Pirmadienį į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją rinkosi geriausi šalies sportininkai ir jų treneriai, kuriems buvo padėkota už sėkmingus startus tarptautinėje arenoje.
Į pagerbimą buvo sukviesti atletai, pasižymėję ir medalius vežę namo nuo praėjusių metų spalio 15 dienos iki šių metų rugsėjo 15-osios. Iš viso planuota pasveikinti apie 90 sportininkų, tačiau daugelio garsių pavardžių nebuvo – atletai arba turėjo startus užsienyje, arba vykdo treniruotes.
Per pagerbimą sportininkams buvo įteikti Ministrės Pirmininkės I.Šimonytės padėkos raštai bei simbolinės Trispalvės.
„Matyt, kiekvienas turite savo motyvaciją ir paaiškinimą, kaip siekiate rezultatų, kodėl tai darote ir kas jums svarbiausia. Pergalės labai svarbu, reikšminga, bet vis dėl to sportą įkūnija, įdvasina ne tai.
Man asmeniškai sportas asocijuojasi su garbinga kova. Garbingas laimėjimas ir mokėjimas garbingai pralaimėti yra tai, kas sporte svarbiausia. Tai, kad jauti, jog sąžiningai atidavei visą save, padarei, ką galėjai. Vienintelis dalykas, ko galiu jums palinkėti ir pati iš jūsų pasisemti, – tai supratimas apie garbę, kuris labai svarbus visuose mūsų gyvenimo baruose ir kurio mūsų gyvenime kartais trūksta.
Linkiu jums ir toliau siekti puikių rezultatų, didelių pergalių, gražių akimirkų, kai trykšta ašaros, o pečius gaubia vėliava. Sportininkai, sporto žmonės jūs esate todėl, kad esate garbės žmonės. Ačiū jums už tai“, – sakė I. Šimonytė.
Tuo tarpu ministrė J. Šiugždinienė kalbėjo apie sportininko kelią ir aukštų rezultatų kainą.
„Galbūt ne kiekvienas susimastome, ką reiškia medalis, ką reiškia dalyvauti olimpiadoje ar paralimpiadoje, į jas patekti. Kiek metų kasdienių treniruočių, dažnai toli nuo šeimos, perlipant traumas ir nesėkmes. Pasirengimas varžyboms buvo ypatingai sudėtingas. Tačiau Jūs jau daug kartų įrodėte, kad viskas įmanoma“, – kalbėjo ministrė J. Šiugždinienė.
Pirmąja pasveikinta sportininke tapo Tokijo olimpiados sidabro medalio laimėtoja Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė bei jos treneris Andrejus Zadneprovskis. Mūsų šalies penkiakovininkė tapo vienintele delegacijos nare, kuri žaidynėse Japonijoje laimėjo medalį.
„Pergalės jau praėjo, dabar svarbu galvoti apie sporto reikalus, apie viso šalies sporto ateitį – būtina atkurti, kas buvo sugriauta. Kaip pamatėme, iki tol buvusios sporto valdžios sunaikinti sporto medicinos centrai labai stipriai kirto per mūsų valstybės sportininkų pasirodymus žaidynėse. Būtina kuo greičiau atkurti tuos centrus“, – kalbėjo jau dukart olimpinė prizininkė L.Asadauskaitė. 2012 metais atletė tapo olimpine čempione.
Tačiau ne tik medicinos sporto centrų klausimą palietė 2020-ųjų Tokijo žaidynių vicečempionė. Ja šio mėnesio pabaigoje Seime bus siekiama pakeisti Loterijų įstatymą, verčiant visas bendroves mokėti mokesčius tik į valstybės iždą, o ne dalį skiriant paramai. Pakeitus įstatymą, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) netektų apie 6 mln. eurų paramos ir negalėtų mokėti olimpiečiams stipendijų, kurios siekia 450-950 eurų. Iš viso šiai dienai tokias stipendijas gauna 155 sportininkai.
„Turėsime spalio 13 dieną Seime forumą ir ten kelsime tuos klausimus – kas bus, jei bus. Akcentuosime sportininkų pažeidžiamumo klausimą, bandysime surasti kažkokius sprendimus, kurie būtų geriausi mūsų atletams. Nežinome, kiek mus išgirs, tačiau bandysime“, – aiškino L.Asadauskaitė.
Sportininkė patikino, kad šiemet visi jos startai baigėsi ir dabar teks labiau skirti laiko visuomeninėms veikloms.
„Tai buvo panašiai kai laimėjau 2012 metais Londone auksą. Teko visur dalyvauti, visur būti. Dabar panašiai, tačiau tokia jau atleto dalia, kuris namo atveža olimpinį medalį“, – pasakojo sportininkė.
Be Lauros Asadauskaitės, padėkota paralimpinių žaidynių bronzos medalių laimėtojams dziudo imtytininkuui Osvaldui Bareikiui, plaukikui Edgaras Matakas, aklųjų riedulio rinktinei, 2021 m. pasaulio kurčiųjų graikų romėnų imtynių čempionate auksą iškovojusiam Mantas Kazimieras Sinkevičiui, 2021 m. pasaulio kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate toliausiai rutulį nustūmusiam ir pirmąją vietą pelniusiam Vyteniui Ivaškevičiui, 2021 m. Europos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate bronzą dviviečių valčių klasėje laimėjusiems Ričardui Nekriošiui ir Andrejui Olijnikui, 2021 m. kurčiųjų orientavimosi sporto varžybose trečiąsias vietas ilgojoje trasoje ir mišrių estafečių varžybose pelniusiai Adrijai Atgalainei, 2021 m. Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionate aukso medalį iškovojusiai Ievai Serapinaitei, 2021 m. Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate pirmąją vietą ieties metimo ir antrąją vietą rutulio stūmimo rungtyse iškovojiam Andriui Skujai ir kitiems.