Tiesa, jei tais laikais teisėjavimas būtų objektyvesnis, galbūt būtume džiūgavę dėl iškovotų medalių. O tam prielaidų tikrai buvo, nes net dvi pagrindinių mūsiškių varžovų poros griuvo per lemiamą pasirodymą. Tačiau teisėjai į tai žiūrėjo pro pirštus.
Lietuvių porą tuomet nusprendė netylėti ir viešoje spaudos konferencijoje prabilo apie užkulisius ir didžiųjų valstybių įtaką. Šalies čiuožimo federacija tuomet pateikė protestą, tačiau šis buvo atmestas.
Išjudino ledus
Nors lietuvių pora olimpinėse žaidynėse liko nieko nepešusi, tačiau taip buvo padėti pamatai permainoms. Tais pačiais metais vykusiame pasaulio čempionate Nagane P.Vanagas ir M.Drobiazko tyčia buvo nustumti į ketvirtąją vietą. Galiausiai išjudinta dailiojo čiuožimo visuomenė ėmė bruzdėti, spaudimą darė ir Tautinis olimpinis komitetas (IOC),
Taškų skaičiavimo sistema pasikeitė, tapo objektyvesnė. Tai netgi lėmė, kad lietuvių pora grįžo į didįjį sportą ir 2006 metų Turino olimpiadoje finišavo 7-i.
P.Vanagas bendraudamas su „Olimpinės panoramos“ žurnalistu Mariumi Grinbergu užsiminė, kad pokyčiai dailiajame čiuožime nebūtų įvykę bei aplinkinių pagalbos.
„Išties tai ne mes prisidėjome, o patys teisėjai, užkulisinės intrigos, parodžiusios sistemos netobulumą. Peticijos pasirašymą po pasaulio čempionato inicijavome ne mes.
Tą padarė mūsų kolegos sportininkai, treneriai. Tai buvo spontaniškas maidanas, revoliucija dailiojo čiuožimo pasaulyje, nes teisėjavimo nuopuolis, kurį mes, čiuožėjai, matėme savo akimis, visiems buvo taip įkyrėjęs, kad ilgiau laukti nebuvo galima.
O mes tada prisidėjome gal tik tuo, kad čiuožėme neblogai, o teisėjai mus įvertino ne taip, kaip, mūsų kolegų akimis, turėjome būti įvertinti“, – pasakojo P.Vanagas.
Solt Leik Sityje verkė ne tik lietuviai
2002 metų olimpinėse žaidynėse nuskriaustųjų buvo ir daugiau. Legendinė Rusijos čiuožėja Irina Slutskaja tuomet laimėjo sidabro medalį, tačiau sužinojusi apie tai netramdė liūdesio ašarų.
Prieš žaidynes buvo prognozuojama, kad olimpine čempione turėtų tapti amerikiete Michelle Kwan. Tačiau ši pirmavusi po trumposios programos laisvojoje padarė kelias nedovanotinas klaidas, kurios nubloškė į trečiąją vietą.
Kiek netikėtai iš ketvirtosios į pirmąją šoktelėjo 16-metė amerikietė Sarh Hughes, taip palikdama I.Slutskają su sidabro medaliu. Pamačiusi tokį rezultatą rusė apsipylė ašaromis.
Praėjusius beveik 20 metų duodama interviu „Russian Today“ žurnalistams sportininkė metė skambius kaltinimus.
„Mano ašaros buvo vienintelė logiška reakcija toje situacijoje. Aš žinojau, kad man neleis laimėti – tai buvo politinis sprendimas. Tačiau, be abejo, tai buvo nesąžininga, nes atsižvelgus į visus kriterijus aš tikrai laimėjau“, – kalbėjo Rusijos čiuožėja.
Įdomiausia, kad S.Hughes laimėjo aukso medalį ir tuo metu jauniausia olimpine čempione dailiajame čiuožime, vėliau 2003 metais pasaulio čempionate finišavo 6-a ir ties tuo jos karjera buvo baigta.
Prancūzė prasitarė apie užkulisinius žaidimus
Be abejo didžiausias skandalas Solt Leik Sityje įvyko dailiojo čiuožimo porų rungtyje. Tuomet išsiaiškinus skandalingas aplinkybes buvo įteikti net du komplektai aukso medalių. Pradžioje triumfavo Rusijos pora Elena Berežnaja ir Antonas Sikharulidzė, o antri liko kanadiečiai Jamie Sale ir Davidas Pelletieras.
Galiausiai teisėja iš Prancūzijos Marie-Reine Le Gougne neoficialiame pokalbyje prisipažino, kad buvo spaudžiama balsuoti už Rusijos porą manais į Rusijos palaikymą sportinių šokių rungtyje. Ten aukso medalius būtent ir pelnė Prancūzijos atstovai, o P.Vanagas ir M.Drobiazko liko penkti.
Tiesa, vėliau teisėja viešai kalbėdama visa tai neigė, tačiau IOC ir Tarptautinė dailiojo čiuožimo sąjunga (ISU) priėmė beprecedentį sprendimą – kanadiečių pora taip skyrė aukso medalius. Nenustačius, kad Rusijos pora galėjo kuo prasikalsti, jai taip pat buvo palikti aukso medaliai, o pati apdovanojimų ceremonija buvo pakartota.