Lietuvos sportininkams šiemet neteko varžytis mažiausiai 19-oje svarbiausių tarptautinių varžybų. Kitą vertus, lietuviai per trumpą laiką sugebėjo laimėti net keturis Europos vykusių pirmenybių apdovanojimus.
Neįtikėtina, tačiau Lietuvos sportininkai į namus 2020-siais parsivežė dvigubai daugiau medalių nei prieš metus, kai COVID-19 pašvaistė dar neklajojo po planetą.
Lrytas.lt pateikia skambiausias 2020 metų Lietuvos sportininkų pasiekimus tarptautinėje arenoje – ne tik pergales ir medalius, bet ir įvykius, po kurių buvo ne kartą linksniuojamas šalies vardas.
Dakaro ralyje – pirmąkart pirmi
Dvi sausio savaites visos Lietuvos dėmesį kaustęs sunkiausias pasaulyje Dakaro ralio maratonas suteikė šalies sirgaliams įspūdingą jausmą.
Sausio 5–ąją, Džedos mieste, prie Dakaro starto linijos stojo net 350 transporto priemonių, kuriose startavo 53 skirtingų tautybių sportininkai.
Automobilių įskaita prasidėjo su visam pasauliui netikėtu, o Lietuvai nacionalinei šventei prilygstančiu, įvykiu. Pirmojo Saudo Arabijoje vykusio Dakaro greičio ruožo nugalėtoju tapo „Agrorodeo“ komandos sportininkai Vaidotas Žala su Sauliumi Jurgelėnu.
Vos išlipęs iš automobilio V. Žala negalėjo patikėti rezultatu. Lietuviai aplenkė antroje vietoje likusį 13 kartų Dakaro čempionu tapusį prancūzą Stephane'ą Peterhanselį 2 min. 14 sek.
Iš viso 2020 metų pradžioje Saudo Arabijos Dakare startavo rekordinis lietuvių skaičius: net penki automobilių ekipažai ir vienas motociklininkas.
Stipriai kritęs Dakaro maratonui perkopus į antrąją pusę Arūnas Gelažninkas bendroje motociklų įskaitoje liko 30 pozicijoje.
Aukščiausiai iš lietuvių bendroje rezultatų lentelėje, 15-oje pozicijoje, Dakarą baigė Benediktas Vanagas su Filipe Palmeiro.
Savo aštuntajame Dakare B. Vanagas pasiekė antrą geriausią savo rezultatą (2019 metais — 11 pozicija).
Dakaro legenda – Antanas Juknevičius su šturmanu Dariumi Vaičiuliu bendroje rezultatų lentelėje liko 20-oje pozicijoje, Gintas Petrus ir Tomas Jančys automobilių įskaitoje liko 40 vietoje.
Naujokai Edvinas Juškauskas ir Aisvydas Paliukėnas, suremontavus užsidegusį automobilį, vėliau su juo apvirto ir nebaigė lenktynių.
Tuo tarpu V.Žala su S.Jurgelėnu paskutiniame greičio ruože išmušė savo mašinos ratą ir šiaip ne taip baigę varžybas absoliučioje įskaitoje liko 26-oje vietoje.
Po aštuonerių metų – vėl medaliai
Lietuvos imtynių bendruomenėje vasarį sulaukta dvigubos šventės. Romoje vykusiame Europos čempionate net du lietuviai iškovojo bronzos medalius.
Pastarąjį kartą vyrų varžybų apdovanojimai buvo iškovoti dar Belgrade 2012-siais, o mūsų šalies moterys čempionatuose dar nė karto nestovėjo ant nugalėtojų pakylos.
Vyrų graikų-romėnų imtynėse (iki 67 kg) trečiąją vietą iškovojo 24 metų Kristupas Šleiva, lemiamoje kovoje 4:2 įveikęs baltarusį Aliaksandrą Liavončiuką.
Moterų imtynių (iki 68 kg) medaliu pasipuošė 25-erių Danutė Domikaitytė, 9:0 įveikusi vokietę Anną Carmen Schell.
„Penkta vietą jau pradėjo manęs netenkinti“, – prisipažino ankščiau žemesnes vietas Europoje skynusi D.Domikaitytė.
Po 15 metų lietuvis vėl NBA „Žvaigždžių dienoje“
Lietuvai teko laukti 15 metų, kad ir vėl mūsų šalies atstovas būtų pakviestas dalyvauti NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio renginiuose.
NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalyje debiutavęs Domantas Sabonis vos nelaimėjo įgūdžių konkurso – finale nusileido tik „Miami Heat“ krepšininkui Bamui Adebayo ir prisidėjo prie LeBrono komandos pergalės 157:155.
Lietuvos krepšinis per renginį Čikagoje po 15 metrų pertraukos turėjo savo atstovą.
Į superžvaigždės LeBrono Jameso komandą patekęs D.Sabonis aikštėje spėjo praleisti 19 minučių, per jas pelnė 2 taškus ir atkovojo 6 kamuolius.
211 cm ūgio D.Sabonis, būdamas 23-ejų padarė tai, ko nepavyko jo legendiniam tėvui Arvydui Saboniui – pateko į „Žvaigždžių dienos“ mačą.
Vienintelis iki D.Sabonio Visų žvaigždžių rungtynėse žaidęs lietuvis buvo Žydrūnas Ilgauskas. Jis tai padarė dukart – 2003 ir 2005 metais.
Po pergalės – apsigaubusi Lietuvos trispalve
Iš Visagino kilusi kovotoja Julija Stoliarenko per pasaulį išgarsėjo kovo 7-ąją, kai kruvinoje akistatoje Kanzas Sityje laimėjo mišrių kovos menų organizacijos „Invicta“ čempionės titulą.
Ji įveikė favorite laikytą amerikietę Lisą Verzosą ir triumfavo apsigaubusi trispalve.
„Noriu pridėti tik vieną eilutę: vardan tos Lietuvos“, – tokią emocingą žinutę po itin kruvinos, bet pergalingos kovos pasauliui pasiuntė J.Stoliarenko.
26-erių mūsų atletė „Inivicta“ čempione svorio kategorijoje nuo 57 iki 61 kg teisėjų sprendimu įveikė amerikietę 24-erių L.Verzosą.
„Man didžiulė garbė pagaliau atnešti iškovoti titulą Lietuvai, –pareiškė J.Stoliarenko. – „Invicta“ moterų kovos menų pasaulyje – tikrai didelis titulas.Be UFC, tai yra didžiausias titulas, kokį galima laimėti.“
Nepralaimėjo penkių mačų iš eilės
Lietuva buvo įpratusi prie itin tragiškų mūsų šalies futbolo rinktinės rezultatų. Tačiau pastarasis pusmetis tapo išimtimi. Lietuviai laimėjo
Lietuvos futbolo rinktinė per Tautų lygos C pakopos 4-osios grupės rungtynes rugsėjo 9-ąją Albanijoje sugebėjo nugalėti šios šalies nacionalinę ekipą 1:0.
Emocijoms retai pasiduodantis 52-ejų strategas Valdas Urbonas po mačo Tiranoje sveikino savo auklėtinius dar aikštėje, su kiekvienu apsikabindamas arba susidauždamas rankomis.
Oficialiose rungtynėse Lietuvos rinktinė nebuvo laimėjusi nuo 2016 metų spalio 11 dienos, kai namuose įveikė Maltą 2:0.
Svečiuose lietuviai nebuvo laimėję oficialių rungtynių nuo 2014 metų rugsėjo 8 dienos, kai įveikė San Mariną 2:0.
Ir tai buvo dar ne viskas: lietuviai draugiškose rungtynėse 3:1 nugalėjo estus, 2:1 Farerų salų atstovus, sužaidė lygiosiomis su Baltarusija 2:2 ir Albanija 0:0. Šiemet Lietuvos rinktinė pakartojo geriausią rezultatą šalies futbolo istorijoje, kai nepralaimėjo penkerių rungtynių iš eilės dar tolimais 2009-siais.
Sugrįžo į elitą su bronza
Dovydas Nemeravičius, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis ir Aurimas Adomavičius tapo tie, kas sugrįžo į irlavimo varžybų elitą. Porinė keturvietė Lenkijos Poznanės mieste vykusiose Europos pirmenybėse pasidabino bronza.
Lemiamame plaukime jie į priekį praleido Nyderlandų ir Italijos įgulas. Lietuvos keturvietė 2017-siais triumfavo pasaulio ir Europos pirmenybėse, vėliau rezultatai buvo suprastėję.
Kitais metais porinė keturvietė kovos dėl kelialapio į Tokijo olimpines žaidynes. „Perspektyva didelė – bandysime, dar liko dvi vietos olimpinėse žaidynėse“, – šypsojosi irkluotojas.
Netikėtas startas Eurolygoje
Po Šarūno Jasikevičiaus pasitraukimo nieko gero nebus – tokia žinutė sklandė vasarą, kai Kauno „Žalgiris“ turėjo atsisveikinti su į „Barcelona“ ekipą perėjusiu strategu Š.Jasikevičiumi.
Nemažai orakulų spėliojo, kas užims Šaro vietą, tačiau mažai kas žiūrėjo už Atlanto. „Žalgiris“ netikėtai paskelbė, kad Kauno klubą LKL bei Eurolygoje į priekį ves mažai kam pas mus žinomas austras Martinas Schilleris.
Buvo nuomonių, kad jau per pusmetį naujasis strategas neteks darbo žalgiriečių ekipoje dėl prastų rezultatų.
Visų laukė malonus šokas – „Žalgiris“ Eurolygą pradėjo ne šiaip pergalėmis, o net keturiais laimėjimais iš eilės.
Kauniečiai vienintelį kartą šiuolaikinės Eurolygos istorijoje taip sėkmingai žaidė 2012–2013 m. sezono pradžioje.
Šio sezono pradžioje po „Žalgirio“ kojomis jau krito „Olympiakos“ (68:67), Belgrado „Crvena zvezda“ (75:69), „Chimki“ (84:70) ir „Anadolu Efes“ (89:73).
Tiesa, po tokios įspūdingos pradžios kaip šaltas dušas buvo ir šeši pralaimėjimai iš eilės.
Pirmasis Europos čempionas gimnastikoje
Kam Turkija asocijuojasi su poilsiu, o Robertui Tvorogalui – su viena įspūdingiausių pergalių. Turkijos mieste Mersine vykusiame Europos sportinės gimnastikos čempionate R. Tvorogalas tapo Europos čempionu.
Lietuvis čempiono vardą iškovojo pratimų ant skersinio varžybose.
Jam pergalei pakako 14,800 balo.
Kiek anksčiau Lietuvos atletas iškovojo medalį ir pratimų ant lygiagrečių rungtyje – čia jis užėmė trečią vietą ir laimėjo bronzos medalį.
R.Tvorogalas tapo pirmu žmogumi nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kuris laimėjo Europos vyrų sportinės gimnastikos čempionato medalius.
26-erių lietuvis pernai iškovojo auksą Europos žaidynių pratimų ant skersinio finale. R.Tvorogalas jau turi kelialapį į Tokijo olimpiadą.
Dviračių sporte išniro iš už moterų nugarų
Bulgarijos Plovdive lapkritį vykusiame Europos dviračių treko čempionate medalį Lietuvai iškovojo Vasilijus Lendelis. Jis pasidabino bronza.
Vyrų sprinto pusfinalyje 0:2 būsimam čempionui vokiečiui Maximilianui Levy pralaimėjęs lietuvis atsitiesė mažajame finale, kai 2:1 palaužė graiko Sotirios Breto pasipriešinimą.
Pastaraisiais metais medaliais Europos čempionatuose džiugindavo tik Lietuvos moterys. Lietuvos vyrai medalių nebuvo laimėję nuo 2012 m., kai bronzą omniume pelnė Gediminas Bagdonas.
„Medalis yra medalis. Prieš čempionatą apie jį tik ir svajojau. Nebuvau pačios geriausios sportinės formos, bet jaučiausi tikrai neblogai.
Pasitikėjau savo jėgomis ir tai, manau, buvo lemiamas faktorius kaunantis dėl medalio, – Lietuvos dviračių sporto federacijai sakė V.Lendelis – Bet koks medalis tokiais sunkiais laikais yra puikus pasiekimas“.
V.Lendel iki šiol neturėjo medalių Europos čempionatuose, bet yra surinkęs nemažai apdovanojimų pasaulio taurės etapuose.
Lietuvio „Roland Garros“ turnyro antrame etape dar nebuvo
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis Paryžiuje rugsėjį vykusiame „Roland Garros“ turnyre galingai iššovė – vienetų varžybų pirmajame rate 30-metis mūsų tenisininkas per beveik pustrečios valandos 6:1, 6:4, 6:4 nugalėjo 27-erių Bolivijos tenisininką Hugo Dellieną.
Tai buvo ne šiaip pergalė. R.Berankis pasiekė istorinį pasiekimą, nes dar nė vienas Lietuvos atstovas nebuvo patekęs į antrąjį „Roland Garros“ vienetų varžybų ratą.
Antrame rate Rička kovėsi su pirmąja pasaulio rakete Novaku Džokovičiumi ir dėl nugaros skausmų nesugebėjo kaip reikiant pasipriešinti serbui 1:6, 2:6, 2:6.