su E.Spenc’u arba Terence’u Crawfordu. Sako, kad T.Crawfordas yra geriausias, o aš mėgstu iššūkius. Kartais, kai žmonės sako, jog yra neįmanoma, aš norėčiau pakeisti realybę ir parodyti, kad tai yra įmanoma. Žinau, kad prieš abu kovotojus būčiau „underdogas“ (kovos autsaideris – red.). Norėčiau sukurti dar didesnę istoriją.
– Kaip mama sureagavo į pergalę?
– Mama sureagavo gerai, bet klausė kiek dar kovų liko. Ji labai nenori, kad užsibūčiau šiame sporte, jai labai žiauru žiūrėti. Pažiūrėdavo tik 10 sekundžių, po raundo neoficialius taškus ir vėl eidavo į kitą kambarį. Labai pergyveno mama, bet ir labai džiaugėsi. Ji matė, kad nuo vaikystės esu labai užsispyręs.
– Ką atsakė į klausimą apie likusį kovų kiekį?
– Neįsivaizduoju, negaliu pasakyti. Priklausys nuo aplinkybių, nuo mano karjeros sėkmės ir kada pats pajausiu, kad neberandu meilės sportui.
– Po kovos atsipalaidavai kažkiek?
– Nei kiek. Po skrydžio iškart ėjau į salę. Man toks aktyvus poilsis patinka. Anksčiau aš ilsėdavausi, nesportuodavau ir tada labai daug laiko reikia įeiti į formą. Dabar jau užaugau ir noriu produktyviai praleisti laiką. Aišku, esu pervargęs ir tos treniruotės negali būti aukšto krūvio. Noriu labai treneriui padėkoti, jis sukūrė visą mano treniruočių planą. Tuo pačiu labai noriu padėkoti Lietuvos sporto universitetui, jis man labai padeda, atlieka testavimus ir aš tada žinau savo galimybes. Labai platus mokslas iš kurio daug pasisėmiau ir išmokau.
– Kada galima tikėtis jūs vėl išvysti ringe ir prieš ką?
– Aš galėčiau už 2 savaičių. Juokauju, šiaip rugsėjis-lapkritis sakyčiau. Norčiau rugsėjį, bet realiausia sakyčiau, jog spalį arba lapkritį. Derybos manau prasidės po mėnesio ar dviejų. Kai tas procesas pradės vykti, aš žinosiu, kokie gali būti mano planai ir kur jie gali pasisukti. Šiai dienai E.Spence’as yra mano prioritetas.
– Ar užleidęs kovą dėl „super“ čempiono, išlošėte finansiškai?
– Finansiškai aš iš viso nieko negavau. Visi galvoja, kad užleidęs kovą gavau pinigų, bet iš tikrųjų aš negavau nė cento. Aš gavau tik geresnį kontraktą ir geresnę galimybę. Kovodami su R.Butajevu pasirašėme kontraktą, kad laimėtojas kovos su E.Spence`o ir Yordenio Ugaso kovos nugalėtoju. Čia buvo mūsų apdovanojimas. Abu rizikavome, abu buvome iki tol nepralaimėję, žinojau, kad šansus turime vienodus. Kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Aš rizikavau ir žinojau kas manęs laukia, jeigu laimėsiu – man atsidarys durys į platesnius vandenius. Jeigu būčiau pralaimėjęs, tuomet vėl kilti tais laipteliais būtų sudėtinga.
– Buvo juoda ant balto parašyta, kad kovosite su E.Spence’u?
– Su E.Spence’o ir Y.Ugaso nugalėtoju. Bet yra išimčių. Jeigu jis kovos su T.Crawfordu ir tada kai kova vyksta dėl 4 diržų ir nėra kitos galimybės. Šitam sporte ką supratau, tai yra labai daug politinių dalykų, kurie priklauso ne nuo manęs. Bet aš turiu pasirašęs tokį kontraktą, kad aš esu sekantis. Jeigu E.Spence’as kovos su T.Crawfordu ir paleis diržą jam, tada kovosiu tu T.Crawfordu