Vos per pusantrų metų vienu įtakingiausių Lietuvos futbolo federacijos (LFF) veikėjų tapęs A.Pukelis siekia ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Vykdomojo komiteto (VK) nario kėdės.
Nusikalstamo pasaulio šulo Henriko Daktaro sūnaus Enriko pavėžinimu automobilio bagažinėje išgarsėjęs LFF antrasis viceprezidentas 52-ejų A.Pukelis tvirtina, kad jokie įstatymai jam nedraudžia kandidatuoti į LTOK VK.
Tačiau būtent A.Pukelio reputacija gali ateityje pakišti koją LTOK sprendžiant socialiai ir finansiškai jautrius klausimus.
Spalio 9 dieną Vilniuje vyks LTOK Generalinė asamblėja, kur naujai kadencijai bus renkamas ne tik prezidentas, bet ir visa kita šios reprezentacinės šalies sporto organizacijos vadovybė.
Į LTOK prezidentus trečiajai kadencijai pretenduoja dabartinė šio komiteto vadovė 54 metų Daina Gudzinevičiūtė. Jos varžovas bus Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas 40 metų Emilis Vaitkaitis.
Nepuošia ir Futbolo federacijos
2012 m. kovą dėl LTOK prezidento pareigų D.Gudzinevičiūtei pralaimėjęs dabartinis Seimo narys, dukart olimpinis čempionas Virgilijus Alekna teigia įžvelgiantis grėsmę visam olimpiniam judėjimui Lietuvoje, jei A.Pukelis taptų LTOK VK nariu.
„Manyčiau, kad tokių asmenų tokiose organizacijoje neturėtų būti. Kitas klausimas – kas jį parinko kandidatu. O parinko LFF. Žinoma, jokie teisės aktai nepažeisti. Juolab kad žmogus nėra nuteistas. Tačiau žinant kai kurias istorijas suprantama, kad asmuo su tokia reputacija nepuoštų Vykdomojo komiteto“, – teigė Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininko pavaduotojas.
Anot V.Aleknos, kyla klausimas, ar pati LFF nenukentėjo išrinkdama A.Pukelį viceprezidentu: „Manau, kad dėl to LFF tik sudėtingiau bendrauti su rėmėjais ir valdžios institucijomis.“
Vadovai netiki sutapimais
Kandidatu į LTOK VK A.Pukelį išrinko LFF Nepaprastųjų atvejų komitetas, kuriame yra keturi nariai ir kurio sprendimas įsigalioja iškart. Kadangi LFF prezidento Tomo Danilevičiaus tikslas yra būti UEFA Vykdomajame komitete, jis nesvarstė dalyvauti LTOK VK rinkimuose, tad A.Pukelis buvo vienintelis pasiūlytas kandidatas.
Paklaustas, ar nemano, kad praeities šešėliai, kurie velkasi paskui A.Pukelį, pakištų koją ir LTOK, jei jis taptų šios organizacijos VK nariu, T.Danilevičius teigė: „LFF Nepaprastųjų atvejų komitetas sprendimą dėl A.Pukelio kandidatūros teikimo yra priėmęs laikantis visų LFF įstatų reikalavimų. Sprendimas yra galiojantis.
Dėl A.Pukelio išrinkimo klausimą spręs LTOK Generalinė asamblėja. Tiktai LTOK nariai gali spręsti dėl vienos arba kitos kandidatūros tinkamumo tapti LTOK VK nariu.“
Dabartinė LTOK prezidentė D.Gudzinevičiūtė neslėpė apmaudo dėl tokio LFF pasirinkimo ir neatmetė, kad toks sprendimas galimai nėra atsitiktinis.
Anot jos, daugiau kaip ketverius metus šalies sporto bendruomenė stengėsi atlaikyti įvairiausius smūgius: pradedant nepagrįstais kaltinimais skaidrumo stoka, Lietuvos olimpinio sporto centro ir sporto medicinos sistemos sunaikinimu, baigiant LTOK valdomo verslo ir nepriklausomo finansinio šaltinio diskreditavimu.
„LTOK prezidento rinkimai nėra tik vadovaujančio asmens olimpinei šeimai rinkimai. Akivaizdu, kad jais kai kas galimai siekia perimti mūsų valdomą ir nepriklausomą finansavimą sportui užtikrinantį verslą.
Negaliu suprasti, kodėl futbolo bendruomenė nusprendė teikti būtent šią kandidatūrą, tačiau sutapimais ir atsitiktinumais netikiu“, – kalbėjo D.Gudzinevičiūtė.
LTOK prezidentei antrino šios organizacijos generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.
Pasak jo, kandidatai turėtų būti sporto bendruomenei nusipelnę žmonės.
„Man sunku vertinti, kokie motyvai lėmė, kad būtent šis asmuo buvo atrinktas kaip tinkamiausias kandidatuoti nuo Futbolo federacijos. Gandų ir spėlionių daug, įtarimų dar daugiau, tačiau negaliu atmesti, kad toks žingsnis susijęs su bandymu priešinti sporto bendruomenę ar veikti prieš jos interesus“, – sakė V.Paketūras.
Prašo, todėl kandidatuoja
Pats A.Pukelis teigė nenusižengiantis jokiems įstatymams, o tapti LTOK VK nariu norintis tik dėl to, kad tinkamai atstovautų LFF.
– Kodėl nutarėte siekti narystės LTOK VK? – „Lietuvos rytas“ paklausė A.Pukelio.
– Tai LFF nutarė skirti mane kaip asmenį, kuris gali geriausiai atstovauti LFF.
Čia ne mano asmeninis noras, o Nepaprastųjų atvejų komiteto sprendimas, kurio paisau.
– Pats tokio noro nebuvote išreiškęs? Juk turite įtakos LFF?
– Įtaka kiekvienoje organizacijoje tik tokia, kiek teisingai elgiesi su žmonėmis.
Jei pradedi neteisingai elgtis su žmonėmis, jų negerbi, neturi kantrybės, tavo įtaka baigiasi tą pačią minutę. Kol kas aš šių principų nelaužau.
– Bet paskui jus velkasi istorijos apie E.Doktoro (H.Daktaro sūnus oficialiai pasikeitė pavardę. – Red.) pavėžinimą automobilio bagažinėje šleifas.
– O koks čia šleifas?
– Kalbu apie reputaciją. Ar nemanote, kad LTOK VK nariui reputacija itin svarbi?
– Reputacija – tai žurnalistų išgalvota sąvoka. Juk nėra tokios teisinės sąvokos. Yra nepriekaištinga reputacija ir aš turiu tokią pažymą, kurią išduoda Vidaus reikalų ministerijos Fizinių ir juridinių asmenų registras.
O dėl biografijos įrašų manęs neklausinėkite. Pagal įstatymą aš atitinku visus kriterijus.
Normalioje visuomenėje žmogui leidžiama integruotis į visuomenę. Gal Konstitucijoje įrašyta kokia vieta netoli Raseinių ar Kryžkalnio, kur žmonės su mano biografija turėtų atsidurti?
Tokie kaip aš neturi teisės turėti šeimos, dirbti, mokėti mokesčių ir integruotis į visuomenę? Turėčiau būti tik ten, kur jūs norite? Būsiu ten, kur man leidžia įstatymas ir kur žmonės už mane balsuos. Jei žmonės manęs neišrinks, jokių problemų.
Bet kai žmonės manęs paprašė, aš sutikau atstovauti LFF, nes daug metų LTOK VK nebuvo LFF atstovo su teisingu požiūriu ar tvirtu charakteriu.
Kandidatai į LTOK VK
Į LTOK Vykdomojo komiteto narius gautos ir patvirtintos 28 paraiškos. Į 13 arba 14 vietų (tai priklausys nuo kai kurių aspektų) pretenduoja:
Mindaugas Špokas, Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius;
Inga Navickienė, Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentė;
Dalia Kutkaitė, Lietuvos gimnastikos federacijos viceprezidentė;
Vaidas Budrauskas, Asociacijos „Hockey Lietuva“ generalinis sekretorius;
Donatas Pasvenskas, Lietuvos rankinio federacijos prezidentas;
Gintaras Skorupskas, Lietuvos sportinių šokių federacijos prezidentas;
Leonardas Čaikauskas, Lietuvos žolės riedulio federacijos prezidentas;
Eimantas Skrabulis, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas;
Mindaugas Griškonis, olimpiečių atstovas;
Lilija Vanagienė, Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė;
Darius Čerka, Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas;
Margarita Smirnovienė, Lietuvos laipiojimo sporto federacijos prezidentė;
Gintaras Jasiūnas, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos prezidentas;
Naglis Nasvytis, Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas;
Vytautas Kukarskas, 1988 m. gruodžio 11 d. LTOK atkuriamosios darbo grupės narys;
Saulius Galadauskas, Lietuvos sporto meistrų asociacijos prezidentas;
Valentinas Paketūras, Lietuvos kerlingo asociacijos įgaliotas narys;
Ramūnas Grušas, Lietuvos teniso sąjungos prezidentas;
Vilmantas Liorančas, Lietuvos badmintono federacijos prezidentas;
Justina Stalionė, Lietuvos dziudo federacijos generalinė sekretorė;
Arūnas Pukelis, Lietuvos futbolo federacijos vykdomojo komiteto narys;
Lina Inga Kačiušytė, Lietuvos olimpiečių asociacijos prezidentė;
Mindaugas Ežerskis, Lietuvos imtynių federacijos įgaliotas narys;
Algirdas Antanas Keršulis, Lietuvos šaudymo sporto sąjungos prezidentas;
Dainius Pavilionis, Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas;
Arūnas Daugirdas, Lietuvos biatlono federacijos prezidentas;
Virginija Vilčinskaitė-Ogulevičienė, Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos l. e. p. prezidentė;
Romas Vitkauskas, Lietuvos karate federacijos prezidentas