Kauno senamiestyje įsikūrusioje „Balta“ galerijoje nuo sausio mėnesio buvo rengiama penkiskart olimpinėse žaidynėse dalyvavusių ir kol kas geriausią visų laikų rezultatą – 5 vietą – tarp mūsų šalies žiemos sporto atstovų iškovojusių Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago paroda, perteikianti visą šios Lietuvos sportininkų poros kelią tiek tarptautinėje arenoje, tiek ir rengiant projektus „Liepsnojantis ledas“.
„Gaila, kad karantinas neleido susipažinti visuomenei su šia paroda. Ji šiandien užsidaro, tačiau reikia galvoti, kad būsimi olimpiečiai po kažkiek laiko atidarys dar vieną parodą, skirtą savo pasiekimams. Kaip sakoma, kai vienos durys užsidaro, kitos – atsidaro.
Aš jau vadinu juos olimpiečiais ir nesvarbu, kaip viskas baigsis su pilietybe“, – tikino Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.
Kovo pabaigoje 26-erių A.Reed ir 28-erių S.Ambrulevičiaus pora Švedijos Stokholmo Stokholmo „Globe“ arenoje vykusiose planetos pirmenybių šokių ant ledo kovose galutinėje 32 porų įskaitoje užėmė 15-ąją poziciją, kuri suteikė kvietimą į Pekino žaidynes.
Už du šokius Lietuvai atstovavę sportininkai iš teisėjų gavo 178,18 balo. Tai buvo geriausias visų laikų šios poros rezultatas – sportininkai kartu pradėjo šokti 2017-siais.
„Kai tik pamatėme, kad mūsų pora padarė tai, ką ir turėjo padaryti, iškart mintys jau sukosi apie naują programą Pekino žaidynėms, o jau po to dėliojome akcentus dėl pilietybės klausimų. Bet šiandien kalbame apie lietuvišką pasą sportininkei, kuri garsina mūsų valstybę“, – dėstė L.Vanagienė.
Tarptautinėse varžybose šokių ant ledo porai nereikia deklaruoti pilietybės, pora tik konstatuoja, kokiai šaliai jį atstovauja ir federacija pateikia paraišką turnyro rengėjams.
Tuo metu olimpiadose privaloma, kad šaliai atstovaujantis atletas turėtų ir tos šalies pasą.
A.Reed yra JAV pilietė ir lietuvišką pasą galėtų gauti Prezidento dekretu išimties tvarka.
Kaip aiškėja, Lietuvos čiuožimo federacija jau šį penktadienį turėtų praverti Prezidentūros duris, pateikdama visus privalomus dokumentus gauti šokėjai mūsų šalies pasą.
„Jei manęs prieš trejus metus paklaustų apie galimybę startuoti olimpiadoje, tuomet pasakyčiau, kad tai yra per drąsus klausimas. Dabar mes su Allison atlikome begalę darbų ir nusipelnėme savo prakaitu šios kelialapio. Man labai malonu, kad esame iš mažos šalies, tačiau kovojame su galingiausių valstybių sportininkais ir garsiname Lietuvą“ – tikino S.Ambrulevičius.
Iki 2026-ųjų leidimą gyventi turinti amerikietė A.Reed pasidžiaugė, kad jau ne vienerius metus leidžia laiką Lietuvoje ir integruojasi į šalies gyvenimą.
„Kalbėti dar labai sunku, bet bandau skaityti, – juokėsi A.Reed. – Tikrai nesu Lietuvoje turistė, su Sauliumi išvažinėjome visą šalį, turiu ir deklaruojamą gyvenamąją vietą, draugus, jau nesijaučiu svetima, juolab, kad Lietuva man išties patinka“.
Lietuvos čiuožimo federacijos vadovė L.Vanagienė patikino, jog labai rimtai kovos dėl galimybės gauti pilietybę A.Reed, kad ji galėtų pasirodyti Pekino žaidynėse.
„Visi žiūri į Allison, o aš noriu sutelkti dėmesį į Saulių. Tai Lietuvos pilietis, mūsų sportininkas, kuris išsikovojo teisę pasirodyti olimpiadoje, o jo partnerė darė ir daro viską, kad ši šokėjų pora garsintų Lietuvą. Manau, visi nusipelnėme turėti šią porą olimpiadoje, o Saulius ir Allison nusipelnė garsinti mūsų šalį“ – aiškino L.Vanagienė.
S.Ambrulevičiaus paklausus, ar pora, jei nepasisektų A.Reed gauti pilietybę, turi kokį B variantą, jis atsakė: „Kažkaip nemąstome apie B, C ar D variantus. Juk patys suprantate, kad mes vis tiek čiuošime, atstovausime Lietuvai tarptautinėse varžybose“.
– Per kiek laiko tikitės gauti atsakymo iš Prezidentūros dėl A.Reed pilietybės?, – buvo paklausta Čiuožimo federacijos prezidentė L.Vanagienė.
– Šiam klausimui nėra limito. Pateiksime prašymą, o jau ten spręs. Žinoma, būtų labai gerai, jei viskas išsispręstų kuo greičiau – tuomet ir tam tikra našta nukristų ir jau galėtume galvoti tik apie šokį žaidynėms, rūbus, geriausius trenerius.
– Visi akcentuoja situaciją, kuri buvo dar prieš 2014 metų žiemos žaidynes, kai pilietybė buvo suteikta Isabellai Tobias, o po to viskas baigėsi tuo, kad poros neliko.
– Tai visiškai kita situacija. Dar kartą noriu pasakyti, kad ta pora neturėjo iširti, tačiau dėl traumų sportinę karjerą baigė ne I.Tobias, o Deividas Stagniūnas.
Nereikia kaltinti sportininkės, kad ji neturėjo partnerio mūsų šalyje. Ši mūsų pora dar ilgai žada varžytis ant ledo.
– Kokie darbai buvo nuveikti dėl A.Reed pilietybės ir kas buvo sunkiausia?
– Svarbiausia, kad niekas nemaišytų sporto su politika. Geras pavyzdys yra Margarita Drobiazko – jai buvo suteikta pilietybė ir kiek ji gero nuveikė šalies labui. manau, privalų ieškoti teigiamų momentų, o ne koncentruotis į neigiamus.