Lietuvos rinktinę šįkart sudaro mažiausias skaičius atletų per visą atkurtos Nepriklausomos šalies istoriją – Tokijuje mūsų komandą sudaro 41 sportininkas ir visi jie varžysis 12-oje sporto šakų.
Šeštadienį Tokijo olimpinėse žaidynėse kovas pradės Lietuvos plaukikai Danas Rapšys, Giedrius Titenis ir Andrius Šidlauskas, startuos dviratininkas Evaldas Šiškevičius, daugiakovės atrankoje jėgas mėgins gimnastas Robertas Tvorogalas, o pirmąją dieną tikslo nepasiekę irkluotojai Saulius Ritter ir Aurimas Adomavičius į pusfinalį mėgins prasibrauti per paguodos varžybas.
Irklavimas
Anksčiausiai iš mūsų šalies sportininkų – 3 val. 10 min. Lietuvos laiku – šeštadienį startuos vyrų porinės dvivietės įgula.
Pagrindinė jų užduotis – aplenkti bent vieną valtį. Bet įvykdyti šią užduotį stengsis ir kiti trys duetai, pirmame etape likę be bilietų į pusfinalį. Todėl po pirmojo starto kalbėdamas apie laukiančias lenktynes A.Adomavičius sakė: „Bandysime padaryti geriausia, ką galime – laukia žūtbūtinė kova, privalome aplenkti bent vieną valtį. Atiduosime visas jėgas.“
Kiek daugiau nei prieš mėnesį į vieną valtį sėdusių lietuvių laukia kova su Čekijos, Airijos ir Vokietijos įgulomis.
Airiai Ronanas Byrne‘as ir Philipas Doyle'as – 2019 m. pasaulio vicečempionai, šiemet iškovoję antrąją vietą viename Pasaulio taurės varžybų etapų.
Vokietis 32 metų Stephanas Kuegeris dalyvauja jau ketvirtose olimpinėse žaidynėse, su kitu partneriu dar 2009 m. tapo pasaulio čempionu. Jo porininkas – 23 metų Marcas Weberis, 2019 m. pasaulio jaunimo (iki 23 m.) čempionas.
Čekas Jakubas Podrazilas startavo Londono ir Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, jis yra daugkartinis Pasaulio taurės etapų nugalėtojas ir prizininkas. Kitas šios įgulos narys Janas Cincibuchas – 2016 m. pasaulio jaunimo čempionas su porinės keturvietės įgula.
Beje, dėl kitos savaitės pradžioje Tokijuje pranašaujamų oro permainų, kurias gali lydėti stiprėjantys vėjai ir lietus, buvo pakoreguotas irklavimo varžybų tvarkaraštis. Antradienį lenktynės iš viso nevyks, pakeisti kai kurių rungčių laikai.
Dviračių sportas
5 val. ryto Lietuvos laiku 130 sportininkų iš 57 šalių stos prie vyrų grupinių lenktynių starto linijos. 106 numeriu pažymėta apranga į 234 km ilgio trasą pajudės ir olimpinių žaidynių debiutantas, Lietuvos čempionas Evaldas Šiškevičius.
Varžybos prasidės Musašinonomori parke Tokijo prefektūros Čiofu mieste, o finišuos Fudži kalno papėdėje, garsiojoje Fudži lenktynių trasoje, kurioje yra vykusios ir „Formulės 1“ automobilių varžybos.
„Rytojaus varžybų jau laukiu. Visas pasiruošimas įvyko sklandžiai, jaučiuosi irgi gerai, tad tikiuosi, kad tokia savijauta bus ir rytoj. Varžybos bus sunkios, nes labai karšta ir trasa kalnuota, bet visų laukia tas pats“, – teigė 32 metų E.Šiškevičius, atstovaujantis Prancūzijos komandai „Delko“.
Plaukimas
Šeštadienis Tokijo žaidynių plaukimo varžybose bus vienintelė diena, kai nebus išdalintas nei vienas medalių komplektas.
Nors plaukikai pripratę atrankos varžybose plaukti rytais, o pusfinaliuose ir finaluose – vakarais, Tokijuje viskas bus atvirkščiai – buvo prisitaikyta prie televizijos auditorijos visame pasaulyje.
Mūsų šalies plaukikų rinktinės lyderis D.Rapšys kartu su dar 35 sportininkais kovos dėl aštuonių kelialapių į sekmadienį ryte vyksiantį 400 m laisvuoju stiliumi rungties finalą. Lietuvis startuos 13.54 val. vyksiančiame ketvirtajame iš penkių atrankos plaukimų.
Dar du Lietuvos plaukikai lenktyniaus 100 m krūtine rungtyje. G.Titenis dalyvaus ketvirtajame iš septynių plaukimų (14.32 val. Lietuvos laiku), A.Šidlauskas – penktajame (14.35 val.). Iš viso dėl 16 kelialapių į pusfinalį rungsis 49 olimpiečiai.
Varžybų išvakarėse D.Rapšio ir A.Šidlausko trenerė Ina Paipelienė teigė, jog naujoji varžybų sistema nėra palanki.
„Dabar reikės ryte plaukti maksimaliai. Kai sužinojome, kad olimpinės žaidynės tikrai vyks, bandėme keisti visas programas: visą sunkesnį darbą perkėlėme į rytą. Bet bus pakankamai sudėtinga. Danui bus labai sunku iš ryto plaukti, nes kiek turėjome varžybų, kiek stengėmės dirbti rytais, vis tik būdavo nemaža problema. Visaip bandėme ją spręsti. Šiek tiek pavyko, bet bus nelengva“, – teigė trenerė.
I.Paipelienė geresnio rezultato iš D.Rapšio tikisi ne 400 m, o 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje. Jos atranka vyks sekmadienį. Todėl trenerė net svarstė galimybę atsisakyti ilgesnės distancijos: „Turėjau tokią mintį, bet varžybų – mažai. Tie 400 metrų, jeigu jam pavyks tinkamai išsidėstyti jėgas, turėtų netgi padėti pajausti varžybų ritmą. Pastarasis variantas ir nulėmė. Jeigu būtų daugiau varžybų, gal būtų kitaip, tačiau reikia tos varžybinės kovos ir streso, tad pasirinkome tokį variantą. Be to, 400 metrų distancijoje jo rezultatai – aukšti, tad irgi negali žinoti, kaip ten viskas bus.“
Gimnastika
Daugiakovės atrankos varžybose sportininkai, suskirstyti į tris srautus, o šie į mažesnes grupes, pasikeisdami atlieks pratimus ant skirtingų prietaisų. Į kiekvienos iš šešių atskirų rungčių finalą pateks po aštuonis atletus, bet ne daugiau kaip po du iš vienos šalies. O daugiakovės finale rungsis 25 sportininkai, bet taip pat ne daugiau nei po du iš vienos delegacijos.
2019 m. Europos žaidynių ir 2020 m. Europos čempionas pratimuose ant skersinio R.Tvorogalas pateko į trečiąjį gimnastų srautą, kuris varžysis 13.30 val. Lietuvos laiku.
„Robertas nusiteikęs labai rimtai. Aišku, yra jaudulio, bet jis jo stengiasi nerodyti. Kiekvienos varžybos yra sunkios, bet mes pasiruošę gerai, dabar liko nusiteikti ir atlikti savo darbą. Žinoma, reikalinga ir sėkmė.
Roberto savijauta gera, nors ir yra nedidelių traumų, kurias padeda gydyti olimpinės rinktinės gydytojai – mūsų sporto šakoje to neišvengsi“, – optimistiškai nusiteikęs geriausio Lietuvos gimnasto treneris Jevgenijus Izmodenovas.