Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) prezidentas Thomas Bachas ir daugybė sporto bendruomenės atstovų bėrė kritiką 2022 metų Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse į save dėmesį ne iš gerosios pusės atkreipusiai legendinei rusų trenerei E.Tutberidzei, o prie jų prisijungė ir žinomi Rusijos žurnalistai bei dalis gerbėjų.
„Vietoje šios moters širdies – akmuo. Šitaip elgtis tokiomis akimirkomis...“, – „Telegram“ tinkle piktinosi „Sport-Express“ žurnalistas Igoris Rabineris.
Negailestingos, bet čempioniškos Rusijos dailiojo čiuožimo mokyklos „Sambo 70“ vadovė 47-erių E.Tutberidzė gerokai pribloškė visus: kai jos į dopingo skandalą patekusi auklėtinė K.Valijeva užbaigė nesėkmingą laisvąją programą – dukart krito ir padarė dar tris klaidas – vos tik prie jos pasirodžiusiai 15-metei trenerė liepė pasiaiškinti.
„Kodėl tu viską paleidai? Kodėl tu nustojai kovoti? Paaiškink man“, – griežtai klausė E.Tutberidzė, kai K.Valijeva pati dar bandė susivokti, kas nutiko.
E.Tutberidzė jau ne vienerius metus sulaukia kritikos dėl pasirinktos ugdymo strategijos. Rusijos dailųjį čiuožimą į naujas aukštumas pakylėjusi trenerė didžiuojasi, kad kiekvienose olimpinėse žaidynėse jos auklėtinės iškovoja medalius ir dažnai neturi lygių.
K.Valijeva, kuriai buvo prognozuojamas auksas, liko ketvirta, bet auksą iškovojo E.Tutberidzės auklėtinė 17-metė Anna Ščerbakova, o sidabras atiteko jos bendraamžei Aleksandrai Trusovai.
Pastarosios reakcija į sidabrą – iškalbinga: sportininkė liejo ašaras ir rėkė, kad „nekenčia šio sporto“.
Ir nors iš pradžių rusų reakcija buvo pulti guosti „nuskriaustą“ K.Valijevą, o tada sveikinti A.Ščerbakovą bei stebėtis, kodėl net penkis keturgubus šuolius atlikusi A.Trusova neiškovojo auksą, vėliau dalis jų dėl nemalonaus vaizdo atsisuko į trenerę.
Būtent po dailiojo čiuožimo varžybų medalių ceremonijos buvo atkreiptas dėmesys į tai, kaip atrodo E.Tutberidzės čempionės – nė viena jų neatrodė iki galo patenkinta, o čempionė A.Ščerbakova tapo tarsi vieniša, nes jos laimėjimą užgožė A.Trusovos elgesys ir K.Valijevos ašaros.
Rusijos futbolo komentatorius Aleksejus Andronovas dėl tokio vaizdo gerokai supyko.
„Velniop Tutberidzę. Moterų dailiojo čiuožimo varžybose turi varžytis moterys“, – teigė žurnalistas ir pirštu dūrė į E.Tutberidzės mokyklą.
A.Andronovas kalbėjo apie amžių – būtent dėl šios temos dažniausiai ir buvo aptarinėja E.Tutberidzė. Jos mokykla garsėja tuo, kad renkasi dar bręsti nepradėjusias mergaites, tuomet staigiai ir griežtai jas ruošia pergalėms, o sulaukus pilnametystės dažniausiai jas išmeta šalin.
Pavyzdys – 2018 metais Pjongčango olimpinėse žaidynėse auksą iškovojusi Alina Zagitova šiuo metu komentuoja dailųjį čiuožimą Rusijos televizijoje, nors jai – tik 19 metų.
2022 metų Pekino žiemos olimpinių žaidynių situacija – dar vienas pavyzdys, kaip tokio lygio varžybos ir beprotiškas spaudimas gali paveikti ypač jaunų žmonių psichologiją. Ašaros, pyktis ir nesusipratimas – apie tai kalbėjo ir daugelis gerbėjų.
„Geriausias įrodymas, kad būtina padidinti amžiaus kartelę. Ir geriausia – nuo 18 metų. Įsivaizduokite, koks tai VAIKO psichikos išbandymas. Juk visi jas vadinate vaikais! Prakeiktas inkubatorius“, – pyktį liejo A.Andronovas.
Tarptautinė čiuožimo federacija jau svarsto dėl amžiaus kartelės pakėlimo. Apie tai prakalbo ir IOC vadovas Th.Bachas, kuris teigė, kad norėtų šį klausimą iškelti į viešą lygį ir girdėti svarstymus.
„Reikia kalbėti apie šią problemą. Kalbu apie jaunimo varžymąsi suaugusiųjų varžybose. Jau pradėjome apie tai kalbėti IOC Vykdančiajame komitete, tačiau viską reikia labai atsargiai aptarti ir konsultuotis dviem frontais. Pavyzdžiui – su Pasauline antidopingo agentūra (WADA), kuri turėtų adaptuoti taisykles. Kita – Tarptautinės federacijos, kurios turėtų įvertinti, ar amžiaus riba yra tinkama priemonė“, – kalbėjo Th.Bachas.
Pranešama, kad Tarptautinė čiuožimo federacija dar prieš K.Valijevos situaciją ėmė svarstyti leidžiamą amžių pakelti nuo 15 iki 17 metų.
Pekino žaidynėse čiuožėjų amžiaus klausimas kilo ir dėl fakto, kad K.Valijevos mėginyje buvo rasta draudžiama medžiaga. Iš pradžių buvo slepiama sportininkės pavardė, nes pagal WADA taisykles, ji pateko į „apsaugoto asmens“ kategoriją.
Pagal WADA taisykles, jaunesnių nei 16 metų sportininkų dopingo pažeidimų klausimai sprendžiami specialia tvarka – įprastai sportininko pavardė turėtų būti neatskleista, o atsakomybė kristi ant trenerių ir personalo pečių.
K.Valijeva iškovojo aukso medalį komandinėse dailiojo čiuožimo varžybose, kai į triumfą vedė visą Rusijos olimpinio komiteto (ROC) komandą, tačiau medalio kol kas negavo.
Ar ROC sulauks aukso, bus sprendžiama po olimpinių žaidynių.
Parengta pagal sports.ru, „Sport-Express“ ir insidethegames.biz informaciją.