Pagrindu tam būtų ant mūsų sportininkų aprangų esantis Vytis, kuris Baltarusijoje vadinamas „Pogonia“ – neseniai priimtu šalies įstatymu šis iki 1995 metų buvęs istorinis valstybės simbolis dabar, kaip ir Nepriklausomos Baltarusijos baltai-raudonai-balta – vėliava, laikoma ekstremizmo ir kvietimo nuversti teisėtą valdžią ženklas, o už tai baudžiama iki dviejų metų kalėjimo.
„Jei baltarusiai šįkart nepristatė jokios biatlonininkų aprangos ir Pekine startuos su senosiomis, tai lietuviai ją pristatė, o kostiumus sukūrė dizaineris Aleksandras Pogrebnojus. Tačiau su jomis Baltarusijoje ir jos gatvėse geriau nevaikščioti.
Mažiausiai dienai pateksite į teisėsaugos skyrių, o gali būti, kad būsite ir nuteisti“, – rašė portalo by.trubuna žurnalistai.
Pekino olimpinėse žaidynėse Lietuvos biatlonininkai kovos tarsi partizanai. Dizaineris A.Pogrebnojus, su kurio kurtomis aprangomis šalies biatlono rinktinė startavo Pjongčango žaidynėse, o nuo 2016 metų dalyvauja pasaulio taurės etapuose, parodė, kaip mūsiškiai atrodys jau šią savaitę prasidėsiančiame svarbiausiame sporto renginyje.
Aprangos raštas sukurtas bendradarbiaujant su keramiku Valdu Pukevičiumi. Aprangoje dominuoja sodri žalia spalva.
„Lietuvos spalva yra žalia, visos didžiausios pergalės pasiektos dėvint šią spalvą, – teigė A.Pogrebnojus. – Lietuviškų simbolių yra visame aprangos rašte. Keramikas padarė keramikinį 3x2 m dydžio pano, mes jį fotografavome ir iš jo padarėme raštą.“
Dizaineris išskyrė vieną lietuvių partizanams būdingą aprangos detalę – piramidės formos Lietuvos vėliavą. „Vėliava piramidėje yra ant priekio, ant kepurės ir ant nugaros. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad pas partizanus, kurie kovojo su sovietais, vienoje iš aprangų vėliava buvo įdėta būtent į tokią piramidę“, – paaiškino A.Pogrebnojus.
Aprangoje yra ir Vyčio ženklas, kuris beveik panašus į buvusį baltarusių oficialų simbolį „Pogonia“.
Po taikių demonstracijų dėl suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų 2020-ųjų rudenį ir po to sekusių susidorojimų su protestuotojais, Baltarusijos Aukščiausioji Taryba priėmė teisinį aktą, kuriame aiškinama, kad istorinė vėliava ir „Pogonia“ kursto visuomenę nuversti teisėtą valdžia ir su ja viešai pasirodę žmonės ar kovojantys už demokratinę visuomenę piliečiai yra baudžiami. Ir ne administracine bauda.
„Tai gali būti diena izoliatoriuje, gali būti 15 parų areštas, o gali būti ir dveji metai nelaisvės. Jei žmogus pripažįstamas kaip kurstymo iniciatorius, jis gali gauti net iki 20 metų kalėjimo – tiek negauna net užkietėjęs recidivistas, nužudęs žmogų.
Taip įvyko praėjusių metų gruodį Gomelyje tai vadinamoje Cichanouskių byloje: tinklaraštininkui ir opozicionieriui Sergejui Cichanouskiui skirta 18 metų kalėti griežto saugumo režimo kolonijoje, 2010 metais į prezidentus kandidatavęs politikas Nikolajus Statkevičius gavo 14 metų nelaisvės, tinklaraštininkas Igoris Losikas – 15 metų, Sviatlanos Cichanouskajos rinkiminio štabo vadovas Artemas Sakovas – 16 metų, projekto „Šalis už gyvenimą“ socialinių tinklų moderatorius Dmitrijus Popovas – 16 metų ir tinklaraštininkas Vladimiras Tsyganovičius – 15 metų kalėjimo“, – pasakojo iš Baltarusijos pasitraukęs į Ukrainą, tačiau šeimą gimtinėje palikęs žurnalistas.
Lietuvai vasario 4-20 dienomis vyksiančiose Pekino olimpinėse žaidynėse atstovaus penki biatlonininkai: Vytautas Strolia, Tomas Kaukėnas, Karolis Dombrovskis, Linas Banys ir Gabrielė Leščinskaitė.
Tai – didžiausia Lietuvos biatlonininkų delegacija šalies istorijoje.
Pekine dirba ir lrytas.lt spec. korespondentas Laurynas Ribakas, kuris pateikia karščiausias naujienas iš Kinijos.